|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Галогендер (33-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.4.5 -галоген молекулаларының электрондық формулаларын құрастыру және кристалдық тор түрі мен байланыс типін анықтау 9.2.1.8-топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-галоген молекулаларының электрондық формулаларын құрастыру және кристалдық тор түрі мен байланыс типін анықтайды. -топта галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын болжайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Белсендіру . «Ыстық орындық» ойыны ойналады. Оқушы тақтаға артымен қарап орындықта отырады. |
Презентация арқылы берілген сөздерді оқушы көрмейді.Сыныптастарының кілт сөздерді айтуы бойынша жазылған сөздерді анықтауы керек. Сыныптастары жазылған сөздерді айтпайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтап, оқушылармен бірлесе бағалау критерийлерін анықтау |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/6adb1e30-1cc0-4d4f-b65a-0e60bb7345dc |
||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Жаңа сабақты игеру. Жеке жұмыс. «Дұрыс», «бұрыс» әдісі. Оқушылар жаңа сабақ бойынша кестені толтырады. |
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15 мин. |
Жауап бойынша өздерін тексеру. Жұмыстың қорытындысы бойынша кері байланыс беру.
|
Жұптық жұмыс.Галогендердің атомдық құрлысы. Оқушылар фтор және хлор молекулалары үшін «нүкте және айқыш» диаграммасын салу керек.Ұқсастық пен айырмашылығын салыстыру.Нәтижелерін талдап.кері байланыс ұсыну.
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/6adb1e30-1cc0-4d4f-b65a-0e60bb7345dc |
||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс 6 мин
|
Оқушылады топқа бөліп, осы тапсырманы беріңіз |
1.Галогендердің химиялық қасиеттеріне сай мүмкін болатын реакция теңдеулерін аяқтаңыз: Күн сәулесі әсерінен хлор сутекпен қопарылыс түзе әрекеттеседі: A H2 + Cl2 = ___________________ B 2Sb +5 Cl2 = __________________ C Cu + Cl2 = ____________________ D 2Fe + 3Cl2 = __________________ E Na + Cl2 = ____________________ К H2O + Cl2 = ____________________ Слайдтан дұрыс жауаптары көрсетіледі, сол бойынша өзінің білімін «Басбармақ» арқылы бағалайды. 2.Хлорсутек, тұз қышқылы және хлоридтер. HCl – өткір иісті, тыныс алу жолдарын тітіркендіретін газ. Ауадан 1,26 есе ауыр. Суда жақсы ериді. Оның судағы ерітіндісі тұз қышқылы деп аталады. |
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. |
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/6adb1e30-1cc0-4d4f-b65a-0e60bb7345dc |
||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс 5 мин |
Өзара тексеріс жүргізе отыра өқушылар өзара бағалау жүргізеді. Оқушылардын сабақта жасаланатын жұмысы бойынша бағаланады. Бір бірін бағалау
|
І. Төменде берілген заттармен тұз қышқылының әрекеттесу реакция теңдеулерін жазыңыз A металл мырышпен B магний оксидімен C натрий гидроксидімен D күміс нитратымен
3.Өзгерісті жүзеге асырыңыз: А NaCl → Cl2 → HCl → AgCl В NaCl → Cl2 → HCl → Cl2 → FeCl3
|
Барлық оқушылар: Галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерін біледі, қарастырылмаған галогендердің физикалық қасиеттерді болжай алады Кейбір оқушылар: Галогендердің физикалық қасиеттері біртекті емес екендігін түсінеді, өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алады |
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
Бөлім: |
9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
|
|
Қатысушылар саны |
|
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Хлор (34-сабақ) |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.1.9-хлордың химиялық қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуі |
|
Сабақтың мақсаты: |
-хлордың химиялық қасиеттерін сипаттайды: металдармен, сутекпен және галогенидтермен әрекеттесуін |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Белсендіру. Элементке сипаттама беріледі.Оқушылар қандай элемент туралы айтылғанын анықтап,сабақтың тақырыбын ашу керек. |
Өте активті элемент, бос күйінде жанартау лавасында ғана, ал байланысқан түрінде тау жыныстарында, теңіз, мұхит, өзен суларында, өсімдік және жануарлар организмдерінде кездеседі. Байланыстағы көптеген минералдардың: галит, сильвин, сильвинит, карналлит, т.б. құрам бөлігі. Қалыпты жағдайда— сарғыш жасыл, ерекше өткір иісті газ, Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтап,оқушылармен бірлесе бағалау критерийлерін анықтау |
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15
(VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың
қосылыстары Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар
саны Қатыспағандар
саны Сабақтың
тақырыбы:
Галогендер (33-сабақ) Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
9.1.4.5 -галоген
молекулаларының электрондық
формулаларын
құрастыру және кристалдық тор түрі мен байланыс типін
анықтау 9.2.1.8-топта галогендер
қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын
болжау Сабақтың
мақсаты:
-галоген
молекулаларының электрондық
формулаларын
құрастыру және кристалдық тор түрі мен байланыс типін
анықтайды. -топта галогендер
қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын
болжайды. Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту. 7
мин.
Белсендіру
. «Ыстық орындық» ойыны
ойналады. Оқушы тақтаға артымен қарап орындықта
отырады.
Презентация арқылы
берілген сөздерді оқушы көрмейді.Сыныптастарының кілт сөздерді
айтуы бойынша жазылған сөздерді анықтауы керек. Сыныптастары
жазылған сөздерді айтпайды. Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын анықтап, оқушылармен бірлесе бағалау
критерийлерін анықтау
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек
білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық
оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту
арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын
оятады. http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/6adb1e30-1cc0-4d4f-b65a-0e60bb7345dc
Жаңа сабаққа
кіріспе
Жаңа сабақты
игеру.
Жеке жұмыс. «Дұрыс»,
«бұрыс» әдісі.
Оқушылар жаңа сабақ
бойынша кестені толтырады. Тұжырым Дұрыс Бұрыс Галогендердің сыртқы қабатында
7 электрон Галоген молекуласындағы
байланыс ковалентті полярлы Галогендердің тотықтырғыш
қасиеті жоғарыдан төмен азаяды Галогендердің кристалдық торы
молекулалы Қайнау және балқу
температуралары жоғарыдан төмен
жоғарлайды.
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде
сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы
артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді
және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан
оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
Сабақтың
ортасы
15
мин.
Жауап бойынша
өздерін тексеру.
Жұмыстың қорытындысы
бойынша кері байланыс беру.
Жұптық
жұмыс.Галогендердің атомдық
құрлысы.
Оқушылар фтор және
хлор молекулалары үшін «нүкте және айқыш» диаграммасын салу
керек.Ұқсастық пен айырмашылығын салыстыру.Нәтижелерін талдап.кері
байланыс ұсыну.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі
көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру
мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі.
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/6adb1e30-1cc0-4d4f-b65a-0e60bb7345dc
Топтық
жұмыс
6
мин
Оқушылады топқа
бөліп, осы тапсырманы
беріңіз
1.Галогендердің химиялық
қасиеттеріне сай мүмкін болатын реакция теңдеулерін
аяқтаңыз:
Күн сәулесі әсерінен
хлор сутекпен қопарылыс түзе
әрекеттеседі:
A
H2
+
Cl2
=
___________________
B 2Sb
+5
Cl2
=
__________________
C Cu +
Cl2
=
____________________
D 2Fe +
3Cl2
=
__________________
E Na +
Cl2
=
____________________
К
H2O +
Cl2
=
____________________
Слайдтан дұрыс
жауаптары көрсетіледі, сол бойынша өзінің білімін «Басбармақ»
арқылы бағалайды.
2.Хлорсутек, тұз қышқылы және
хлоридтер. HCl – өткір иісті, тыныс алу жолдарын тітіркендіретін
газ. Ауадан 1,26 есе ауыр. Суда жақсы ериді. Оның судағы ерітіндісі
тұз қышқылы деп аталады.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші
сұрақтар қойылады.
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/6adb1e30-1cc0-4d4f-b65a-0e60bb7345dc
Жеке
жұмыс
5
мин
Өзара тексеріс
жүргізе отыра өқушылар өзара бағалау
жүргізеді. Оқушылардын сабақта
жасаланатын жұмысы бойынша бағаланады. Бір бірін
бағалау
І. Төменде берілген
заттармен тұз қышқылының әрекеттесу реакция теңдеулерін
жазыңыз
A металл
мырышпен
B магний
оксидімен
C натрий
гидроксидімен
D күміс
нитратымен
3.Өзгерісті жүзеге
асырыңыз:
А NaCl →
Cl2
→ HCl →
AgCl
В NaCl →
Cl2
→ HCl →
Cl2
→
FeCl3
Барлық
оқушылар:
Галогендердің
физикалық және химиялық қасиеттерін біледі, қарастырылмаған
галогендердің физикалық қасиеттерді болжай
алады
Кейбір
оқушылар:
Галогендердің
физикалық қасиеттері біртекті емес екендігін түсінеді, өзгеру
заңдылықтарын түсіндіре
алады
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
7
мин.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай
білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың
пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде
саралаудың
«Қорытынды» тәсілі
көрінеді.
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа
қорытынды жасайды.
«Дұрыс
келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым
бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа
қатысу белсенділігі бойынша
бағаланады.
Бөлім: 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15
(VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың
қосылыстары Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы: Қатысушылар
саны Қатыспағандар
саны Сабақтың
тақырыбы:
Хлор (34-сабақ) Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты 9.2.1.9-хлордың химиялық
қасиеттерін сипаттау: металдармен, сутекпен және галогенидтермен
әрекеттесуі Сабақтың
мақсаты: -хлордың химиялық қасиеттерін
сипаттайды: металдармен, сутекпен және галогенидтермен
әрекеттесуін Сабақтың
барысы: Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту. 7
мин.
Белсендіру.
Элементке сипаттама
беріледі.Оқушылар қандай элемент туралы айтылғанын анықтап,сабақтың
тақырыбын ашу керек.
Өте активті элемент,
бос күйінде жанартау лавасында ғана, ал байланысқан түрінде тау
жыныстарында, теңіз, мұхит, өзен суларында, өсімдік және
жануарлар организмдерінде кездеседі. Байланыстағы көптеген
минералдардың: галит, сильвин, сильвинит, карналлит, т.б. құрам бөлігі.
Қалыпты жағдайда— сарғыш жасыл, ерекше өткір иісті
газ, Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын анықтап,оқушылармен бірлесе бағалау
критерийлерін анықтау
|













