|
Бөлім: |
«Синтаксис. Биотехнология және гендік инженерия келешегі» |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9б,в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Гендік модификацияланған өнімдер жайындағы отандық профессор, ғалымдарының пікірлері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау 9.4.4.3. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тиісті сөздер мен фразаларды қолданып, орта көлемді монлог құрайды, сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Үй тапсырмасын тексеру 72 бет 9-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратты қолдана отырып, әртүрлі формадағы шартты бағыныңқылы сабақтас сөйлемдер жасаңдар. Жай сөйлемдерде шартты қатынас көрініс табатынын мысалдармен дәлелдеңдер. Тақырыпты ашу
|
Шағын мәтін құрайды Көрсетілген сурет бойынша тақырыпты ашады |
Дескриптор
|
«Суретті сөйлет» |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
72 бет 2-тапсырма. 18-аудиомәтінді тыңдаңдар. 1-тапсырма. Тақырыпқа байланысты сөздер мен фразаларды қолдана отырып, орта көлемді монолог дайындау.
Тақырыбы: Мен ГМӨ-ні қолдаймын/ қолдамаймын Қажетті сөздер: ГМӨ, зиян, пайда, қолдану, зерттеу, пікір, тәжірибе, өнім. |
Мәтінді зерттей оқиды. кестен Монолог жазады |
Дескриптор
Дескриптор
|
Оқулық Семантикалық карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма. Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратыңыз. |
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі Үй тапсырмасы. 72 бет 9-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратты қолдана отырып, әртүрлі формадағы шартты бағыныңқылы сабақтас сөйлемдер жасаңдар. Жай сөйлемдерде шартты қатынас көрініс табатынын мысалдармен дәлелдеңдер. |
Сабақ барысында өзіне ұнаған, қиындық туғызған ойларымен бөліседі |
КБ.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: __________________________
Сыныбы: ______________________
Оқушының аты-жөні: ___________________________________________________
Тапсырма. Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратыңыз.
|
№ |
Мысалдар |
Шартты |
Мезгіл |
Қарсы-лықты |
|
1 |
Генетикалық тұрғыдан өзгертілген өнімдер туралы, оның адам ағзасына әсері жөнінде нақты ғылыми дәлелденген байлам болмайынша, ГМО бәрібір күмәнді екенін ешкім жоққа шығара алмас. |
|
|
|
|
2 |
Тиісті гомозиготамен салыстырғанда гетерозиготалар тіршілікке қабілетті болса, онда популяциядағы полиморфизм тепе-тең жағдайда болады. |
|
|
|
|
3 |
.Құрлық асып келгеніне, үнемі семіз болып май басып тұратынына, ірілігіне қарамастан, америкалық тауықтар – қолжетімді. |
|
|
|
|
4 |
Жаңа ДНҚ синтезделіп біткеннен кейін, ДНҚ-ның екінші тізбегін синтездеу үшін матрица ретін де пайдаланады. |
|
|
|
Дескриптор
-
Семантикалық картамен жұмыс жасайды
-
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратады
Күні: __________________________
Сыныбы: ______________________
Оқушының аты-жөні: ___________________________________________________
Тапсырма. Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратыңыз.
|
№ |
Мысалдар |
Шартты |
Мезгіл |
Қарсы-лықты |
|
1 |
Генетикалық тұрғыдан өзгертілген өнімдер туралы, оның адам ағзасына әсері жөнінде нақты ғылыми дәлелденген байлам болмайынша, ГМО бәрібір күмәнді екенін ешкім жоққа шығара алмас. |
|
|
|
|
2 |
Тиісті гомозиготамен салыстырғанда гетерозиготалар тіршілікке қабілетті болса, онда популяциядағы полиморфизм тепе-тең жағдайда болады. |
|
|
|
|
3 |
.Құрлық асып келгеніне, үнемі семіз болып май басып тұратынына, ірілігіне қарамастан, америкалық тауықтар – қолжетімді. |
|
|
|
|
4 |
Жаңа ДНҚ синтезделіп біткеннен кейін, ДНҚ-ның екінші тізбегін синтездеу үшін матрица ретін де пайдаланады. |
|
|
|
Дескриптор
-
Семантикалық картамен жұмыс жасайды
-
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратады
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
9 сынып қазақ тілі ҚМЖ Гендік модификацияланған өнімдер
9 сынып қазақ тілі ҚМЖ Гендік модификацияланған өнімдер
|
Бөлім: |
«Синтаксис. Биотехнология және гендік инженерия келешегі» |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9б,в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Гендік модификацияланған өнімдер жайындағы отандық профессор, ғалымдарының пікірлері. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.6.1 қоғамдық-саяси, ғылыми, коммуникативтік жағдаятқа сай тиісті сөздер мен фразаларды таңдау, орта көлемді монолог дайындау 9.4.4.3. Сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тиісті сөздер мен фразаларды қолданып, орта көлемді монлог құрайды, сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата алады |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Үй тапсырмасын тексеру 72 бет 9-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратты қолдана отырып, әртүрлі формадағы шартты бағыныңқылы сабақтас сөйлемдер жасаңдар. Жай сөйлемдерде шартты қатынас көрініс табатынын мысалдармен дәлелдеңдер. Тақырыпты ашу
|
Шағын мәтін құрайды Көрсетілген сурет бойынша тақырыпты ашады |
Дескриптор
|
«Суретті сөйлет» |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
72 бет 2-тапсырма. 18-аудиомәтінді тыңдаңдар. 1-тапсырма. Тақырыпқа байланысты сөздер мен фразаларды қолдана отырып, орта көлемді монолог дайындау.
Тақырыбы: Мен ГМӨ-ні қолдаймын/ қолдамаймын Қажетті сөздер: ГМӨ, зиян, пайда, қолдану, зерттеу, пікір, тәжірибе, өнім. |
Мәтінді зерттей оқиды. кестен Монолог жазады |
Дескриптор
Дескриптор
|
Оқулық Семантикалық карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2-тапсырма. Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратыңыз. |
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі Үй тапсырмасы. 72 бет 9-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратты қолдана отырып, әртүрлі формадағы шартты бағыныңқылы сабақтас сөйлемдер жасаңдар. Жай сөйлемдерде шартты қатынас көрініс табатынын мысалдармен дәлелдеңдер. |
Сабақ барысында өзіне ұнаған, қиындық туғызған ойларымен бөліседі |
КБ.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: __________________________
Сыныбы: ______________________
Оқушының аты-жөні: ___________________________________________________
Тапсырма. Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратыңыз.
|
№ |
Мысалдар |
Шартты |
Мезгіл |
Қарсы-лықты |
|
1 |
Генетикалық тұрғыдан өзгертілген өнімдер туралы, оның адам ағзасына әсері жөнінде нақты ғылыми дәлелденген байлам болмайынша, ГМО бәрібір күмәнді екенін ешкім жоққа шығара алмас. |
|
|
|
|
2 |
Тиісті гомозиготамен салыстырғанда гетерозиготалар тіршілікке қабілетті болса, онда популяциядағы полиморфизм тепе-тең жағдайда болады. |
|
|
|
|
3 |
.Құрлық асып келгеніне, үнемі семіз болып май басып тұратынына, ірілігіне қарамастан, америкалық тауықтар – қолжетімді. |
|
|
|
|
4 |
Жаңа ДНҚ синтезделіп біткеннен кейін, ДНҚ-ның екінші тізбегін синтездеу үшін матрица ретін де пайдаланады. |
|
|
|
Дескриптор
-
Семантикалық картамен жұмыс жасайды
-
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратады
Күні: __________________________
Сыныбы: ______________________
Оқушының аты-жөні: ___________________________________________________
Тапсырма. Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратыңыз.
|
№ |
Мысалдар |
Шартты |
Мезгіл |
Қарсы-лықты |
|
1 |
Генетикалық тұрғыдан өзгертілген өнімдер туралы, оның адам ағзасына әсері жөнінде нақты ғылыми дәлелденген байлам болмайынша, ГМО бәрібір күмәнді екенін ешкім жоққа шығара алмас. |
|
|
|
|
2 |
Тиісті гомозиготамен салыстырғанда гетерозиготалар тіршілікке қабілетті болса, онда популяциядағы полиморфизм тепе-тең жағдайда болады. |
|
|
|
|
3 |
.Құрлық асып келгеніне, үнемі семіз болып май басып тұратынына, ірілігіне қарамастан, америкалық тауықтар – қолжетімді. |
|
|
|
|
4 |
Жаңа ДНҚ синтезделіп біткеннен кейін, ДНҚ-ның екінші тізбегін синтездеу үшін матрица ретін де пайдаланады. |
|
|
|
Дескриптор
-
Семантикалық картамен жұмыс жасайды
-
Сабақтас құрмалас сөйлемдерді мағыналық түрлеріне қарай ажыратады
шағым қалдыра аласыз
















