ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9-сынып қазақ әдебиеті ашық сабақ жоспары Әйтеке би "Қасқакөл дауы"
9-сынып қазақ әдебиеті ашық сабақ жоспары Әйтеке би "Қасқакөл дауы"
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Мектебі |
|
||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақ әдебиет |
||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: |
Атадан қалған асыл сөз |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
20.09.2024ж. |
||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 9 А |
Қатысушылар саны 24 ЕББҚ оқушы (-топ) |
Қатыспағандар саны 0 |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Әйтеке би "Қасқакөл дауы" |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9. 1. 1. 1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау; 9. 2. 4. 1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу; |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- Әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды; -Автор стиліне сүйенеді; -Шығармашылық жұмыс жазады (өлең, ойтолғау);
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Оқушылармен амандасып,оларды түгендеу. Топқа бөлу 1-топ Әйтеке би 2-топ Төле би 3-топ Ормамбет би «Пазл» әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіру мақсатында сұрақтардың дұрыс жауабын тауып, суретті құрастыру 1. Төле би кім болған? Би –шешен, мемлекет және қоғам қайраткері, ойшыл дана. 2. Төле би кімге «Сабалақ» деп ат қойды? Әбілмансұрға 3. Төле биді тағы да кім деп атады? «Қарлығаш әулие» 4. «Ердің бақыты-әйел» шығармасындағы кейіпкерелер кімдер? Төле би, Данагүл, Қарақшылар 5. Данагүлдің қандай әрекеті Төле бидің ризашылығын тудырды? Данагүлдің алғаш кездескен кездегі Төле биге берген жауабы. Тақтада пайда болған суретке қарап «Болжау» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтау.
Сабақтың тақырыбын айту. ОМ таныстыру Әйтеке би туралы бейнеролик көрсету |
Түрткі сұрақтар Барлық оқушы: сұрақтарға жауап бере алады. Дарынды оқушы: өз пікірін білдіріп, ойын дәлелдейді. ЕББҚ оқушы: білетінін айтады |
Дескриптор: Жалпы ұпай - 1 Сұрақтарға жауап береді -1 |
9-сынып Әдебиет Алматы «Мектеп» баспасы-2019
com/watch?v=-smSRrJk0CM |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
Жұптық жұмыс. 1-тапсырма. «Қасқакөл» шығармасын оқып, «Көршіңмен талқыла» әдісі бойынша сюжеттік-компазициялық талдау жасап, мазмұнын айтыңыз. Басталуы :Көлге таласқан үш би Байланысуы:Төле би мен Әйтекенің Ормамбеттен көлді сұрауы Дамуы:Ормамбеттің қарсылығы Шиеленісуі :Дау Шарықтау шегі. Ананың ақылы Шешуі:Бата Топтық жұмыс. 2-тапсырма. Көркем шығармадағы шешендік сөздерді «Әдебиет лотосы» әдісі арқылы мағынасын ашып, өз ойларын бүгінгі күнмен байланыстыра отырып жазу. 1-топ Әйтеке би 2-топ Төле би 3-топ Ормамбет би
Жеке жұмыс. 3-тапсырма. Автор стиліне сүйене отырып, «РАФТ» әдісі бойынша Ормамбеттің анасына «Дана-әйел, дара-әйел» деген тақырыпта бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып хат жазыңыз. Р- Бүгінгі ұрпақ А- Ормамбеттің анасы Ф-хат Т- Дана-әйел, дара-әйел
|
Жұптық жұмыс. 1тапсырма. «Көршіңмен талқыла» әдісі бойынша «Қасқакөл» шығармасын оқып, сюжеттік-компазициялық талдау жасап, мазмұнын айтады. Барлық оқушы: Көркем шығарманы оқиды. Шығарманың мазмұнын айтады. Дарынды оқушы: сюжеттік-компазициялық талдау жасайды. ЕББҚ оқушы: Жұбымен бірге жазады
Топтық жұмыс 2-тапсырма. Көркем шығармадағы шешендік сөздерді «Әдебиет лотосы» әдісі арқылы мағынасын ашады, өз ойларын бүгінгі күнмен байланыстырып жазады. Барлық оқушы: Көркем шығармадан шешендік сөздерді табады Дарынды оқушы: мағынасын ашады, өз ойын бүгінгі күнмен байланыстырып жазады ЕББҚ оқушы: тобымен бірге орындайды
Жеке жұмыс. 3-тапсырма. Автор стиліне сүйене отырып, «РАФТ» әдісі бойынша Ормамбеттің анасына «Дана-әйел, дара-әйел» деген тақырыпта бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып хат жазады. Барлық оқушы: хат жазады Дарынды оқушы: тақырыпты ашады, бүгінгі күнмен байланыстырады ЕББҚ оқушы: Ормамбет бидің анасы туралы 3 сөйлеммен өз ойыңды жаз |
Дескриптор: - сюжеттік-компазициялық талдау жасайды-1 -мазмұнын айтады-1
Жалпы ұпай –2 балл
Дескриптор: -шешендік сөздерді табады - мағынасын ашады -өз ойын жазады -бүгінгі күнмен байланыстырады Жалпы ұпай -4
Дескриптор: -хат жазады -тақырыпты ашады -бүгінгі күнмен байланыстырады Жалпы ұпай - 3
|
9-сынып Әдебиет Алматы «Мектеп» баспасы-2019 |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
10 минут
|
learningApps платформасы бойынша сұрақтар қойып, сабақты бекіту 1. «Иә /Жоқ» стратегиясы 2. Әйтеке Бәйбекұлы Өзбекстанда дүниеге келген бе? 4. Әйтекені Жалаңтөс баһадүр тәрбиелеген бе? 5. Әйтеке «Қарлығаш би» атанған ба? 6. 7. Оқыған мәтін шешендік дауға жата ма? 8. «Қасқкөл дауы» шығармасында ? 9. Билер бейбіт келісімге келді ме?
Кері байланыс 3 «Қ» әдісі
|
learningApps платформасы бойынша сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап береді -1 |
|
|||||||||||||||||
|
Оқыту тапсырмасы (Үй жұмысы) |
Қазақ тарихындағы жер дауы туралы, ондағы би-шешендердің қызметі жайлы шағын зерттеу жаса |
|
|
|
|||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














