Тақырып бойынша 11 материал табылды

№ 26 «Абай жолы» роман-эпопеясының заманауилығы мен жаңашылдығы.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
11.3.2.1 - . көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Ғасырлық туынды

Мектеп:


Күні:

Сынып: 11 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Абай жолы» роман-эпопеясының заманауилығы мен жаңашылдығы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.3.2.1 - . көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Шығарманы көркемдік құндылығына талдау;

Көптеген оқушылар: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстыру;

Кейбір оқушылар: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.

Бағалау критерийлері

  • Шығарманы салыстыра алады;

  • Тарихи және көркемдік құндылығын бағалай алады.

Сабақбарысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу

Қызығушылықты ояту.

Қ ызығушылықты ояту

«Теріс орындық»

Ортаға бір оқушы шығады. Тақтада белгілі кейіпкердің есімі жазылған, орындықтағы оқушы тақтада берілген кейіпкердің есімін анықтау керек. Қалған оқушылар орындықта отырған оқушыға кейіпкердің кім екендігін анықтау үшін көмектесуі керек. Сызылып тасталған сөздерді қолдануға болмайды. Әр оқушыға 5-7 секунд уақыт беріледі.

Кейіпкерлер: Ұлжан, Абай, Дәрмен, Ербол, Шүкімән. Осы кейіпкерлер арқылы «Тайғақта» тарауын еске түсіреді.

  • Балалар, әдеби сын дегеніміз не?

«Әдеби сын дегеніміз — əдебиеттану ғылымы мен қоғамдық ғылымдардың тоғысқан түйінінен пайда болып, күнделікті əдеби процесті зерттейтін, оған баға беріп, оқырманның рухани əлемі аясында қызмет атқаратын əлеуметтік сананың сан қырлы саласы»

(Оқушылар жауабы тыңдалады, бүгінгі тақырыппен байланысы анықталад).

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.


Ортаға бір оқушы шығады. Тақтада белгілі кейіпкердің есімі жазылған, орындықтағы оқушы тақтада берілген кейіпкердің есімін анықтау керек. Қалған оқушылар орындықта отырған оқушыға кейіпкердің кім екендігін анықтау үшін көмектесуі керек.

Осы кейіпкерлер арқылы «Тайғақта» тарауын еске түсіреді.







Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.






Қалыптастырушы бағалау.

ҚБ



11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың ортасы







Мағынаны тану. Оқушылар төмендегі ақпараттармен танысып, ой жаңғыртады.

Əдебиеттің негізгі объектісі — өмір. Ал əдеби сынның негізгі мақсаты — бүгінгі күн əдебиетінде,əдеби процесте болып жатқан сипатты жаңалықтарды, ондағы жетістіктер мен кемшіліктерді уақтылы ашып көрсету.

Сын көбіне, бүгінгі əдеби процесті зерттейді; оның ертеңгі даму қамын ойластырып, жол нұсқап отырады. Бұл ретте сынды əдебиеттің келешегіне бағыт сілтер ғылым деп шартты түрде атауға болатын секілді.

Əдеби сынның тарихына көз жібергенде, оның пайда болу, даму жолдарының əдебиеттің өсіп-өркендеу бағытымен сəйкес келіп отырғандығы байқалады. Əріге бармай-ақ, ХІХ ғасырдағы орыс əдебиетінде А.Пушкин, Н.Гоголь, Л.Толстой сияқты алыптардың кезінде əдеби сын да шарықтап, шырқау биігіне көтерілді. ХХ ғасырдағы əдебиеттің сыны күні бүгінгі биігіне шықты. Қазақ əдебиетінде үстіміздегі ғасырдың алғашқы кезеңінде Абайдың, Ахметтің, Мағжанның, Шəкəрімнің, Жүсіпбектің, тағы басқалардың шығармаларының жарық көруі əдеби-сыншылық ой-пікірлердің жаңаша қарқынмен дамуына түрткі болды

Тапсырма. Топқа бөлінген соң оқушылар қиындылардағы ақпараттарды өрбітіп «Әдеби сын» бойынша ментальді карта әзірлейді. Оқушылар картаны топпен әзірлеуі тиіс.

«Галереядағы ой шарлау»

Топтағы оқушылар жасаған ментальді карталарын сынып қабырғасына іледі. Қалған оқушылар өзге топтарға сұрақ қою арқылы жұмыстармен танысады.

Дескриптор:

  • ақпараттарды өрбітіп «Әдеби сын» бойынша ментальді карта әзірлейді.

ҚБ

Өткен сабақта үзінділермен таныстыңыз.

Тапсырма. Шығармада көтерілген мәселені өмір шындығымен байланыстырыңыз.

Дескриптор:

  • Шығармада көтерілген мәселені өмір шындығымен байланыстырады.

ҚБ

Тапсырма. Берілген үзінділерде Абай бойынан қандай құндылықтарды көріп тұрсыз, сыни тұрғыдан бағалаңыз, сызбаға орналастырыңыз.

1-үзінді.

2-үзінді.

3-үзінді.

Дескриптор:

  • Үзінділердегі Абай бойындағы құндылықтарды анықтайды;

  • Абай бойындағы құндылығына сыни тұрғыдан баға береді.

  • Сызба арқылы ойын жеткізеді.

ҚБ

Оқушылар төмендегі ақпараттармен танысып, ой жаңғыртады.





















Топқа бөлінген соң оқушылар қиындылардағы ақпараттарды өрбітіп «Әдеби сын» бойынша ментальді карта әзірлейді. Оқушылар картаны топпен әзірлеуі тиіс.




Оқушылар тарау бойынша үзінділермен танысады.







Шығармада көтерілген мәселені өмір шындығымен байланыстырады.










Берілген үзінділерде Абай бойынан қандай құндылықтарды көріп тұрсыз, сыни тұрғыдан бағалаңыз, сызбаға орналастырыңыз.







1-үзіндімен танысады.






2-үзіндімен танысады.









3-үзіндімен танысады.

Үзінділердегі Абай бойындағы құндылықтарды анықтайды;

Абай бойындағы құндылығына сыни тұрғыдан баға береді.

Сызба арқылы ойын жеткізеді.





























ҚБ























Қалыптастырушы бағалау.

ҚБ



































Қалыптастырушы бағалау.

ҚБ


Әдебиет хрестоматиясы

https://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/24159/








Сабақтың соңы

Рефлексия


  • Кері байланыс:«3-2-1»

3 негізгі ақпарат

2 маңызды факті

1 қорытынды



Үй тапсырмасы

Тарауды оқу.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.01.2025
316
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12