Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
4. Адам құқығы мен бостандығы. Синтаксис |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
13.12.24 |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала құқығы – басты құндылық |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөліп, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратып, түрлендіреді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Ой қозғау.
|
Тақырыпты ашу барысында өз ойларын ортаға салып, пікір алысады |
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс 1-тапсырма. Жасанды интеллект көмегімен жасалған мәтінді тыңдап, өткен сабақтағы оқылым мәтінімен «Венн диаграммасы» арқылы салыстыра талдаңыздар.
1-топ. Тақырыбы 2-топ. Стилі 3-топ. Тілдік ерекшелігі мен құрылымы 4-топ. Қызметі 2-тапсырма. Жұптық жұмыс Берілген сызба бойынша «Бала құқығы – маңызды мәселе» тақырыбында «РАФТ» әдісімен мәтін жазыңыз. Жұптасып, бір-біріңіздің жазба жұмыстарыңыздағы ақпараттарды дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізіп, редакциялаңыздар.
3-тапсырма. Жеке жұмыс Сілтеме арқылы «Learningapps»
платформасында берілген тапсырманы
орындаңыз
Берілген жалғаулық шылауларды қатыстырып, «Бала құқығы – басты құндылық» тақырыбында салалас құрмалас сөйлемдер құрастырыңыз. Ыңғайлас: Да, де, та, те, және, әрі Себеп-салдар: Сондықтан, себебі, өйткені, неге десеңіз Қарсылықты: Бірақ, алайда, десе де, сонда да, әйтсе де.
Қорытынды Салалас құрмалас сөйлемдердің түрлері бойынша тест тапсырмасын орындаңыз.
1. Ыңғайлас салалас
құрмалас сөйлемдердің байланысу түрі
қандай?
2. "Әрі" шылауы қайталанып
келгенде қандай тыныс белгісі
қойылады?
3. Себеп-салдар салаластың
негізгі ерекшелігі қандай?
4. Қарсылықты салаластың
жалғаулықтарына жатпайтыны
қайсы?
5. Жалғаулықсыз қарсылықты
салаластың аражігі қалай
ажыратылады?
6. "Және" жалғаулығы бар
ыңғайлас салаластың арасына не
қойылады?
7. Себеп-салдар салаластың
құрамындағы жай сөйлемдер қалай
орналасады?
8. Қарсылықты салалас
сөйлемнің баяндауыштары көбіне қандай сөздерден
жасалады?
9. Ыңғайлас салаластың
жалғаулықтарына жатады:
10. Жалғаулықсыз
себеп-салдар салаласта себеп мәнді сөйлем бұрын келгенде не
қойылады? |
Мәтінді тыңдап, өткен сабақтағы оқылым мәтінімен «Венн диаграммасы» арқылы салыстырып талдайды
Жазба жұмысын орындайды. Жұптасып, бір-біріңнің жазба жұмыстарыңдағы ақпараттарды дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізіп, редакциялайды
Цифрлық платформада берілген тапсырманы орындап, тақырыпқа байланысты салалас құрмалас сөйлемдер құрастырып жазады.
Цифрлық платформада берілген тест тапсырмасын ұялы телефон арқылы орындайды.
|
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау
Дескриптор
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау
Дескриптор
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. Мұғалімнің бағалауы
Дескриптор
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. Өзін-өзі бағалау Дескриптор -1-2 қате – 3б -3-5 қате – 2б -6-7 қате- 1б -8-9 қате – 0б |
Оқулық Жасанды интеллект https://virbo.wondershare.com/ «Венн диаграммасы»
Таныстырылым «РАФТ» әдісі Р – рөл А – аудитория Ф – форма Т – тақырып
Таныстырылым LearningАpps платформасы https://learningapps.org/display?v=pry9w410a24
Тест тапсырмасы Wordwall платформасы
https://wordwall.net/ru/resource/83603200
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Сабақты қорытындылап, кері байланыс алады.
|
Сабақ тақырыбы бойынша түсінген немесе толықтыру керек сұрақтарды жаза отырып, кері байланыс береді. |
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. |
Padlet.com https://padlet.com/ashyksabak123/padlet-xzsq6tky93vsttpg
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9-сынып Қазақ тілі Бала құқығы - басты құндылық. ҚМЖ
9-сынып Қазақ тілі Бала құқығы - басты құндылық. ҚМЖ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
4. Адам құқығы мен бостандығы. Синтаксис |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
13.12.24 |
|
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Бала құқығы – басты құндылық |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.3.6.1 жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізу, редакциялау 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, жазба жұмысын абзацтар мен бөліктерге бөліп, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық түзетулер енгізіп, редакциялайды, салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажыратып, түрлендіреді. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Ой қозғау.
|
Тақырыпты ашу барысында өз ойларын ортаға салып, пікір алысады |
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Топтық жұмыс 1-тапсырма. Жасанды интеллект көмегімен жасалған мәтінді тыңдап, өткен сабақтағы оқылым мәтінімен «Венн диаграммасы» арқылы салыстыра талдаңыздар.
1-топ. Тақырыбы 2-топ. Стилі 3-топ. Тілдік ерекшелігі мен құрылымы 4-топ. Қызметі 2-тапсырма. Жұптық жұмыс Берілген сызба бойынша «Бала құқығы – маңызды мәселе» тақырыбында «РАФТ» әдісімен мәтін жазыңыз. Жұптасып, бір-біріңіздің жазба жұмыстарыңыздағы ақпараттарды дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізіп, редакциялаңыздар.
3-тапсырма. Жеке жұмыс Сілтеме арқылы «Learningapps»
платформасында берілген тапсырманы
орындаңыз
Берілген жалғаулық шылауларды қатыстырып, «Бала құқығы – басты құндылық» тақырыбында салалас құрмалас сөйлемдер құрастырыңыз. Ыңғайлас: Да, де, та, те, және, әрі Себеп-салдар: Сондықтан, себебі, өйткені, неге десеңіз Қарсылықты: Бірақ, алайда, десе де, сонда да, әйтсе де.
Қорытынды Салалас құрмалас сөйлемдердің түрлері бойынша тест тапсырмасын орындаңыз.
1. Ыңғайлас салалас
құрмалас сөйлемдердің байланысу түрі
қандай?
2. "Әрі" шылауы қайталанып
келгенде қандай тыныс белгісі
қойылады?
3. Себеп-салдар салаластың
негізгі ерекшелігі қандай?
4. Қарсылықты салаластың
жалғаулықтарына жатпайтыны
қайсы?
5. Жалғаулықсыз қарсылықты
салаластың аражігі қалай
ажыратылады?
6. "Және" жалғаулығы бар
ыңғайлас салаластың арасына не
қойылады?
7. Себеп-салдар салаластың
құрамындағы жай сөйлемдер қалай
орналасады?
8. Қарсылықты салалас
сөйлемнің баяндауыштары көбіне қандай сөздерден
жасалады?
9. Ыңғайлас салаластың
жалғаулықтарына жатады:
10. Жалғаулықсыз
себеп-салдар салаласта себеп мәнді сөйлем бұрын келгенде не
қойылады? |
Мәтінді тыңдап, өткен сабақтағы оқылым мәтінімен «Венн диаграммасы» арқылы салыстырып талдайды
Жазба жұмысын орындайды. Жұптасып, бір-біріңнің жазба жұмыстарыңдағы ақпараттарды дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізіп, редакциялайды
Цифрлық платформада берілген тапсырманы орындап, тақырыпқа байланысты салалас құрмалас сөйлемдер құрастырып жазады.
Цифрлық платформада берілген тест тапсырмасын ұялы телефон арқылы орындайды.
|
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау
Дескриптор
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. Өзара бағалау
Дескриптор
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. Мұғалімнің бағалауы
Дескриптор
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. Өзін-өзі бағалау Дескриптор -1-2 қате – 3б -3-5 қате – 2б -6-7 қате- 1б -8-9 қате – 0б |
Оқулық Жасанды интеллект https://virbo.wondershare.com/ «Венн диаграммасы»
Таныстырылым «РАФТ» әдісі Р – рөл А – аудитория Ф – форма Т – тақырып
Таныстырылым LearningАpps платформасы https://learningapps.org/display?v=pry9w410a24
Тест тапсырмасы Wordwall платформасы
https://wordwall.net/ru/resource/83603200
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия Сабақты қорытындылап, кері байланыс алады.
|
Сабақ тақырыбы бойынша түсінген немесе толықтыру керек сұрақтарды жаза отырып, кері байланыс береді. |
Мадақтау. Қалыптастырушы бағалау. |
Padlet.com https://padlet.com/ashyksabak123/padlet-xzsq6tky93vsttpg
|
шағым қалдыра аласыз



















