Материалдар / № 2 А.Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі әлеуметтік қоғамдық мәселе..docx

№ 2 А.Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі әлеуметтік қоғамдық мәселе..docx

Материал туралы қысқаша түсінік
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. 6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Қараша 2024
286
1 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Абайды оқы, таңырқа

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

А.Құнанбайұлының "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңіндегі әлеуметтік қоғамдық мәселе.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

6.2.1.1 шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Өлең үзінділері арқылы "Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңінің идеясын талдау;

Көпшілігі: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру;

Кейбір оқушылар: әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру, шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау.

Бағалау критерийлері

  • әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтайды;

  • шығарма идеясы арқылы түсіндіреді;

  • шығарма эпизодттарын талдау арқылы маңызына негіздеме жасайды.

Осыған дейін меңгерілген білім

"Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі

Жоспар


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


























Сабақтың ортасы




























І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

І. Қызығушылығын ояту. Абай ақынның айтпақ ойынан не түюге болады?

Өлеңі бар өнерлі, інім, сізге

Жалынамын, мұндай сөз айтпа бізге.

Өзге түгіл өзіңе пайдасы жоқ,

Есіл өнер қор болып кетер түзге.

Абай

https://www.youtube.com/watch?v=iKEFW_xDGgw

Оқушылар «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңін тыңдайды.

Тапсырма. «Ассоциация тізбегі». Оқушылар «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады.

Дескриптор:

  • өлеңнен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады;

  • жазу себебін түсіндіреді;

  • не мағына беретінін талқылайды.

ҚБ

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.


ІІ. Мағынаны тану.

1-тапсырма. Топтық талқылау.

I – топ: Өлеңнің жоспарын құрыңдар. Құрылған жоспар бойынша әңгімелеңдер.


II – топ: Өлең үзінділері арқылы сол қоғамдағы мәселелерді салыстыра талдаңдар.


III – топ: Абай өлеңіндегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстырыңдар, одан арылу жолдары туралы өз ойларыңды жазыңдар.

Дескриптор:

  • өлеңнің жоспарын құрады.

  • Өлең үзінділері арқылы сол қоғамдағы мәселелерді салыстыра талдайды;

  • Абай өлеңіндегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстырады;

  • одан арылу жолдары туралы өз ойларын жазады.

ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек»

2-тапсырма. «Талдап білу» әдісі.

Оқушылар өлең жолдарын кезекпен бірінен соң бірі дауыстап оқиды және бір-бірінің оқылымдарына қысқаша сипаттама береді.

Дескриптор:

  • Өлеңнің тақырыбын, идеясын, мағынасын ашады;

  • Өлең мазмұны бойынша сұрақ дайындайды;

  • Өлеңнің мағынасын өмірмен байланыстырады;

  • Өлеңнің мазмұнына сәйкес қазіргі қолданыстағы

  • мақал-мәтелдерді айтады;

  • Өлеңнің құндылығын айтып, баға береді.

ҚБ

Бекіту. «Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбына постер құрыңдар.

Дескриптор:

  • Абай ақынның айтпақ ойын түсіндіреді;

  • тақырыпқа байланысты постер құрады;

  • шығарма идеясын ашады.

ҚБ

Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі тақырыппен байланысын анықтайды.

Өлеңді тыңдайды.

Абай ақынның айтпақ ойын түсіндіреді.

«Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңінен өздеріне ұнаған сөздер мен тіркестерді жазады. Оларды таңдаған себептерін айтады және не мағына беретінін талқылайды. «Ассоциация тізбегіне» жазады.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.



Топтық тапсырма. Өлеңнің жоспарын құрады.

Өлең үзінділері арқылы сол қоғамдағы мәселелерді салыстыра талдайды;

Абай өлеңіндегі жағымды, жағымсыз қасиеттерді салыстырады;

одан арылу жолдары туралы өз ойларын жазады.



Оқушылар өлеңнің толық мазмұнымен танысады.


Өлеңнің ерекшелігін түсіндіреді;

Өлеңдегі көтерілген мәселенің ұлттық мүддеге байланысын анықтайды;

Ойын дәлелдейді.


Оқушылар өлең жолдарын кезекпен бірінен соң бірі дауыстап оқиды және бір-бірінің оқылымдарына қысқаша сипаттама береді.

«Ақын өлеңі маған қандай ой салды?» тақырыбына постер құрып, бүгінгі тақырыпты қорытындылайды.


Қалыптастырушы бағалау

ҚБ





ҚБ

















ҚБ














ҚБ

6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы





https://www.youtube.com/watch?v=iKEFW_xDGgw








"Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін" өлеңі


















А. Құнанбайұлы «Мен жазбаймын өлеңді ермек үшін» өлеңі





















Сабақтың соңы


Кері байланыс.


Үйге тапсырма: «Қалың елім, қазағым, қайран жұртым» өлеңі Өлеңдегі теріс қылықтарды бейнелейтін сөздерді дәптеріңе теріп жаз.











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ