Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.3А Үшбұрыштарды шешу |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Косинустар теоремасы. |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану. |
|||||
|
Құндылықтар: |
Заң және тәртіп -Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу -Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну -Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
3 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Косинустар теоремасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану. Үйге тапсырмасын тексеру. Өтілген тақырып тапсырмаларын тексеру 1.Ұқсас үшбұрыш дегеніміз не? 2.Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісін ата. 3.Үшбұрыштардың ұқсастығының екінші белгісін ата. 4.Үшбұрыштардың ұқсастығының үшінші белгісін ата.
Бағалау: Ауызша бағалау. |
Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -Ұқсас үшбұрыштың анықтамасын айтады. -Ұқсас үшбұрыштың 1,2,3-ші белгісі айтады.
|
Whatsapp месенжерін қолдану. |
|
|
5 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
Теорема. Кез келген үшбұрыштың бір қабырғасының квадраты қалған екі қабырғасының квадраттарының қосындысынан олардың ұзындықтары мен арасындағы бұрыштың косинусының екі еселенген көбейтіндісін азайтқанға тең.
BC 2 AB2 AC 2 2AB AC cos A немесе a2 b2 c2 2bc cos 1.а)Егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыш берілсе; ә)егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыштан басқа бұрыштар берілсе,онда косинустар теоремасы үшінші қабырғаны табуға мүмкіндік береді; 2.Үшбұрыштың үш қабырғасы берілсе, онда үшбұрыштың бұрыштары косинустар теоремасы арқылы есептеуге болады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. |
|
https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма. 1. Есептер шығару:
1. a=8,
b=15,
2. а 3. a = 4, b = 6, c = 7,5
4. a = 9, b =
11,
5. a = 40, b = 13, c
= 37, cos
Оқулықтан №3, №6, №7 Тест тапсырмалары. 1.Үшбұрыштың бұрыштары 7:5:6 сандарына пропорционал. Үшбұрыштын ең кіші бұрышын аңықта . А) 50 В) 40 С)60 Д)100 Е) 70 2. Қабырғалары 2 м-ге тең ромбының периметрін табыңыз .А) 4 м В) 12 м С) 8 м Д) 6 м Е) 16 м 3.а = ( 5; -2 ) және в= ( 1;2 ) векторларының скаляр көбейтіндісін тап. А) 12 В) 9 С) 0 Д) 1 Е) 5 4.АВС бұрышы шеңберге іштей сызылған.Оған сәйкес центрлік бұрыш 88 градусқа тең. АВС бұрышын табыңдар. А) 44 гр. В) 42 гр. С) 48 гр. Д) 40 гр. 5.Ауданы 36-ға тең болатын тең бүйірлі тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының ұзындығын табыңдар. А) 12 В) 6 С) 12/2 Д) 8 Е) 6/2 6.Тікбұрышты параллелипипед өлшемдері 2;5 және 7 болса , онда көлемін табыңдар . А) 45 В) 80 С) 70 Д)60 Е) 78 7.Паралеллелограммның бір қабырғасы 4 дм , екіншісі одан 3 есе артық . Паралеллелограммның периметрін табыңыз . А) 48 дм В) 11 дм С) 22дм Д) 16 дм Е) 32 дм 8.Үшбұрыштын қабырғалары 13 ; 14 және 15 . Ауданын табыңыз . А) 54 В) 84 С) 42 Д) 98 Е) 60 9.Тікбұрышты үшбұрыштын катеттері 30 см және 40 см . Оған сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңыз . А) 40 см В) 25 см С) 50 см Д) 60 см Е) 35 см 10). Радиусы 10 м болатын шеңбер ұзындығын табыңыз. А) 10 пи.м В) 30 пи.м С) 35 пи.м Д) 20пи.м Е) 40 пи.м |
Оқушылар есептің сызбасын сызады.
Оқулықтан есеп шығарады.
Білім алушы дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: Білім алушы -косинустар теоремасын біледі; -косинустар теоремасын қолданады. ҚБ:
-Тақырыпқа қатысты есептерді талдайды. |
Слайд
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары |
|
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588 |
|
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - Косинустар теоремасы. - Косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №8.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. |
|
Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып геометрия 3 тоқсан 2 сабақ Косинустар теоремасы.
9 сынып геометрия 3 тоқсан 2 сабақ Косинустар теоремасы.
Бекітемін:
|
Бөлім: |
9.3А Үшбұрыштарды шешу |
|||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Косинустар теоремасы. |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
9.1.3.6 косинустар теоремасын білу және қолдану; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-Косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану. |
|||||
|
Құндылықтар: |
Заң және тәртіп -Құқықтық жүйе мен адам құқықтарының негіздерін білу -Тәртіп пен әділеттілік нормалар мен ережелерін сақтау қажеттілігін түсіну -Қоғамдағы тәртіп пен қауіпсіздікті сақтау үшін құқықтық нормалар мен ережелерге сәйкес әрекет ете алу |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
3 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Косинустар теоремасы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану. Үйге тапсырмасын тексеру. Өтілген тақырып тапсырмаларын тексеру 1.Ұқсас үшбұрыш дегеніміз не? 2.Үшбұрыштардың ұқсастығының бірінші белгісін ата. 3.Үшбұрыштардың ұқсастығының екінші белгісін ата. 4.Үшбұрыштардың ұқсастығының үшінші белгісін ата.
Бағалау: Ауызша бағалау. |
Амандасады, тақырыпты жазады. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -Ұқсас үшбұрыштың анықтамасын айтады. -Ұқсас үшбұрыштың 1,2,3-ші белгісі айтады.
|
Whatsapp месенжерін қолдану. |
|
|
5 мин |
Жаңа сабақты бекіту. |
Теорема. Кез келген үшбұрыштың бір қабырғасының квадраты қалған екі қабырғасының квадраттарының қосындысынан олардың ұзындықтары мен арасындағы бұрыштың косинусының екі еселенген көбейтіндісін азайтқанға тең.
BC 2 AB2 AC 2 2AB AC cos A немесе a2 b2 c2 2bc cos 1.а)Егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыш берілсе; ә)егер үшбұрыштың екі қабырғасы және олардың арасындағы бұрыштан басқа бұрыштар берілсе,онда косинустар теоремасы үшінші қабырғаны табуға мүмкіндік береді; 2.Үшбұрыштың үш қабырғасы берілсе, онда үшбұрыштың бұрыштары косинустар теоремасы арқылы есептеуге болады. |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаны сызады. |
|
https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл |
|
|
20 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырма. 1. Есептер шығару:
1. a=8,
b=15,
2. а 3. a = 4, b = 6, c = 7,5
4. a = 9, b =
11,
5. a = 40, b = 13, c
= 37, cos
Оқулықтан №3, №6, №7 Тест тапсырмалары. 1.Үшбұрыштың бұрыштары 7:5:6 сандарына пропорционал. Үшбұрыштын ең кіші бұрышын аңықта . А) 50 В) 40 С)60 Д)100 Е) 70 2. Қабырғалары 2 м-ге тең ромбының периметрін табыңыз .А) 4 м В) 12 м С) 8 м Д) 6 м Е) 16 м 3.а = ( 5; -2 ) және в= ( 1;2 ) векторларының скаляр көбейтіндісін тап. А) 12 В) 9 С) 0 Д) 1 Е) 5 4.АВС бұрышы шеңберге іштей сызылған.Оған сәйкес центрлік бұрыш 88 градусқа тең. АВС бұрышын табыңдар. А) 44 гр. В) 42 гр. С) 48 гр. Д) 40 гр. 5.Ауданы 36-ға тең болатын тең бүйірлі тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасының ұзындығын табыңдар. А) 12 В) 6 С) 12/2 Д) 8 Е) 6/2 6.Тікбұрышты параллелипипед өлшемдері 2;5 және 7 болса , онда көлемін табыңдар . А) 45 В) 80 С) 70 Д)60 Е) 78 7.Паралеллелограммның бір қабырғасы 4 дм , екіншісі одан 3 есе артық . Паралеллелограммның периметрін табыңыз . А) 48 дм В) 11 дм С) 22дм Д) 16 дм Е) 32 дм 8.Үшбұрыштын қабырғалары 13 ; 14 және 15 . Ауданын табыңыз . А) 54 В) 84 С) 42 Д) 98 Е) 60 9.Тікбұрышты үшбұрыштын катеттері 30 см және 40 см . Оған сырттай сызылған шеңбердің радиусын табыңыз . А) 40 см В) 25 см С) 50 см Д) 60 см Е) 35 см 10). Радиусы 10 м болатын шеңбер ұзындығын табыңыз. А) 10 пи.м В) 30 пи.м С) 35 пи.м Д) 20пи.м Е) 40 пи.м |
Оқушылар есептің сызбасын сызады.
Оқулықтан есеп шығарады.
Білім алушы дескрипторға сәйкес тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: Білім алушы -косинустар теоремасын біледі; -косинустар теоремасын қолданады. ҚБ:
-Тақырыпқа қатысты есептерді талдайды. |
Слайд
Жалпы білім беретін мектептің 9–сыныбына арналған оқулық. Оқулық авторлары: В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов Алматы «Мектеп» баспасы 2019 жыл Интернет ресурстары |
|
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Online-mektep |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
https://onlinemektep.net/schedule/1610582400/lesson/ec23b953-d90e-4326-b25c-a8e365730588 |
|
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - Косинустар теоремасы. - Косинустар теоремасын есеп шығаруда қолдану Кері байланыс.
Үйге тапсырма. №8.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Кері байланыс жасайды. |
|
Whatsapp месенжерін қолдану Презентация |
|
шағым қалдыра аласыз
















