№ 2 Жол қауіпсіздігінің ережелері.docx

Тақырып бойынша 31 материал табылды

№ 2 Жол қауіпсіздігінің ережелері.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары 5.1.4.1 тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау; 5.4.4.3 сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

САБАҚ: №1

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім атауы

Көлік және жол белгілері

Сабақтың тақырыбы

БАҒДАРШАМ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.2.5.1 мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру;

5.4.3.1. Сын есімдердің, шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есім орнына қолдана білу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Мәтіннің негізгі ойын анықтау, сын есімді тілдесім барысында қолдану;

Көптеген оқушылар: Сын есімдердің, тұлғалық, мағыналық түрлерін тілдесім барысында қолдану, мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру;

Кейбір оқушылар: мәтін мазмұнын түсінуге, нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру, құрастырылған сұрақтарға тұжырымды жауап беру,сын есімдердің, тұлғалық, мағыналық түрлерін тілдесім барысында қолданады.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

















Сабақтың ортасы









































































Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесіп, сабаққа дайындығын тексеру.

Жағымды психологиялық ахуал

«Бағдаршам» әнін балалармен бірге айту

І. Қызығушылықты ояту.

Оқушыларды жол белгілерінің сурет қиындылары арқылы 3 топқа бөлу. Топ өздеріне түскен жол белгілері туралы айтып өтеді.

Ой шақыру

Өзі сөйлей білмейді,

Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. (Бағдаршам)

Сабақтың тақырыбы: Бағдаршам

Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын, үй тапсырмасын пысықтаймын.

ІІ Мағынаны тану.

Оқылым. Мәтінді оқып, ойларыңды ортаға салыңдар.

Видео көрсетіліп, оқушылар өз ойларын ортаға салады, сұрақтарға жауап береді.

-Балалар, бағдаршамның тілі мен адамның сөйлеу тілінің арасында ұқсастық бар ма?

(Бағдаршам белгілі жол ережесіне сүйеніп, түспен көрсетеді, ал адамдар тілі арқылы сөйлеседі.)

-Тағы қандай түстердің бағдаршам түстері секілді мәні бар?

(Ақ – қайырымдылық пен пәктіктің түсі. Көк түс – жан тыныштығын, молшылықты, татулықты білдіреді. Сары түс – жеңілдік пен қуанышты, сабырсыздықты, нұр сәулені білдіреді. Қызыл – түстердің ішіндегі ең жылы түс. Екінші жағынан қызыл түс күш пен қызбалықтың белгісі. Бұдан бөлек қызыл түс біздің елімізде қызбен байланыстырылады. Бұған дәлел, қазақы танымда: «қыздың көзі – қызылда». Жасыл түс – еркіндікке деген жігерлікті, табандылықты білдіреді.)

Дескриптор:

  • Суретке байланысты болжам жасайды;

  • Тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді;

ҚБ

-Осы бағдаршамдағы берілген түстерге қандай сұрақтар қойылады?

-Олай болса бұл сөздер қай сөз табына жатады?

Грамматикалықққ тақырып: Сын есім

Оқушылар сын есім тақырыбын өз бетінше оқиды, мұғалім оқушылардың жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін

«Қақпа» әдісімен бақылау.

Орындалу барысы:

-тақтада қақпаның суреті тұрады;

-сынып топқа бөлінеді;

-мұғалім бір мысал айтады, немесе сұрақ қояды;

-топ сол сөзге байланысты ережені еске түсіреді, дәлелдейді;

Егер жауап дұрыс болса, гол соғылады.

Мұғалімнің сын есім тақырыбына байланысты қосымша мәліметі

Дескриптор:

  • Оқушылар сын есім тақырыбын өз бетінше оқиды;

  • «Қақпа» әдісімен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді;

  • Сын есімге байланысты ережелерді айтып, «гол» соғады.

ҚБ

Сергіту сәті:
1) Бағдаршамның қызыл түсін көрсету.
Балалар орындарынан тұрады.
2) Бағдаршамның сары түсін көрсету.
Балалар екі жаққа кезек - кезек дайындалады.
3) Бағдаршамның жасыл түсін көрсету.
Аяқтарын топ - топ басады.

  • Балалар, бүгінгі алған білімімізді тиянақтау мақсатында енді деңгейлік тапсырмалар орындаймыз.

Деңгейлік тапсырмалар

1-деңгей. Жұптық жұмыс. Мәтіндегі сын есімдерді тауып, тұлғасына қарай талдаңдар.

2-деңгей. Топпен жұмыс. «Пазлдарды құрастыру» әдісі.

Мәтіндегі негізгі ақпаратты сақтап, хронологиялық кесте жасаңдар.

ХІХ ғасыр

Ең алғашқы бағдаршамды британдық Джейн Найт есімді азамат ойлап тапты.





1868 жыл

Бұл құрылғы, яғни бағдаршам, Лондон парламенті орналасқан көшеге қойылды.




1869 жыл

Бағдаршамның шамы жарылып, жақын тұрған полиция сақшысын зақымдаған.




1914 жыл

Американдық Кливленд қаласында заманауи бағдаршамның алғашқы нұсқасы шықты.






1920 жыл


Үш түсті бағдаршам Нью-Йорк қаласында пайда болды.





3-деңгей. Бағдаршамның пайдасын «Кластер» әдісімен түсіндіріңдер.

Топтар бағдаршам түстері арқылы бағдаршамның заңдылықтарын талдайды, қорғайды.

1-топ. «Қызыл түс»-Жолда жүру ережесіне байланысты жаяу жүргіншілерге тиым салынатын заңдылықтарды топтастырады.

Shape2


- Жолдан өтерде өте мұқият болу керек. Жолдан жүгіріп өтуге болмайды. Жол қиылысында аса абай болу керек, көшелерде, жолдарда доп ойнауға, шанамен сырғанап ойнауға болмайды. Бағдаршам жоқ жерде келе жатқан көліктің алдынан жүгіріп шығуға болмайды. Және велосипед айдап келе жатқан адам жолдан өткен кезде велосипедтен түсіп, жаяу өту керек.

2Shape3 -топ. «Сары түс». Жолда жүру ережесіне байланысты жаяу жүргіншілердің жолда жүру заңдылықтарын топтастырады.


 Адамдар жолдан бағдаршамға қарап өтеді.Жол қиылысындағы бағдаршамның жанып,ауысып тұратын үш түсті көзі бар.

Бірінші қызыл көзі жанғанда «тоқтап» тұр деген белгі.

Сары түс жанғанда дайындал деген белгі береді.

Ал жасыл жанғанда жолдан өтуге болады.

Бағдаршам бар қиылыста адамдар өтетін ақ жолақтар болады.Бағдаршамның қызыл көзі жанғанда көліктер тоқтайды, ал адамдар, жаяу жүрушілер ақ жолақтармен өтеді. Жолдан өткенде бағдаршамға бағынумыз қажет. Егер бағдаршам жоқ болса жолдың тәртібін реттеп тұратын жол сақшысына бағыну керек.Ең бастысы көшені келіп өтер кезде мұқият болу керек.

Жолдан өткенде әуелі оңға,содан кейін солға қарау керек.


3Shape4 -топ. «Жасыл түс». Бағдаршамның пайдасын түсіндіреді.


- Біз көшеде жүргенде өз қауіпсіздігімізді сақтаумыз керек.Сол үшін жол ережелерін мұқият білуміз қажет. Бұл жағдайда бізге бағдаршам үлкен көмек береді.

Бағдаршам бізге жол қиылыстарынан өтуге көмектеседі. Жаяу жүрушілерді жол апатынан сақтайды. Бағдаршам көшедегң көлік қозғалысы мен жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттеуші құрал, егер бағдаршам болмаса, жол апаты көп болар еді. Бағдаршамның үш көзі жаяу жүргіншілерге және көлікпен жүруге де өте қолайлы, адам өміріне орасан зор.

Дескриптор:

  • 1-деңгей тапсырмасына байланысты мәтіндегі сын есімдерді тауып, тұлғасына қарай талдаңдар.

  • 2-деңгей тапсырмасына байланысты жылдар мен деректерден «пазл» құрастырады.

  • 3-деңгей тапсырмасына байланысты жаяу жүргіншілердің жолда жүру заңдылықтарды топтастырады;

  • Жолда жүру ережесіне байланысты жаяу жүргіншілерге тиым салынатын заңдылықтарды топтастырады;

  • Жолда жүру ережесіне байланысты жаяу жүргіншілердің жолда жүру заңдылықтарын топтастырады;

  • Бағдаршамның пайдасын түсіндіреді.

ҚБ

ЖАЗЫЛЫМ. РАФТ. Жеке жұмыс

Роль – Сынып жетекші

Аудитория – сынып оқушылары

Форма – хабарландыру

Тақырып – «Бағдаршам және балалар»

1-топ. «Бағдаршам және балалар» атты жол сақшыларымен кездесу шарасы өтетіні туралы хабарландыру жазыңдар.

Хабарландыру критерийлері:

  • іс-шараның басталатын уақыты;

  • іс-шараның тақырыбы;

  • іс-шараға қатысушылар;

  • іс-шараның болатын орны.

2-топ.

Роль – Бағдаршам

Аудитория - мектеп оқушылары

Форма – хат

Тақырып – Абайлаңдар, балалар!

Хат құрылымының ерекшеліктері

Хаттың кіріспе бөлімі (амандасу)

Хаттың негізгі бөлімі

Хаттың қорытынды бөлімі

Хаттың соңы (қоштасу, мерзімін көрсету, аты-жөнін жазу)


3-топ.

Роль – мен

Аудитория - досым

Форма – хат

Тақырып – «Бағдаршам және біз»

Хаттың жазылу талаптарын түсіндіру

Хат құрылымының ерекшеліктері

Хаттың кіріспе бөлімі (амандасу)

Хаттың негізгі бөлімі

Хаттың қорытынды бөлімі

Хаттың соңы (қоштасу, мерзімін көрсету, аты-жөнін жазу)

Тапсырма:

Сіз оқитын мектепте арнайы  жолда жүру ережесіне  арналған кабинет ашылды. Онда жол белгілері, жол бойында кездесетін тыйым салу белгілері, жол қиылысы, жол бойындағы кедергілер, қатерлі аймақтар туралы белгілер көрсетілген. Кабинетте жабдықталған белгілерді негізге ала отырып, досыңызға хат жазыңыз. Хат құрылымын сақтаңыз.

«Автор орындығы» үздік жұмыстар оқылады.

Дескриптор:

  • Тақырыпқа байланысты хабарландыру немесе хат жазады.

  • «Автор орындығында» оқиды.

ҚБ

Сыныппен сәлемдесіп, сабаққа дайындығын тексеру.







Жаңа тақырыпты анықтау мақсатында жұмбақ шешеді.


Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Видео көрсетіліп, оқушылар өз ойларын ортаға салады, сұрақтарға жауап береді.













Оқушылар сын есім тақырыбын өз бетінше оқиды, мұғалім оқушылардың жаңа тақырыпты қаншалықты меңгергенін

«Қақпа» әдісімен бақылау.


















Сергіту сәтін жасайды.











1-деңгей тапсырмасына байланысты мәтіндегі сын есімдерді тауып, тұлғасына қарай талдаңдар.

2-деңгей тапсырмасына байланысты жылдар мен деректерден «пазл» құрастырады.

3-деңгей тапсырмасына байланысты жаяу жүргіншілердің жолда жүру заңдылықтарды топтастырады;

Жолда жүру ережесіне байланысты жаяу жүргіншілерге тиым салынатын заңдылықтарды топтастырады;

Жолда жүру ережесіне байланысты жаяу жүргіншілердің жолда жүру заңдылықтарын топтастырады;

Бағдаршамның пайдасын түсіндіреді.





































































Тақырыпқа байланысты хабарландыру немесе хат жазады.

«Автор орындығында» оқиды.



















«Автор орындығы» үздік жұмыстар оқылады.



ҚБ «Бағдаршам»

Қызыл – тапсырма төмен деңгейде орындалды;

Сары – тапсырма орындалы, бірақ толық ашылмады;

Жасыл – тапсырма өте жоғары деңгейде орындалды.
















ҚБ «Бағдаршам»

Қызыл – тапсырма төмен деңгейде орындалды;

Сары – тапсырма орындалы, бірақ толық ашылмады;

Жасыл – тапсырма өте жоғары деңгейде орындалды.












ҚБ «Бағдаршам»

Қызыл – тапсырма төмен деңгейде орындалды;

Сары – тапсырма орындалы, бірақ толық ашылмады;

Жасыл – тапсырма өте жоғары деңгейде орындалды.












ҚБ «Бағдаршам»

Қызыл – тапсырма төмен деңгейде орындалды;

Сары – тапсырма орындалы, бірақ толық ашылмады;

Жасыл – тапсырма өте жоғары деңгейде орындалды.

































ҚБ «Бағдаршам»

Қызыл – тапсырма төмен деңгейде орындалды;

Сары – тапсырма орындалы, бірақ толық ашылмады;

Жасыл – тапсырма өте жоғары деңгейде орындалды.









Жұмбақ














https//bag.kz/kk/blog/166-1572














Слайд











Үлестірме


Сабақтың соңы


Үй тапсырмасы: 4-5 тапсырмалар




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.02.2025
78
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
.
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі