Материалдар / 9-сынып "Бәйтерек поэмасының жаңашылдығы" тақырыбы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

9-сынып "Бәйтерек поэмасының жаңашылдығы" тақырыбы

Материал туралы қысқаша түсінік
9-сынып "Бәйтерек поэмасының жаңашылдығы" тақырыбы "Бәйтерек" шығармасы бойынша ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Сәуір 2024
232
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Мәңгілік Ел – мәңгілік мұрат

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

"Бәйтерек" поэмасының жаңашылдығы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру

Сабақтың мақсаты

"Бәйтерек" поэмасының тарихи және көркемдік қуатын, шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру

Бағалау критерийлері

  • шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырады;

  • жаңашылдығына баға береді.

Ойлау дағдыларының

деңгейі

Қолдану, талдау, жинақтау

Құндылықтарға баулу

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс

тарих

Осыған дейін меңгерілген білім

Әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Қызығушылықты ояту

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал орнату. «Ыстық алақан» тренингін өткізу

«Коллаж әңгіме»

Оқушылар Н.Айтұлының өлең жолдарын тақтаға жабыстырып, әр түрлі тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырады. «Шығарманың жаңашылдығы неде?» деген сұраққа жауап іздейді. Мысалы:

Ақмола кеше ғана басқа қала
Айналды Бәйтеректі Астанаға!


Бақытым басымда тұр талай күткен, 
Сеземін келмегенін оңайлықпен.


Алғысын жаудырады Елбасыға, 
Болашақ бұл шаөардың тұрғындары.


Тұрғанда Бәйтерегің көкке шырқап, 
Ұстай біл Асқақтатып Елдігіңді!

Дескриптор:

  • әр түрлі тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырады;

  • сұраққа жауап іздейді.

ҚБ

Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі, күтілетін нәтижелер талқыланады.



Оқушылар Н.Айтұлының өлең жолдарын тақтаға жабыстырып, әр түрлі тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырады. «Шығарманың жаңашылдығы неде?» деген сұраққа жауап іздейді.




Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийі, күтілетін нәтижелер талқыланады.








ҚБ





9-сынып қазақ әдебиеті

Сабақтың ортасы






Миға шабуыл

1. Несіпбек Айтұлының поэмаларының қазақ әдебиетіндегі орны қандай?

2. «Азаттық үшін жанын пида еткен біртуар  ерлердің  галереясын» жасаған ақын ретіндегі еңбегін қалай бағалар едіңдер?
3. Ақын мұрасының қазіргі кездегі маңызы қандай деп ойлайсыңдар?

Тапсырма. «Дейін – қазір – кейін» стратегиясы: Ақмола – Астана – Нұр-Сұлтан


Дейін

Қазір

Кейін








- «Дейін» бөліміне осы күнге дейін Астана қаласына қандай пікірлер айтылып, баға берілгендігін жазады.

- «Қазір» бөліміне оқушының тақырыптарды оқып,танығаннан кейінгі өз бағалауы толтырылады.

- Жазылған бағалаулары оқылады.

Дескрипторлар:

  • әр түрлі тақырыпқа қатысты әңгіме құрастырады;

  • шығарманың жаңашылдығына баға береді;

  • пікірлер мен баға берілгендігін жазады;

  • өз бағалауын жасайды.

ҚБ

Тапсырма. «Мәңгілік Ел белгісі – аспандаған Бәйтерек» тақырыбында эссе жазыңыз. Эсседе ұрпақтар

арасындағы байланысқа, шығарманың жаңашылдығына өз көзқарасыңызды білдіріңіз.

Дескриптор:

- тақырыпты ашады;

- ұрпақтар сабақтастығы тұрғысынан көзқарасын білдіреді;

- шығарманың жаңашылдығына баға береді.

ҚБ

Оқушылар «Миға шабуыл» сұрақтарына жауап береді.



«Дейін – қазір – кейін» стратегиясы бойынша жұмыс жүргізеді.

«Дейін» бөліміне осы күнге дейін Астана қаласына қандай пікірлер айтылып, баға берілгендігін жазады.

«Қазір» бөліміне оқушының тақырыптарды оқып,танығаннан кейінгі өз бағалауы толтырылады.

«Мәңгілік Ел белгісі – аспандаған Бәйтерек» тақырыбында эссе жазыңыз. Эсседе ұрпақтар

арасындағы байланысқа, шығарманың жаңашылдығына өз көзқарасыңызды білдіріңіз.


ҚБ





ҚБ







ҚБ




Несіпбек Айтұлы «Бәйтерек» поэмасы












Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия



Үйге тапсырма:


Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.


Жұптық бағалау, өзін-өзі бағалау, тиімді кері байланыс арқылы жүзеге асады.

Қазақ тілі, тарих пәндерімен байланысып, тіл мен мәдениет, өмір бойы білім алу, жүктелген жауапкершілікті сезіну, ынтымақтастықпен жұмыс жасау құндылықтары жүзеге асады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!