Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
5.1.3.1. Көркем шығармадағы
кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу;
5.2.4.1 көркем
шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең
жазу.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер
портретін анықтау;
Көпшілігі: Кейіпкердің образға қызмет
етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдау, шығармадан алған әсерін
сипаттап авторға хат жазу;
Кейбір
оқушылар: Жинақталған ақпараттар
негізінде кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіру, көркем шығармадағы
кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу, өз
көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолдану, көркем шығармадан
алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең
жазу.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп,
зейінін сабаққа аудару.
Жағымды психологиялық
ахуал. «Мақал-мәтелмен ыстық ықылас
айту» тренингін жүргіземін. Мақал-мәтелдерді қатыстыра отырып,
бір-біріне тілектерін айтады. Мақалдардың мағынасы бойынша сабақ
тақырыбын анықтатамын.Сабақ мақсатымен
таныстырамын.
Еңбек ерлікке
жеткізер,
Ерлік елдікке
жеткізер.
Берекені көктен
тілеме,
Бірлігі мол көптен
тіле.
Ынта болса
адамда,
Қиын іс жоқ
ғаламда.
Мақал–мәтелдер жазылған
парақтардың келесі бетіндегі суреттердің мазмұны арқылы сынып 3
топқа бөлінеді.
Қызығушылықты
ояту. Әңгімені сюжеті бойынша
оқиғаларды ретімен
орналастыру.
Оқиғалар ретін сақтай отырып,
шығармадан түсінгенін
сұраймын.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
|
Оқушылар жағымды ахуал
қалыптастырады. Мақал-мәтелдерді қатыстыра
отырып, бір-біріне тілектерін
айтады.
Әңгімені сюжеті бойынша
оқиғаларды ретімен орналастырады, шығарма мазмұнын еске
түсіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
ҚБ
|
5-сынып қазақ
әдебиеті
Ы. Алтынсарин
«Қыпшақ Сейітқұл»
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны
тану.
Ой
шақыру.
Кейіпкер, образ, бейне,
портрет ұғымдары жайлы не білесіздер?
(оқушылар жауабы тыңдалады). Оқушылар шығармадағы кейіпкер бейнесін
талдауға байланысты тапсырмалар
орындайды.
1-тапсырма. Кейіпкерлер образына сипаттама
береді
Сейітқұл, Сейітқұлдың
ағасы
Кім? Кайда? Не
істеді?
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма. Қыпшақ Сейітқұлға тән қасиеттерді кластер
арқылы көрсетіңдер.
Дескриптор:
-
Сейітқұлдың бойындағы қасиеттерді
анықтайды;
-
Әрбір жазған қасиетіне шығармадан дәлел
келтіреді;
-
Қасиеттерді
топтастырады.
ҚБ
3-тапсырма. «Венн диаграммасы» арқылы Қыпшақ
Сейітқұлды Атымтай жомартпен, Антонмен
салыстырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ
Бекіту тапсырмасы.
Оқушылар көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға
хат жазады. (Оқушылар хат жазады.)
«Көкейде жатқан көрікті
ой»
Дескриптор:
ҚБ
«Автор
орындығы». Үздік жұмыстар «Автор
орындығында» оқылады.
|
Оқушылар шығармадағы кейіпкер
бейнесін талдауға байланысты тапсырмалар
орындайды.
1-тапсырма. Кейіпкерлер
образына сипаттама береді.
Оқулықпен жұмыс
жасайды
Қыпшақ Сейітқұлға тән
қасиеттерді кластер арқылы
көрсетеді.
«Венн диаграммасы» арқылы
Қыпшақ Сейітқұлды Атымтай жомартпен, Антонмен
салыстырады.
Оқушылар көркем шығармадан
алған әсерін сипаттап авторға хат
жазады.
Үздік жұмыстар
«Автор орындығында» оқылады.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/22428/
Ы. Алтынсарин
«Қыпшақ Сейітқұл»
|