Бекітемін: Оқу ісінің орынбасары:
Сабақ жоспары №7
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 «А» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.01.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3А Тригонометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.6 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын, бірсарандылығын және таңбатұрақтылық аралықтарын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдыру; -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілеу -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері тақырыбын жалғастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тригонометриялық функциялардың жұптылығы периодтылығын. -бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың бірсарандылығы мен таңбатұрақтылығын анықтау. Еске түсіру. Тригонометриялық функциялардың таңбалары
|
Сұрақтарға жауап береді.
Тригонометриялық функциялардың таңбаларын кестені толтыру арқылы естеріне түсіреді |
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор
кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақтың ортасы |
Тапсырмалар: Тақ-жұптылығын табады
Жұптық тапсырма: Оқушы берілген функциялардың таңбаларын дұрыс анықтайды Әр жұпқа кесте беріледі. Төмендегі берілген бұрыштар үшін тригонометриялық функциялардың таңбаларын анықтау:
«Екі жалған, бір шындық»әдісі. Өрнектердің ішінен дұрысы мен дұрыс еместерін анықтайды sin45 0 =1 sin30 0 =1 sin90 0 =1 cos 45 0=1 cos 900=1 tg 30 0 =√3/3 tg45 0 =√3/3 60 0 =√3/3 . ctg45 0 =√3 ctg30 0 =√3 ctg90 0 =√3 sin45 0 =0 sin45 0 =1 sin 45 0 =√2/2. cos60 0 =√3/2 cos60 0 =1/2 cos60 =√2/2
Оқулықтан №599, №600. |
Тригонометриялық функциялардың қасиеттеріне есептер шығарады
Тапсырмаларды дескрипторға сәйкес орындап, бір-бірлерін бағалайды
Оқулықтан есептер шығарады.
|
Дескриптор: Дескриптор: Білім алушы -бірлік шеңбердің көмегімен тригонометрия лық функциялардың анықталу облысы таба білді; бірлік шеңбердің көмегімен тригонометрия лық функциялардың мәндер жиынын таба білді. ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды Дескриптор: Білім алушы - берілген функциялардың таңбаларын дұрыс анықтайды
ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
|
10ин |
Жеке жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: Берілген бұрыштардың кай ширекке тиесілі екенін анықтайды; -периодты функцияның мәнін таба алады |
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|
|
5 мин |
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақта: - тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиыны. -бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиынын анықтау. Рефлексия: "Екі жұлдыз, бір тілек" — сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраңыз. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат. Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. Үйге тапсырма. №602 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды. |
Кері байланыс
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор |
|

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып алгебра "Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері" тақырыбындағы сабақ жоспары
9 сынып алгебра "Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері" тақырыбындағы сабақ жоспары
Бекітемін: Оқу ісінің орынбасары:
Сабақ жоспары №7
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
9 «А» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
27.01.2025 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3А Тригонометрия |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.4.6 бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың жұптылығын (тақтылығын), периодтылығын, бірсарандылығын және таңбатұрақтылық аралықтарын түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Бұрышты градустық өлшемнен радиандық өлшемге айналдыру; -бірлік шеңберде радиандық және градустық өлшеммен берілген бұрыштарға сәйкес нүктелерді белгілеу -Бірлік шеңбердегі нүктелердің координаталарын табу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
5мин |
Ұйымдас тыру |
Сәлеметсіздерме! Атмосфералық жағдайды қалыптастыру. Бүгін, Тригонометриялық функциялар және олардың қасиеттері тақырыбын жалғастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тригонометриялық функциялардың жұптылығы периодтылығын. -бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың бірсарандылығы мен таңбатұрақтылығын анықтау. Еске түсіру. Тригонометриялық функциялардың таңбалары
|
Сұрақтарға жауап береді.
Тригонометриялық функциялардың таңбаларын кестені толтыру арқылы естеріне түсіреді |
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор
кесте
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Жаңа сабақ |
|
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
Сабақтың ортасы |
Тапсырмалар: Тақ-жұптылығын табады
Жұптық тапсырма: Оқушы берілген функциялардың таңбаларын дұрыс анықтайды Әр жұпқа кесте беріледі. Төмендегі берілген бұрыштар үшін тригонометриялық функциялардың таңбаларын анықтау:
«Екі жалған, бір шындық»әдісі. Өрнектердің ішінен дұрысы мен дұрыс еместерін анықтайды sin45 0 =1 sin30 0 =1 sin90 0 =1 cos 45 0=1 cos 900=1 tg 30 0 =√3/3 tg45 0 =√3/3 60 0 =√3/3 . ctg45 0 =√3 ctg30 0 =√3 ctg90 0 =√3 sin45 0 =0 sin45 0 =1 sin 45 0 =√2/2. cos60 0 =√3/2 cos60 0 =1/2 cos60 =√2/2
Оқулықтан №599, №600. |
Тригонометриялық функциялардың қасиеттеріне есептер шығарады
Тапсырмаларды дескрипторға сәйкес орындап, бір-бірлерін бағалайды
Оқулықтан есептер шығарады.
|
Дескриптор: Дескриптор: Білім алушы -бірлік шеңбердің көмегімен тригонометрия лық функциялардың анықталу облысы таба білді; бірлік шеңбердің көмегімен тригонометрия лық функциялардың мәндер жиынын таба білді. ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды Дескриптор: Білім алушы - берілген функциялардың таңбаларын дұрыс анықтайды
ҚБ: «Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды |
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл
|
|
10ин |
Жеке жұмыс |
|
Тапсырманы орындайды
|
Дескриптор: Берілген бұрыштардың кай ширекке тиесілі екенін анықтайды; -периодты функцияның мәнін таба алады |
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: А.Е.Әбілқасымова, Т.П.Кучер, В.Е.Корчевский, З.Ә.Жұмағұлова Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|
|
5 мин |
Сабақтың соңы |
Бүгінгі сабақта: - тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиыны. -бірлік шеңбердің көмегімен тригонометриялық функциялардың анықталу облысы мен мәндерінің жиынын анықтау. Рефлексия: "Екі жұлдыз, бір тілек" — сыныптастарды бағалау үдерісінде оқушылардан екі жұлдыз қоюды және бір тілек айтуды сұраңыз. Екі жұлдыз = жұмыс істеген кезде оларға ерекше ұнаған 2 зат. Бір тілек = бұл жақсартуға болатын нәрсе. Үйге тапсырма. №602 |
Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды. |
Кері байланыс
|
Оқулық; оқу құралдары; тақта; бор |
|

шағым қалдыра аласыз




































