|
Бөлім: Ғасырлық туынды Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 11 Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Абай жолы» роман- эпопеясындағы өзекті мәселелер |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: «Абай жолы» роман- эпопеясындағы үзінділерді тапсырмалар орындау барысында орынды қолдану; Көпшілігі: өз көзқарасын дәлелдеу үшін әңгіме үзінділерін орынды қолданып, ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен, көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстыру; Кейбір оқушылар: көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, өз көзқарасын таныту. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылығын ояту. Айтылған ойға байланысты пікірлеріңді білдіріңдер. Абай – еліміздің маңдайына біткен бақ. Абай болмысы дара және салып кеткен жолы сара. Дана да дара тұлғамыздың бұлағынан әлі де сусындап келеміз. Туғанына 175 жыл болса да сан ғасырға жетерлік баға жетпес мұрасы халық тарихы, мәдениеті, әдебиеті, ұлттық құндылықтарымен біте қайнасып, астасып жатыр. Ал осы Абайды елге, дүние жүзіне паш еткен, насихаттаушы – Мұхтар Әуезов. Саналы ғұмырын Абайға арнап, халқымыздың шамшырағы іспетті «Абай жолы» роман-эпопеясын жазды. Қай жолмен, қалай жүру керек? деген сұрақтың шешімін осы шығармасында жазып қалдырды. Ұлттық құндылықтар тақырыбы сөз болса, осы романды оқып шығып, рухани байып, ұлттық құндылықтарымыздан сусындап алуға әбден болады. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады.
Оқушылар айтылған ойға байланысты пікірлерін білдіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі.
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы. |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
2. Мағынаны тану. Шығарма үзінділерімен жұмыс. 1-үзінді. Берілген үзіндідегі көрініс тапқан құндылықтарды анықтаңыздар. Сыбаға дегеніміз не?
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ 3. Ой толғаныс. РАФТ әдісімен « «Абай жолы» роман-эпопеясындағы ұлттық құндылықтар» тақырыбында оқырмандарға хат жазыңыз. Р – рөл – оқушы А – аудитория – оқырмандар Ф – форма – хат Т – тақырып - «Абай жолы» роман-эпопеясындағы ұлттық құндылықтар» Дескриптор:
Үздік жұмыстар «Автор
орындығында» оқылады. |
Сынып оқушылары шығарма үзінділерімен жұмыс жүргізеді. Берілген үзіндідегі көрініс тапқан құндылықтарды анықтаңыздар. Үзінділерді түсініп оқиды; Үзіндіде көрініс тапқан ұлттық құндылықтарды талдайды; Үзіндіде көрініс тапқан жалпыадамзаттық құндылықтарды талдайды; Өз көзқарасын танытады.
Сұрақтарға жауап береді; Көтерілген мәселе бойынша пікір білдіреді; Қазіргі өмірмен байланыстырады.
РАФТ әдісімен « «Абай жолы» роман-эпопеясындағы ұлттық құндылықтар» тақырыбында оқырмандарға хат жазыңыз.
|
Қалыптастырушы бағалау.
Қалыптастырушы бағалау.
Қалыптастырушы бағалау.
|
11-сынып Әдебиет хрестоматиясы
М. Әуезов «Абай жолы» романы
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Оқушылар топпен жұмыстарын сынып алдында қорғағаннан кейін, жеке «Білу қажет» кестесін толтырып, кері байланыс береді.
|
Кері байланыс парағы |
|||||||||
Дұрыс жауаптар:



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 21 «Абай жолы» роман- эпопеясындағы өзекті мәселелер.docx
|
Бөлім: Ғасырлық туынды Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 11 Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Абай жолы» роман- эпопеясындағы өзекті мәселелер |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: «Абай жолы» роман- эпопеясындағы үзінділерді тапсырмалар орындау барысында орынды қолдану; Көпшілігі: өз көзқарасын дәлелдеу үшін әңгіме үзінділерін орынды қолданып, ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен, көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстыру; Кейбір оқушылар: көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу, көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, өз көзқарасын таныту. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылығын ояту. Айтылған ойға байланысты пікірлеріңді білдіріңдер. Абай – еліміздің маңдайына біткен бақ. Абай болмысы дара және салып кеткен жолы сара. Дана да дара тұлғамыздың бұлағынан әлі де сусындап келеміз. Туғанына 175 жыл болса да сан ғасырға жетерлік баға жетпес мұрасы халық тарихы, мәдениеті, әдебиеті, ұлттық құндылықтарымен біте қайнасып, астасып жатыр. Ал осы Абайды елге, дүние жүзіне паш еткен, насихаттаушы – Мұхтар Әуезов. Саналы ғұмырын Абайға арнап, халқымыздың шамшырағы іспетті «Абай жолы» роман-эпопеясын жазды. Қай жолмен, қалай жүру керек? деген сұрақтың шешімін осы шығармасында жазып қалдырды. Ұлттық құндылықтар тақырыбы сөз болса, осы романды оқып шығып, рухани байып, ұлттық құндылықтарымыздан сусындап алуға әбден болады. Мұғалім сабақтың тақырыбы мен мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау критерийін жасайды. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады.
Оқушылар айтылған ойға байланысты пікірлерін білдіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Бағалау. «Дауыс беру» әдісі.
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы. |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
2. Мағынаны тану. Шығарма үзінділерімен жұмыс. 1-үзінді. Берілген үзіндідегі көрініс тапқан құндылықтарды анықтаңыздар. Сыбаға дегеніміз не?
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ 3. Ой толғаныс. РАФТ әдісімен « «Абай жолы» роман-эпопеясындағы ұлттық құндылықтар» тақырыбында оқырмандарға хат жазыңыз. Р – рөл – оқушы А – аудитория – оқырмандар Ф – форма – хат Т – тақырып - «Абай жолы» роман-эпопеясындағы ұлттық құндылықтар» Дескриптор:
Үздік жұмыстар «Автор
орындығында» оқылады. |
Сынып оқушылары шығарма үзінділерімен жұмыс жүргізеді. Берілген үзіндідегі көрініс тапқан құндылықтарды анықтаңыздар. Үзінділерді түсініп оқиды; Үзіндіде көрініс тапқан ұлттық құндылықтарды талдайды; Үзіндіде көрініс тапқан жалпыадамзаттық құндылықтарды талдайды; Өз көзқарасын танытады.
Сұрақтарға жауап береді; Көтерілген мәселе бойынша пікір білдіреді; Қазіргі өмірмен байланыстырады.
РАФТ әдісімен « «Абай жолы» роман-эпопеясындағы ұлттық құндылықтар» тақырыбында оқырмандарға хат жазыңыз.
|
Қалыптастырушы бағалау.
Қалыптастырушы бағалау.
Қалыптастырушы бағалау.
|
11-сынып Әдебиет хрестоматиясы
М. Әуезов «Абай жолы» романы
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: Оқушылар топпен жұмыстарын сынып алдында қорғағаннан кейін, жеке «Білу қажет» кестесін толтырып, кері байланыс береді.
|
Кері байланыс парағы |
|||||||||
Дұрыс жауаптар:



шағым қалдыра аласыз







