Тақырып бойынша 24 материал табылды

№ 27 М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы және менің көзқарасым.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім:

Мектеп:

Күні :

Мұғалім:

Сынып:11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

М. Әуезов «Абай жолы» роман-эпопеясы және менің көзқарасым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясындағы көтерілген мәселелерді анықтау;

Көпшілігі: әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу;

Кейбір оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясындағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашып талдау, өзіндік көзқарас таныту, шығармашылық жұмыс жазу.

Бағалау критерийлері:

  • Шығармадағы мәселелерді талдап, себеп –салдарын айқындайды;

  • Көтерілген мәселе негізінде, шығарма үзінділерін қолдана жұмыс орындайды;

  • Мәселеге қатысты жеке көзқарасын өлең/шығарма/монолог/ әңгіме/сұхбат түрінде ұсынады.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы



І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.

ІІ. Қызығушылықты ояту

« Бес қадам»

  1. Абай жолы шығармасында көтерілген 5 мәселе

  2. Көтерілген мәселелердің 5 себебі

  3. Мәселелердің 5 салдары

  4. Осы мәселелердің 5 өзектілігі



Оқушылар кезек-кезек шығып, табандарды басу арқылы ұсынылған тапсырманы орындайды. Шығарма мазмұнын естеріне түсіреді. Оқушыларға сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Оқушылар кезек-кезек шығып, табандарды басу арқылы ұсынылған тапсырманы орындайды. Шығарма мазмұнын естеріне түсіреді.

Қалыптастырушы бағалау


11-СЫНЫП «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың ортасы




























ІІІ. Мағынаны тану. Проблеманы айқындау кезеңі.

  • Шығармада көтерілген мәселелердің қандай өзектілігі бар?

  • Ұрпақтар арасында көзқарас алшақтығы болады. Қалай ойлайсыздар, бұл құбылыс не себепті заңды?

  • Ұрпақтар арасында көзқарас алшақтығы кейінгі ұрпақтың дамуына және қоғамның дамуына қалай әсер етеді?

Дескриптор:

  • Сұрақтарға жауап береді.

  • Өз пікірлеріне дәлел келтіреді.

ҚБ

Тапсырма. Талқылау аяқталған соң, топтағы оқушыларға кубизм арқылы тапсырмалар ұсынылады. Оқушылар тапсырманы топтық деңгейде орындайды.


Кубизм әдісі (деңгейлік саралауға арналған тапсырма)

1 -тапсырма. Суретте. Абай өмір сүрген ортадағы мәселелерді көтеріп, сурет түрінде сипаттай отырып, постер жасаңыз.

2-тапсырма. Салыстыр. Абай өмір сүрген қоғамдағы және қазіргі қоғам құндылықтарын, өзекті мәселелерін салыстырыңыз. Тапсырманы Венн диаграммасы түрінде ұсыныңыз.

3-тапсырма. Зертте. Шығармадағы Құнанбай мен Абай образдарын ұсынудағы тарихи шындыққа зерттеу жасаңыз. Автор шешіміні пікір білдіріңіз. Шығармадағы мәселелер қаншалықты өзекті? Қаншалықты шынайы? Тарихи оқиғалармен байланысты ма? Тарихи деректерге сүйенетін болсақ, қаншалықты шындыққа жанасады? Тапсырманы кесте, сызба түрінде ұсыныңыз.

4-тапсырма. Қолдан. Шығармадағы тұрақты тіркестер, мақал-мәтелдерді қолданып, толық адам моделін жасаңыз. Тапсырманы ментальді карта түрінде ұсынуға болады. (Деңгейі жоғары оқушылар бұл тапсырманы жекелей орындауы мүмкін)

5-тапсырма. Дәлелде. Романдағы Құнанбайдың әділ, көшбасшы, адал, ақылды, парасатты, дана адам екенін шығармадан үзінділер келтіре отырып, дәлелдеңіз.

6-тапсырма. Талда. Шығармадығы көркем тіл қолданысына талдау жасап, шығармадан дәлелдемелер ұсыныңыз. Жұмысыңызды кластер, кесте түрінде ұсыныңыз.

Дескриптор:

  1. Тапсырманы креативті түрді ұсынады;

  2. Шығарма үзінділерін қолданады;

  3. Шығармада көтерілген мәселелерге сілтеме жасайды;

  4. Жұмысты қорғау барысында топ мүшелері белсенділік танытады.

Бағалау «Бағдаршам» әдісі

Әр топ, жасаған жұмысын ортаға шығып қорғайды, сағат тілі бойынша қалған топтар қорғауға шыққан топты «Бағдаршам» арқылы бағалайды. Пікір білдіреді

РАФТ стратегиясы

Бұл жұмыс түрі оқушыларға жеке ұсынылады. Оқушылар ұсынылған кесте бойынша жазылым жұмысының түрін таңдайды.

Рөл/

Кімнен?

Аудитория/

кімге?

Форма/

қандай формада?

Тақырып/не жайында?

Абай

Құнанбай

хат

Қодар оқиғасына қатысты наразылығы

Құнанбай

Абай

Монолог

Билікке араласу маңыздылығы, білімді өз мүддесіне пайдаланудың қажеттілігі

Ділдә

Абай

Диалог

Абайдың тоқал алуына қатысты өкпесі

Қодар

Құнанбай

хат

Болған оқиғаға қатысты ақталуы

Кәмшат

Бөжей

Ой толғау

Салт-дәстүрдің құрбаны болған сәби мұңы

Дескриптор:

1. Жазылымның кімнен екендігін нақты көрсетеді;

2. Жазылым аудиториясын айқын ұсынады;

3. Жазылым жанрының құрылымын сақтайды;

4. Тақырыптан ауытқымайды;

5. Жазылымды 170-180 сөзбен ұсынады;

6. Жазылым барысында кем дегенде 5 көркем тәсіл қолданады.

ҚБ

Жазылымнан кейінгі жұмыс

Жұптағы оқушылар бір-бірлерінің жұмысын кезек-кезек оқып, үздік жұмысты анықтайды. Әр жұптан бір үздік жұмыс ұсынылады. Үздік жұмыс топтық деңгейде талданып, әр топтан бір үздік жұмыс анықталады.

« Автор орындығы»

Топтан анықталған үздік жұмыс автор орындығында оқылады. Оқушылар үздік жұмысты «бес саусақ» әдісі арқылы бағалайды.




Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Өз пікірлеріне дәлел келтіреді.







Талқылау аяқталған соң, топтағы оқушыларға кубизм арқылы тапсырмалар ұсынылады. Оқушылар тапсырманы топтық деңгейде орындайды.










Тапсырманы креативті түрді ұсынады;

Шығарма үзінділерін қолданады;

Шығармада көтерілген мәселелерге сілтеме жасайды;

Жұмысты қорғау барысында топ мүшелері белсенділік танытады.












Бұл жұмыс түрі оқушыларға жеке ұсынылады. Оқушылар ұсынылған кесте бойынша жазылым жұмысының түрін таңдайды.







Қалыптастырушы бағалау
































Қалыптастырушы бағалау



























Қалыптастырушы бағалау









«Абай жолы» романы



































































































































Сабақтың соңы


Рефлексия.

«Блоб» ағашы

С абақтың басындағы көңіл-күйім ....


Сабақтың ортасындағы көңіл-күйім ....


Сабақтың соңындағы көңіл-күйім ....





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.01.2025
87
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11