2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / 9 сынып.Толқындық қозғалыс. ҚМЖ Ашық сабақ

9 сынып.Толқындық қозғалыс. ҚМЖ Ашық сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сынып.Толқындық қозғалыс. ҚМЖ Ашық сабақ тапсырма көрнекілікпен
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Оқу жұмыс орынбасары:


Қысқа мерзімді жоспар


Білім беру ұйымының атауы


Бөлім


Педагогтың аты-жөні:


Күні :


Сынып: 9



Сабақтың тақырыбы

Толқындық қозғалыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану;

9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру


Сабақтың мақсаты

  • Толқындық қозғалыстың теориясын біледі;

  • Толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолданады;

  • Көлденең және бойлық толқындарды салыстырады;

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен біолескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

  • Жасампаздық және жаңашылдық-қарапайым өлшеулер жүргізу,практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алады;

  • Білімнің жаратылыстану салаларындағы тәжірибиені бақылаудың ,жжүйелеудің ,түсінудің қарапайым дағдыларынығ болуы

  • Еңбекқорлық құндылығы:түрлі мамандықтарға қызығушшылық таныту,өзіне өзі қызмет көрсетуге дағдылану.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

7 минут

Сәлемдесу

Оқушыларды түгелдеу.

«Біртұтас тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды процесіне ұйымдастыру кезеңінен бастап,сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін»

«Бірлік және ынтымақ ,Еңбекқорлық » құндылығы

Сұрақ жауап

https://wordwall.net/resource/28149880

  1. Тербелмелі контур дегеніміз не?

2.   Идеал тербелмелі контурды қалай түсінесің?

3.   Тербелмелі контурдағы электромагниттік тербелістерді сипаттап бер?

4.   Еркін тербелістер дегенді қалай түсінесіңдер?

5.   Гормоникалық тербелістер жайлы не білеміз?

6.   Тербеліс амплитудасы, периоды, жиілігі жайлы не білеміз?

Оқушылар сәлемдеседі .

Атмосфералық ахуал арқылы көңіл күйде жаңа тақырыпты ашып , үй тапсырмасына берәлген тапсырманы орындайды .

Өзін-өзі бағалау

Дескриптор:

Үй тапсырмасына берілген тапсырмаға дұрыс жауап береді;

Бастапқы физикалық білімін білімін көрсет алады;


2 балл

Презентация

Жұмыс парағы

Көрнекіліктер












Сабақтың ортасы

30 минут

Жаңа сабақ

Стимуляциялық бағдарлама көмегімен көлденең және бойлық толқындарды салыстыру тапсырмасын орындайды.

https://phet.colorado.edu/sims/html/wave-on-a-string/latest/wave-on-a-string_all.html


https://phet.colorado.edu/sims/html/waves-intro/latest/waves-intro_all.html


https://phet.colorado.edu/sims/html/fourier-making-waves/latest/fourier-making-waves_all.html


Айырмашылық кестесін толтырады.


Shape1

Сәйкестендіру тапсырмасы


https://wordwall.net/resource/52859408


Есептер шығару

28-жаттығу

1.Толқын 6 м/c жылдамдықпен таралады, тербеліс жиілігі 2 Гц.Толқын ұзындығын анықтаңдар.

2.Көлденең толқынның ұзындығы 0,5 м тең.Үшінші және жетінші өренштердің арақашықтығын табыңдар.

3.Теңіздегі толқынның ең жақын екі өркешінің арасы 15 м.Егер толқынның таралу жылдамдығы 6 м/c болса,толқындар қайықтың корпусын қандай жиілікпен соғады?

4.Толқын көзінің тербеліс периоды 3 с тең.Бірінші және үшінші толқын өркештерінің арақашықтығы12 м тең.Толқынның таралу жылдамдығын табыңдар.

5.Толқынның бірінші ортада таралу жылдамдығы 6 м/c ал екінші ортада ол 1,5 м/c артты.Осы кезде толқын ұзындығы қалай өзгереді.


Сәйкестендіру тапсырмасы


https://wordwall.net/resource/52859408


Оқушылар тапсырманы топтасы .жұппен және жеке орындайды.


Өзара пікір алмасып ,бір- біріне тапсырма орындауда көмектеседі.

Дескриптор:

Толқындық қозғалыстың теориясын біледі;

Толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдана алады;

Көлденең және бойлық толқындарды салыстыра алады;

Теориясын меңгереді;

Топпен бірлесе жұмыс жасап жаңа сабақты меңгереді;


З балл


Дескриптор:

Есептің шартын түзеді;

ХБЖ ға келтіре алады;

Негізгі формуланы т.рлендіріп ,белгісіз физикалық шаманы таба алады;

Есептің жауабын дұрыс табады;

3 балл

Жұмыс парағы

Тапсырмалар














Сабақтың соңы


8 минут













Рефлексия


Бағалау


Үй тапсырмасы


Сабақты бекіту тапсырмасы

Функционалдық сауаттылық тапсырмасы:

Каспий теңізі


Каспий теңізі – әлемдегі ең үлкен тұйық су айдыны болып табылады. Ол Азия мен Еуропа континенттерінің шекарасында орналасқан және бес елдің: Қазақстан, Ресей, Түркменстан, Иран және Әзербайжанның шекараларын қамтиды. Каспий теңізінің жалпы ауданы шамамен 371,000 шаршы километрді құрайды, ал оның тереңдігі орта есеппен 200 метрден аспайды.

Теңізде түрлі климаттық жағдайларға байланысты толқындар жиі пайда болады. Толқындардың ұзындығы, жиілігі және амплитудасы су айдынының тереңдігі, ауа райы жағдайлары және су ағыстарының жылдамдығына байланысты өзгеріп отырады. Толқын ұзындығын білу теңізде жүру қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жағалауды қорғау және басқа да зерттеулер үшін маңызды.

Каспий теңізінде толқын ұзындығын есептеу үшін бірнеше физикалық факторлар ескеріледі. Толқын ұзындығы (λ) толқынның жылдамдығына (v) және оның жиілігіне ( ) байланысты.


Каспий теңізінде толқын ұзындығын есептеуге арналған тапсырма , Каспий теңізінің жағалауында, орташа тереңдігі 20 метр болатын аймақта толқынның таралу жылдамдығы 10 м/с және оның жиілігі 0.2 Гц. Осы мәліметтерді пайдаланып, толқынның ұзындығын табыңыз.


1. Егер Каспий теңізінің басқа бөлігінде толқынның таралу жылдамдығы 12 м/с болса, сол аймақта толқынның ұзындығын есептеңіз.

2. Каспий теңізінің толқындары қандай климаттық жағдайларда және жыл мезгілдерінде жиі артады? Мұның толқын ұзындығына әсері қандай?

3. Каспий теңізіндегі пайда болған толқын толқындық қозғалыстың қай түріне жатады?

Сабақты бекіту тест тапсырмасы


1. Толқынның жылдамдығы мен ұзындығы арасындағы байланыс қандай?

A) = \

B) =

C) = \

D) = \


2. Толқынның ұзындығы = 0,5 м жиілігі = 2 Гц. Толқынның жылдамдығын табыңыз.

A) 1 м/с

B) 0,25 м/с

C) 1,5 м/с

D) 2 м/с


3. Толқын ұзындығы 4 м және жиілігі 3 Гц болса, толқынның жылдамдығы қандай болады?

A) 12 м/с

B) 7 м/с

C) 3 м/с

D) 1 м/с


4. Егер тұрғылықты толқынның ұзындығы 5 м, ал резонатор ұзындығы 10 м болса, онда тұрғылықты толқынның бірінші гармоникасының ұзындығын табыңыз.

A) 5 м

B) 10 м

C) 2 м

D) 20 м


5. Электромагниттік толқынның жиілігі = 5 *1014Гц, ал оның жылдамдығы v = 3 *10 8 м/с. Толқынның ұзындығы қандай болады?

A) 6 * 10-7 м

B) 5 *10 -7 м

C) 5 * 10 -6 м

D) 2 * 10-7 м


6. Қандай толқындар қаттасу құбылысына ұшырай алады?

A) Тек механикалық толқындар

B) Тек жарық толқындары

C) Тек ұзын толқындар

D) Барлық толқындар

7. Егер екі толқын бір-біріне қарама-қарсы фазада болса, олар қалай әрекет етеді?

A) Қосылып, амплитудасы артады

B) Қосылып, амплитудасы кемиді

C) Олар бір-бірін бұзады

D) Олар бір-бірін күшейтеді

8. Дифракция құбылысы кедергіні орағытып өту құбылысы кезінде алғашқы толқындардың максимумның орны анықталады. Бұл құбылыс қандай жағдайда байқалады?

A) Тек қатты денелерде

B) Қатаң шекараларда ғана

C) Толқындардың кедергілерден өткенде

D) Тек ауада ғана

Оқушылар сабақты қорытындылау тапсырмасын орындап ,бүгінгі сабақтан алған білімдерін бекітеді.


Дескриптор:


Толқындық қозғалыс тақырыбына берілген тест сұрақтарына дұрыс жауап бере алады;



2 балл


Жұмыс парағы

Тапсырмалар

,?

Рефексия


«Тамшы » әдісі бойынша

Рефлексия

Бағалау


Picture 33


Рисунок 22


Рисунок 23

Менің өзіме қойған балым:

Мұғалімнің маған қойған балы:


Сабақ зор болды

Сабақ керемет

Бір сұрағым бар


Өзін -өзі бағалау

«Білім клас» әдісі бойынша


Үйге тапсырма: Тақырыпты оқу .Жаттығу есептерін аяқтау

Сабаққа кері байланыс қалдырады.


Өзін өзі бағалау парағында бағалап сабақтың соңында хабарлайды.


Өзін-өзі бағалау парағы

Кері байланыс стиккерлері



Бағалау парағы














Shape2

Физика

« Білімдіге дүние жарық»

Оқыту мақсаттары: 11.8.1.1 – сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру;

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ

Стимуляциялық бағдарлама көмегімен көлденең және бойлық толқындарды салыстыру тапсырмасын орындайды.

https://phet.colorado.edu/sims/html/wave-on-a-string/latest/wave-on-a-string_all.html


https://phet.colorado.edu/sims/html/waves-intro/latest/waves-intro_all.html


https://phet.colorado.edu/sims/html/fourier-making-waves/latest/fourier-making-waves_all.html


Айырмашылық кестесін толтырады.


Shape3

Сәйкестендіру тапсырмасы


https://wordwall.net/resource/52859408


Есептер шығару

28-жаттығу

1.Толқын 6 м/c жылдамдықпен таралады, тербеліс жиілігі 2 Гц.Толқын ұзындығын анықтаңдар.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













2.Көлденең толқынның ұзындығы 0,5 м тең.Үшінші және жетінші өренштердің арақашықтығын табыңдар.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













3.Теңіздегі толқынның ең жақын екі өркешінің арасы 15 м.Егер толқынның таралу жылдамдығы 6 м/c болса,толқындар қайықтың корпусын қандай жиілікпен соғады?

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













4.Толқын көзінің тербеліс периоды 3 с тең.Бірінші және үшінші толқын өркештерінің арақашықтығы12 м тең.Толқынның таралу жылдамдығын табыңдар.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













5.Толқынның бірінші ортада таралу жылдамдығы 6 м/c ал екінші ортада ол 1,5 м/c артты.Осы кезде толқын ұзындығы қалай өзгереді.

Берілгені:

Хбж

Формуласы

Шешуі:













Сабақты бекіту тест тапсырмасы


1. Толқынның жылдамдығы мен ұзындығы арасындағы байланыс қандай?

A) = \

B) =

C) = \

D) = \


2. Толқынның ұзындығы = 0,5 м жиілігі = 2 Гц. Толқынның жылдамдығын табыңыз.

A) 1 м/с

B) 0,25 м/с

C) 1,5 м/с

D) 2 м/с


3. Толқын ұзындығы 4 м және жиілігі 3 Гц болса, толқынның жылдамдығы қандай болады?

A) 12 м/с

B) 7 м/с

C) 3 м/с

D) 1 м/с


4. Егер тұрғылықты толқынның ұзындығы 5 м, ал резонатор ұзындығы 10 м болса, онда тұрғылықты толқынның бірінші гармоникасының ұзындығын табыңыз.

A) 5 м

B) 10 м

C) 2 м

D) 20 м

5. Электромагниттік толқынның жиілігі = 5 *1014Гц, ал оның жылдамдығы v = 3 *10 8 м/с. Толқынның ұзындығы қандай болады?

A) 6 * 10-7 м

B) 5 *10 -7 м

C) 5 * 10 -6 м

D) 2 * 10-7 м


6. Қандай толқындар қаттасу құбылысына ұшырай алады?

A) Тек механикалық толқындар

B) Тек жарық толқындары

C) Тек ұзын толқындар

D) Барлық толқындар

7. Егер екі толқын бір-біріне қарама-қарсы фазада болса, олар қалай әрекет етеді?

A) Қосылып, амплитудасы артады

B) Қосылып, амплитудасы кемиді

C) Олар бір-бірін бұзады

D) Олар бір-бірін күшейтеді

8. Дифракция құбылысы кедергіні орағытып өту құбылысы кезінде алғашқы толқындардың максимумның орны анықталады. Бұл құбылыс қандай жағдайда байқалады?

A) Тек қатты денелерде

B) Қатаң шекараларда ғана

C) Толқындардың кедергілерден өткенде

D) Тек ауада ғана





Рефексия Бағалау


Рефлексия

Бағалау


Picture 33


Рисунок 22


Рисунок 23

Менің өзіме қойған балым:

Мұғалімнің маған қойған балы:


Сабақ зор болды

Сабақ керемет

Бір сұрағым бар





Сабаққа кері байланыс :___________________ Менің алған балым:_____________________



27 Ақпан 2025
189
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі