|
Бөлім:«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Қалқаман Әбдіқадіров "Қажымұқан" повесі. "Қаркүреген бала", "Жаяу сүйреген шана". |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.1.2.1.әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қалқаман Әбдіқадіров "Қажымұқан" повесініңжанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтыңбасы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.«Қос шеңбердегі комплименттер» әдісі арқылы жүргізіледі. (2 минут) Орындалу шарты: Оқушылар екі шеңберге (ішкі және сыртқы) бөлініп, бір-біріне жүзін қаратып тұрады. Ішкі және сыртқы шеңберде бір-біріне бет қаратып тұрған оқушылар кезектесіп бір-біріне комплимент айтуы керек. Қызығушылықты ояту.«Сөзді тап» тәсілі. Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (күш, қуат, салауатты өмір салты, спорт, чемпион). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады. Кіріспе сұрақтар:
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. |
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Ой шақыру. «Тұлғаны таны» әдісі.
Тұлғалар туралы қандай ақпарат білесіңдер, білетін ақпараттарыңды және қосымша оқулық пен ғаламтор ақпараттарынан ізденіп, топ болып, тұлғаны таныстырыңдар. Дескриптор:
ҚБ
Қ.Әбдіқадіровтың "Қажымұқан" повесінің мазмұнын, идеясын түсіндіру. Орындалу шарты: әр топқа оқулықтағы әңгімеден берілген үзіндіні талдап, басқа топқа мазмұндау тапсырмасы беріледі. Дескриптор:
ҚБ. Жұлдызша тарату арқылы бағалау.
Шығармадағы автор МАҢЫЗДЫ және ОНША МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Жұбыңызға анықталған мәселелердің неліктен маңызды және маңызды емес екенін түсіндіріңіз. (6 маңызды ақпарат анықтайды, 3 маңызды емес ақпарат анықтайды).
Анықталған маңызды аспектілер арқылы шығарманың тақырыбын, идеясын ашып түсіндіріңіз. Дескриптор:
ҚБ Жұптық жұмыс «Синквейн» әдісі арқылы жүзеге асырылады. (4 минут) Хикая тақырыбын сипаттау. 1-жол: Тақырыптың атауы (зат есім). 2-жол: Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есім). 3-жол: Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік). 4-жол: Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы. 5-жол: Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз. 1. Қажымұқан. 2. Мықты, епті. 3. Көрді, көтерді, барды. 4. Қажымұқан әлем чемпионы атанды. 5. Мықты - палуан. Дескриптор:
ҚБ. Жұлдызша тарату арқылы бағалау. |
Оқушылар білетін ақпараттарын және қосымша оқулық пен ғаламтор ақпараттарынан ізденіп, топ болып, тұлғаны таныстырады. Тапсырманы топпен орындайды. Топтық жұмыс Жұптық жұмыс. Оқушылар 6 маңызды ақпарат, 3 маңызды емес ақпарат анықтайды. Синквейн» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
|||
|
Үй жұмысы |
Шығарманы оқу |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 15 Қалқаман Әбдіқадіров .docx
№ 15 Қалқаман Әбдіқадіров .docx
|
Бөлім:«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтыңтақырыбы |
Қалқаман Әбдіқадіров "Қажымұқан" повесі. "Қаркүреген бала", "Жаяу сүйреген шана". |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.1.2.1.әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Қалқаман Әбдіқадіров "Қажымұқан" повесініңжанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтыңбасы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.«Қос шеңбердегі комплименттер» әдісі арқылы жүргізіледі. (2 минут) Орындалу шарты: Оқушылар екі шеңберге (ішкі және сыртқы) бөлініп, бір-біріне жүзін қаратып тұрады. Ішкі және сыртқы шеңберде бір-біріне бет қаратып тұрған оқушылар кезектесіп бір-біріне комплимент айтуы керек. Қызығушылықты ояту.«Сөзді тап» тәсілі. Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (күш, қуат, салауатты өмір салты, спорт, чемпион). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады. Кіріспе сұрақтар:
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. |
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Ой шақыру. «Тұлғаны таны» әдісі.
Тұлғалар туралы қандай ақпарат білесіңдер, білетін ақпараттарыңды және қосымша оқулық пен ғаламтор ақпараттарынан ізденіп, топ болып, тұлғаны таныстырыңдар. Дескриптор:
ҚБ
Қ.Әбдіқадіровтың "Қажымұқан" повесінің мазмұнын, идеясын түсіндіру. Орындалу шарты: әр топқа оқулықтағы әңгімеден берілген үзіндіні талдап, басқа топқа мазмұндау тапсырмасы беріледі. Дескриптор:
ҚБ. Жұлдызша тарату арқылы бағалау.
Шығармадағы автор МАҢЫЗДЫ және ОНША МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Жұбыңызға анықталған мәселелердің неліктен маңызды және маңызды емес екенін түсіндіріңіз. (6 маңызды ақпарат анықтайды, 3 маңызды емес ақпарат анықтайды).
Анықталған маңызды аспектілер арқылы шығарманың тақырыбын, идеясын ашып түсіндіріңіз. Дескриптор:
ҚБ Жұптық жұмыс «Синквейн» әдісі арқылы жүзеге асырылады. (4 минут) Хикая тақырыбын сипаттау. 1-жол: Тақырыптың атауы (зат есім). 2-жол: Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есім). 3-жол: Тақырып туралы қимылды білдіретін үш сөз (етістік). 4-жол: Тақырыпқа қатысты төрт сөзден тұратын сөз орамы. 5-жол: Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз. 1. Қажымұқан. 2. Мықты, епті. 3. Көрді, көтерді, барды. 4. Қажымұқан әлем чемпионы атанды. 5. Мықты - палуан. Дескриптор:
ҚБ. Жұлдызша тарату арқылы бағалау. |
Оқушылар білетін ақпараттарын және қосымша оқулық пен ғаламтор ақпараттарынан ізденіп, топ болып, тұлғаны таныстырады. Тапсырманы топпен орындайды. Топтық жұмыс Жұптық жұмыс. Оқушылар 6 маңызды ақпарат, 3 маңызды емес ақпарат анықтайды. Синквейн» әдісі арқылы сабақты қорытындылайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
|
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
|||
|
Үй жұмысы |
Шығарманы оқу |
|
|||
шағым қалдыра аласыз

















