Материалдар / 9 сынып Аэробты және анаэробты тыныс алу(презентациясымен бірге)

9 сынып Аэробты және анаэробты тыныс алу(презентациясымен бірге)

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж 9 сынып презентациясымен
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2024
42
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітілді: Смаилова И.А _____________

Бөлім:

6-бөлім. Тыныс алу

Педагогтің аты-жөні:

Исмухамбет Д.С

Күні:

13.11.24ж.

Сыныбы: 8- «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§16. Анаэробты және аэробты тыныс алу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.4.1-тыныс алу реакциясының химиялық теңдеуін пайдалана отырып анаэробты және аэробтыны салуды салыстыру


Сабақтың мақсаты:

- анаэробты және аэробты тыныс алу туралы түсінік қалыптастыру

-анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру

-Тыныс алудың химиялық теңдеуінің маңызына баға беру

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






Қызығушылықты ояту

10 мин.

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін

« Түстер әлемі » әдісін пайдаланып, оқушыларда жақсы көңіл күй орнату.


ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.

1.« Speen the wheel» әдіс бойынша шолу жасау

Сұрақтар:

  1. Транспирация дегеніміз не?

  2. Транспирация жүреін мүше?

  3. Транспирацияға әсер ететін ішкі факторлар

  4. Транспирацияға әсер ететін сыртқы факторлар

  5. Транспирацияға температураның әсері қандай?

  6. Қолайлы ауа-райында транспирация процессі жүреді ме?

Оқушылар сәлемдесіп, түгенделеді.

Қағазда түрлі-түсте жазылған сөздер көрсетіледі. Мысалы: қызыл сөзі жасыл түспен жазылады. Оқушы сөздің қандай түсте екенін жылдамдықпен табуы керек










Алдыңғы сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді









Оқушылардың бойында тыңдау, сезімдерімен бөлісу дағдыларын дамытуға бағыттау



ҚБ:

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл









Транспирация процессін біледі.

Сұрақтарға дұрыс жауап береді


1-3 балл






Кері байланыс:

«Мадақтау» әдісі

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап» т.б


Дәптер


Оқулық

Алматы: «Атамұра» 2019.

Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева

АКТ

Spin the Wheel - Random Picker » Single or MultiWheel



Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин


Оқушыларға алдымен Анаэробты және аэробты тыныс алу тақырыбына қатысты тақырыпты ашу мақсатындағы сұрақтар қойылады:

Тыныс алу дегеніміз не? Неліктен тыныс алу анаэробты және аэробты тыныс алу деп бөледі? Ол біз үшін маңызды ма?

Қысқаша түсінік қалыптастыру...

§16. Анаэробты және аэробты тыныс алу ақырыбы бойынша презентация көрсетіліп, сол арқылы сабақ түсіндіріледі.



Білім алушылар қойылған сұрақтарға өз ойларын айтады







Оқушылар зер салып тыңдап, тақырыпты ұғады.






Түсінбеген жерлерін мұғалімнен сұрайды












ҚБ:

жарайсың, жақсы,

талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін





Презентация:

https://www.canva.com/design/DAGWRsP1N08/2a14jI0xw8Dgdm1B5GvLkA/edit?utm_content=DAGWRsP1N08&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton Оқулық

Алматы: «Атамұра» 2019.

Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева


73-74-75 беттер

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

20 мин.

Мақсаты.

- анаэробты және аэробты тыныс алу туралы түсінік қалыптастыру

-анаэробты және аэробты тыныс алуды салыстыру

-Тыныс алудың химиялық теңдеуінің маңызына баға беру

Кесте құру” тапсырмасы

Тақтада ақпарат беріледі, оқушылар ақылдаса отырып ақпаратты екі бағанға бөліп жазады:







Дұрыс-бұрыс” тапсырмасы:

Wordwall платформасы арқылы сұрақтардыңдұрыс немесе бұрыстығына жауап береді.





«Биологиялық диктант» әдісі:

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді жазу.



Қайталау сұрақтары”

Оқушылар өткен тақырыптарды пысықтау мақсатында кроссворд тапсырмасын орындайды.

Оқушылар мақсаттарға жету үшін сабаққа белсенді қатысады



Оқушылар өз ойларымен бөліседі







Оқушылар топтасып жұмыс жасайды.



Cынып бойынша сұрақтардың дұрыс бұрыстығын анықтайды









Жұпта талқылау жасау арқылы берілген ақпаратты саралап, бағандарға жіктейді





Оқушылар жауаптарын дәптерге жазады













Cынып бойынша сұрақтарға жауап береді.











ҚБ:

жарайсың, жақсы,

талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келіседі.



Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл









Анаэробты және аэробты тыныс алудың рөлін түсінеді

Анаэробты және аэробты тыныс алу арасындағы айырмашылықты анықтайды


2балл









Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл









Анаэробты және аэробты тыныс алуды ажырата алады

Сұрақтардың дұрыстығын анықтайды


Сұрақтардың бұрыстығын анықтайды


1балл


1балл









Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл









Тыныс алу түрлерін жетік біледі.

Көп нүктенің орнына сөздерді қояды


2балл






Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл









Өткен тақырыптарды пысықтайды..

Сұрақтарға жауап береді.


2балл





ҚБ:

жарайсың, жақсы,

талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін





Презентация:

https://www.canva.com/design/DAGWRsP1N08/2a14jI0xw8Dgdm1B5GvLkA/edit?utm_content=DAGWRsP1N08&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton




Оқулық

Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева


73-74-75 беттер

АКТ







Дәптер, презентация:

https://www.canva.com/design/DAGWRsP1N08/2a14jI0xw8Dgdm1B5GvLkA/edit?utm_content=DAGWRsP1N08&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton



https://wordwall.net/ru/resource/81771892









https://learningapps.org/watch?v=p3503jnoc24



Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.

«П» бойынша кері байланыс

Маған ,​


оңай болғаны ...​


қиын болғаны ...​


түсінікті болғаны ...​


Енді мен ... ... білемін.​


Енді мен ... ... үйрендім.​


Үйге: §16 оқу және Бағалау бөліміндегі алғашқы тапсырманы орындау


Оқушылар кері байланыс жасайды





Оқулық

Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева


73-74-75 беттер



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».


Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.



Әр деңгейлі тапсырмаларды беру арқылы

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ