|
Бөлім: Ғасырлық туынды |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Келмегендер: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Абай жолы» роман- эпопеясындағы ұлттық құндылық |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясының сюжетін білу, мазмұнын түсіну, жанрлық ерекшелігін айқындау; Көпшілігі: әдеби шығарманың композициясын талдау жұмыстары арқылы жанрлық ерекшеліктерін айқындау, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; Кейбір оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясының әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау. |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Қызығушылықты ояту.
«Миға шабуыл»
Тапсырма.
ҚБ Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар көркемдік уақыт туралы ой қозғайды. Ойды еркін жеткізеді; Өз көзқарасын білдіреді. Романға тән ерекшелікті анықтайды; Роман-эпопеяға тән ерекшелікті атап көрсетеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
|
«Абай жолы» романы 11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Абай жолы» роман-эпопеясындағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Абай жолының алтын өзегі не?» деген сұраққа Мұхтар Әуезов «Менің романымда айрықша көңіл бөлгенім – әке мен баланың арақатынасы еді» деген екен. Автордың осы ұстанымын негізге алып, шығармадағы әке мен бала арасындағы қайшылықтың басты себебіне ұлттық мүдде тұрғысынан талдау жасаңыз.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Қанша уақыт өтсе де романның құндылығы жоғалмау себебі неде деп ойлайсың? Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой қорытындылайды. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар «Абай жолы» роман-эпопеясындағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.
«Абай жолының алтын өзегі не?» деген сұраққа жауап береді.
Көтерілген мәселенің себебіне талдау жасайды; шығармадан мысал келтіреді; ұлттық мүддені тарихи кезең тұрғысынан талдайды. Сұраққа жауап береді; Ой қорытындысын шығарады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
«Абай жолы» роман-эпопеясы
А4 әр топқа
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
|
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 10 «Абай жолы» роман- эпопеясындағы ұлттық құндылық.docx
|
Бөлім: Ғасырлық туынды |
Мектеп: |
||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты- жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Келмегендер: |
|||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Абай жолы» роман- эпопеясындағы ұлттық құндылық |
||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау. |
||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясының сюжетін білу, мазмұнын түсіну, жанрлық ерекшелігін айқындау; Көпшілігі: әдеби шығарманың композициясын талдау жұмыстары арқылы жанрлық ерекшеліктерін айқындау, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; Кейбір оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясының әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау. |
||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады. Қызығушылықты ояту.
«Миға шабуыл»
Тапсырма.
ҚБ Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. Оқушылар көркемдік уақыт туралы ой қозғайды. Ойды еркін жеткізеді; Өз көзқарасын білдіреді. Романға тән ерекшелікті анықтайды; Роман-эпопеяға тән ерекшелікті атап көрсетеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Қалыптастырушы бағалаулар
ҚБ
|
«Абай жолы» романы 11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Абай жолы» роман-эпопеясындағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. «Абай жолының алтын өзегі не?» деген сұраққа Мұхтар Әуезов «Менің романымда айрықша көңіл бөлгенім – әке мен баланың арақатынасы еді» деген екен. Автордың осы ұстанымын негізге алып, шығармадағы әке мен бала арасындағы қайшылықтың басты себебіне ұлттық мүдде тұрғысынан талдау жасаңыз.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Қанша уақыт өтсе де романның құндылығы жоғалмау себебі неде деп ойлайсың? Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой қорытындылайды. Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар «Абай жолы» роман-эпопеясындағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындайды.
«Абай жолының алтын өзегі не?» деген сұраққа жауап береді.
Көтерілген мәселенің себебіне талдау жасайды; шығармадан мысал келтіреді; ұлттық мүддені тарихи кезең тұрғысынан талдайды. Сұраққа жауап береді; Ой қорытындысын шығарады. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
«Абай жолы» роман-эпопеясы
А4 әр топқа
|
|||||||||
|
Сабақтың соңы
|
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз







