Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
9 сынып_Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3A Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Мустафаева Жарқынай Елеукеновна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру (2-сабақ) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы индустрияландырудың жүру барысы мен ерекшеліктерін анықтап, нәтижесін талдайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.1. Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Қолдану- Индустрияландыруға дейінгі, кейінгі Қазақстанның өндіріс орындары мен теміржол магистралын картадан көрсетеді және Ресей мен Қазақстанның индустрияландыру деңгейін анықтайды; Сыни ойлау мен талдау- Индустрияландырудың процесінің жетістіктері мен кемшілігін талдайды; Бағалау- Индустрияландыру нәтижесіне баға береді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Тілдік дағдылар Индустрияландырудың барысын, жетістігі мен кемшілігін талқылайды, дәлелдер келтіреді: бейнематериалдарды тыңдайды (тыңдалым), мәтіндерді талдайды (оқылым мен айтылым дағдылары) Пәнге қатысты лексика мен терминология: Индустрияландыру, «Кіші Қазан» саясаты, ұлтшыл Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Индустрияландыру саясатының негізгі бағыттары ... Индустрияландыру ұлттық кадрлардың қалыптасуына әсерін тигізді... Ф.Голощекиннің «Кіші Қазан» саясаты ... көздеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Сабақ барысында «Функционалды сауаттылық», топтық жұмыста «Құрмет пен ашықтық» іске асады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Картамен жұмыс жасау барысында география, оқылым, айтылым, жазылым, тыңдалым дағдыларына арналған тапсырмаларды орындауда қазақ тілімен, Қазақстан мен Ресейдегі тарихи процесті салыстыра талдауда дүние жүзі пәнімен сабақтастық жүзеге асады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Ғаламтор көздері мен бейнематериалмен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Қазақстандағы индустрияландырудың барысы, сипаты, қарқыны, ауқымы туралы туралы біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2-сабақ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
(Б) Үй тапсырмасын тексеру Төмендегі «Ақиқат және жалған» тапсырмасы бойынша өткен материал тексеріледі
М Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты пысықталады. Бағалау критерийлері нақтыланады. |
Презентация
Б. Ғ. Аяған, Х. М. Әбжанов, Д. А. Махат. Қазіргі Қазақстан тарихы. – Алматы: Раритет, 2010 Бас ред. М.Х.Асылбеков, Қ.С.Алдажұманов, К.М.Байпақов. Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІV том. – А: Атамұра, 2010ж Қазақстанның қазіргі заман тарихы.Хрестоматия:Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқу құралдары.Б.Аяған.-Алматы:Атамұра, 2005ж http://history.voxpopuli.kz/post/1313/kak-stroilas-zheleznaya-doroga темір жол салу туралы деректер, фото суреттер
Қосымша-1 Атлас, кескін карта
Қазіргі Қазақстан тарихы 9 сынып
Аяған Б.Ғ., Шәймерден ова М.Ж. Қазақстанның қазіргі заман тарихы. Алматы «Атамұра» 2009
Қосымша-2 Таратпа-мәтіндер
Аяған Б.Ғ., Шәймерденова М.Ж. Қазақстанның қазіргі заман тарихы. Хрестоматия. Алматы «Атамұра» 2013
Қосымша-3 Флипчарт немесе А-4 SWOT талдау –кестесі
Қосымша-4 ПТМС тапсырма парақшасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 10 минут |
Зерттеу және талдау Зерттеу сұрағын ұсыну: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама –кайшылығы неде?
(Ж) 1-тапсырма. Картамен жұмыс. Мұғалім слайдтағы картадан немесе картаның өзінен индустрияландыруға дейінгі Қазақстандағы өндіріс орындарын және Ресей мен Қазақстандағы салынған өнеркәсіп мөлшерін түсіндіре отырып, көрсетеді. Жұптасқан оқушылар үлестірілген контур картаға индустрияландыруға дейінгі, кейінгі Қазақстандағы өндіріс орындарын, темір жол магистралын және индустрияландыру кезіндегі Ресей мен Қазақстанның салынған өнеркәсіп көлеміндегі айырмашылықты контур картадан белгілеуі тиіс. Тапсырма орындалып болғаннан кейін жұптар бір-бірін бағалайды.
Бағалау критерийі: Қолдану- Индустрияландыруға дейінгі, кейінгі Қазақстанның өндіріс орындары мен теміржол магистралын картадан көрсетеді және Ресей мен Қазақстанның индустрияландыру деңгейін анықтайды; Дескрипторы: -Индустрияландыруға дейінгі, кейінгі Қазақстандағы өндіріс орындарының кемінде 3-уін контур картада белгілейді; -Түркісіб теміржол магистралының жолын көрсетеді; -Ресей мен Қазақстан өндіріс орындарының көлеміндегі айырмашылықты көрсетеді. Кері байланыс. Жұптардың бір-бірін бағалауы (Т) 2-тапсырма. Оқулықпен немесе мәтінмен жұмыс. SWOT талдау –кестесі Әр топ берілген тапсырмаларға сәйкес зерттеу жұмысын жүргізеді, өз жұмыстарын SWOT талдау –кестесі негізінде сынып алдында жариялайды.
1-топ. Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері; 2-топ.Индустрияландыру кемшіліктері; 3-топ. Индустрияландырудың мүмкіндіктері мен қауіп-қатерлері Бағалау критерийі: Сыни ойлау мен талдау- Индустрияландырудың процесінің жетістіктері мен кемшілігін талдайды; Дескрипторы: Тапсырмаға сәйкес индустрияландырудың кем дегенде 3 жетістіктерін талдайды. Тарихи тұлғалар мен нысандар атауларын дұрыс атайды, ұғымдар мен сөз тіркестердің сауатты қолданып, жүйелі ойды бере алады; -Тарихи кезеңдегі басты тарихи процестерді талдайды, кем дегенде 3 дәлелді фактілер арқылы дәлелдейді
Кері байланыс.Топтардың бір-бірін бағалауы.«Екі жұлдыз, бір тілек» Интерпретация. (Т) 3-тапсырма. «ПТМС формуласы» (Б/Т) Оқушылар жинақтаған білім мен дағдылары қорытындылап, түйіндеу үшін төмендегі «ПТМС формуласы» тапсырмасы бойынша әр топ өздерінің позициясын қорғайды. Үлгі: Позиция (мен солай санаймын, индустрияландыру Қазақстанның экономикасының дамуына ықпал етті) Түсіндіру (....себебі, жаңа өндіріс орындары, темір жол магистралы салынып, жұмысшы табы қалыптасты) Мысал (мен мұны мынадай мысал арқылы дәлелдей аламын....) Салдар (айтылған мәселе бойынша мынандай қорытынды жасаймын....)
Бағалау критерийі: Бағалау- Индустрияландыру нәтижесіне баға береді Дескрипторы: -Жауап құрылымын сауатты құра алады; -Дәйекпен дәлелдеп, тұжырымдайды
Кері байланыс.Мұғалімнің бағалауы.Смайлик сыйлау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия.Өзін-өзі бағалау. «Бағдаршам»
Үйге тапсырма: «Индустрияландырудың қарама-қайшылығы» «Индустрияландыру Қазақстанды қалай өзгертті?»
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1. Оқушылар берілген тапсырманы орындайды. 2. Сабақ барысында оқушылар өзіндік ой түйіп, пікірі қалыптасады. 3. Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін пайдаланып өз ойын ашық, дәлелді жеткізе алады. |
Өзгерістерді анықтап және салдарын көрсетіп, өз ойын жеткізген оқушылар бағаланады |
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |