№ 16 Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі

Тақырып бойынша 23 материал табылды

№ 16 Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
№ 16 Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Мектеп:

Мұғалім:

Сынып: 8

Қатысқаны:

Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

Ш.Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау;

8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

Сабақтың

мақсаттары

Барлық оқушылар: әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтай алады.

Көпшілігі: Өлең жанрына байланысты сюжеттік желілеріне, эпилог, прологтарға талдау жасайды.

Кейбір оқушылар: Өлең жанрына байланысты сюжеттік желілеріне, эпилог, прологтарға талдау жасай отырып, жанрлық ерекшелігін ажыратады, әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды.

Бағалау критерийі

  • шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы дұрыс анықтайды.

  • өлең жанрына байланысты сюжеттік желілеріне,тақырыбы мен идеясына талдау жасайды.

  • Шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан анықтайды.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Қызығушылықты ояту. «Сөзді тап» тәсілі.

Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (жастар, болашақ, өнер, білім, ақыл ). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады.

Кіріспе сұрақтар:

Бұл сөздердің біздің сабаққа қандай қатысы бар? Сабақтың тақырыбы қандай?

Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (жастар, болашақ, өнер, білім, ақыл ). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек.



ҚБ




8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың ортасы

Мағынаны тану. Автор туралы мәліметпен жұмыс.

1-тапсырма. «Пікір алмасу» тәсілі. Әрбір топ тақырыпқа қатысты бес сұрақ дайындайды. Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен алмасады. Топ басшысы стикердегі сұрақты оқиды, топ мүшелері жазып дайындайды. Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз жауабын ашады және талқылып, дұрыс жауаппен салыстырады.

Кері байланыс: Автор туралы не білдік? Автор өмірбаянынан не білдік? Не үйрендік?

Дескриптор:

  • Әрбір топ автор шығармашылығына қатысты бес сұрақ дайындайды;

  • Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен алмасады;

  • Топ басшысы стикердегі сұрақты оқиды, топ мүшелері жазып дайындайды;

  • Көшбасшы белгі бергенде, барлығы өз жауабын ашады және талқылып, дұрыс жауаппен салыстырады.

ҚБ

«Жастарға» өлеңін мәнерлеп оқу. Әр топтан бір оқушы немесе топтар тізбектеп оқиды.

2-тапсырма. Жеке жұмыс

Өлеңнің тақырыбы не? Идеясы қай жолдарда берілген? Оған сенің көзқарасың қандай?

Өлеңнің тақырыбы

Идеясы берілген жолдар

Менің көзқарасым




Дескриптор:

  • өлеңнің тақырыбын анықтайды;

  • идеясы жазылған жолдарды табады;

  • өз көзқарасын білдіреді.

ҚБ

3-тапсырма. «Дойбы» әдісі

Оқушылар үш-үштен екі топқа бөлінеді. Екі оқушы дойбы тақтасындағы тастарды сұрақтарға жауап бере отырып жылжытады. Үшінші оқушы олардың жауаптарын жетістіккритерийі бойынша бағалап, тексеріп отырады.

1. Өлеңнің идеясы мен мазмұны.

2. Өлеңдегі айқындайтын тіркестер

3. «Жастарға» өлеңінде ақын жастарды адам мінезіндегі қандай кемшіліктерден аулақ болыңдар дейді?

4. Өлең соңында ақын қандай байламға келді?

5. Автор Жастарды қалай сипаттаған?

6. Өлеңнен ерекше әсер еткен жолдар.

Дескриптор:

  • Өлеңнің идеясы мен мазмұнын анықтайды;

  • Өлеңдегі негізгі тіркестерді анықтайды;

  • Өлеңнен ерекше әсер еткен жолдарды анықтайды;

  • өз көзқарасын білдіреді.

ҚБ

Қалыптастырушы бағалау

Әрбір топ тақырыпқа қатысты бес сұрақ дайындайды. Әрбір сұрақты стикердің бірінші жағына жауабын екінші жағына жазып, келесі топпен алмасады. Топ басшысы стикердегі сұрақты оқиды, топ мүшелері жазып дайындайды.




«Жастарға» өлеңін мәнерлеп оқу.


Өлеңнің тақырыбын анықтайды;

идеясы жазылған жолдарды табады;

өз көзқарасын білдіреді.




Оқушылар үш-үштен екі топқа бөлінеді. Екі оқушы дойбы тақтасындағы тастарды сұрақтарға жауап бере отырып жылжытады. Өз көзқарасын білдіреді.













ҚБ















ҚБ













ҚБ


https://bilim-all.kz/olen/375-ZHastarga



8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың соңы

Егер тапсырманы толық түсінсеңіз, желкенді жасыл түспен бояңыз. Егер сұрағыңыз болса, сары түспен бояңыз. Егер мүлдем түсінбесеңіз, қызыл түспен бояңыз.







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.11.2023
304
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі