№ 28 М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясына әдеби сын.docx

Тақырып бойынша 31 материал табылды

№ 28 М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясына әдеби сын.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары

Бөлім: Ғасырлық туынды

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясына әдеби сын

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу

Сабақтың мақсаттары

М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясына өз көзқарасын білдіре отырып, идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.

Бағалау критерийлері

  • Өлең мазмұнына байланысты өз көзқарасын білдіреді;

  • идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстырады;

  • әдеби сын жазады.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




Ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесіп, назарын сабаққа адару.

Қызығушылықты ояту.

Есімдердің бірін таңдап, кейіпкер бойындағы қасиеттерді атаңыз.

Кейіпкерлер: Ұлжан, Зере, Тоғжан, Әйгерім, Керімбала, Үмбетей, Айғыз, Ділдә, Салтанат, Қуандық

Жұпта келесі пікірді негізге алып, талқылау жүргізіңіз.

Эпопеяның сан алуан образдар галлереясында әйел атаулының жарастықты, жарқын бейнесі айрықша орын алады. Ақылгөй де адал Зере, абзал ана Ұлжан, жас ару Тоғжан, жез таңдай әнші Әйгерім, парасатты Салтанат бәрі-бәрі де Абайдың рухани дүниесін байыта береді.

М.Қаратаев

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар кейіпкер бейнесіне талдау жасап, өз пікірлерін білдіреді.







ҚБ



11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы


Мағынаны тану. Берілген тақырыптардың бірін таңдап, аналар бейнесі мен арулар бейнесіндегі құндылықтарды талдаңыз, әлем әдебиетіндегі бір кейіпкер бейнесімен үндестігін анықтап, пікіріңді білдіріңіз.

1) Абай аналары - Зере, Ұлжан («Қарашығым, қоңыр қозым...»)

2) Абай сүйген арулар - Тоғжан, Әйгерім («Жарқ етпес қара көңілім...»)

3) Абай заманының шерменділері - Керімбала, Үмітей («Жолыңа жаным кұрбан»).

4) Абай жақындары, күңдестік бұғауындағылар - Айғыз, Ділдә («Күндестің аты да күндес те»)

5) Абайға жақтас парасат иелері - Қуандық, Салтанат («Дос бола біл...»)

Тақырып

Әлем және қазақ әдебиетіндегі құндылықтардың байланысы

Сіздің ойыңыз






Дескриптор:

  • шығармадағы әйелдер бейнесін талдайды;

  • құндылықтарды анықтайды;

  • әлем әдебиеті шығармаларымен байланыстырады.

ҚБ

Тапсырма. Талдаған екі шығармаңыздың оқырманның рухани жан-дүниесіне әсері туралы сыни хабарлама жазыңыз.

Дескриптор:

  • авторлардың шығармаларда көтерілген жаһандық мәселелерді

  • кейіпкерлер жүйесімен байланыстыра отырып түсіндіреді;

  • шығармада оқырманға ерекше әсер ететін эпизодтарды талдап, сыни хабарлама жазады:

  • сыни хабарлама жанрлық талаптарға сай келеді. Құрылымы мен сөз көлемін сақтап әдеби сын жазады.

«Автор орындығында» өз жұмыстарын оқиды.



Берілген тақырыптардың бірін таңдап, аналар бейнесі мен арулар бейнесіндегі құндылықтарды талдаңыз, әлем әдебиетіндегі бір кейіпкер бейнесімен үндестігін анықтап, пікіріңді білдіріңіз.


Оқушылар шығармадағы әйелдер бейнесін талдайды;

құндылықтарды анықтайды;

әлем әдебиеті шығармаларымен байланыстырады.



Талдаған екі шығармаңыздың оқырманның рухани жан-дүниесіне әсері туралы сыни хабарлама жазыңыз.




















ҚБ





ҚБ


ҚБ

М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы

Сабақтың соңы


Кері байланыс.

«Сұрақ-жауап» әдісі

1.Бүгін сіз үшін не маңызды және қызықты болды?

2. Сіз қандай сұрақтар бойынша нақты жауап алдыңыз?

3. Сіз үшін бүгін не қиын болды?

4. Сіз психологиялық ортаны қалай бағалайсыз?

5. Сіз үшін не жеткіліксіз болды?









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.01.2025
216
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі