|
Күні: |
Сынып: 9 |
|||||
|
Бөлім. Адам жанының құпиясы |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасындағы кейіпкерлер әлеміне сипаттама. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1.Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарма кейіпкерлер жүйесін анықтайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. «Жүректен-жүрекке» тренингі өткізіліп,сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. Сыныпты мозайка арқылы 6 оқушыдан үш топқа бөлу 1-топ.Ақын бейнесі 2-топ.Ақан бейнесі 3-топ.Құлагер бейнесі Қызығушылықты ояту кезеңі «Кім жылдам» әдісі Сұрақтар: 1. І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасының кейіпкерлері? 2. Ақан сері Ермеймен тауының етегіндегі кімнің асына келді? 3. Осы кезде бәйгеге қанша ат жарысқа түсті? 4. Құлагерге өз бағасын берген кім еді? 5. Жүйрікті жарыста қалай және не себепті мерт қылады? 6.Құлагер өлімінен кейінгі Ақанның бейнесі? 7. Оған белгі орнатқан Жүсіп төре деген кім? 8. Поэма неше бөлімнен тұрады? 9.Сендерге шығарманың қай тұсы үлкен ой салды? |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Сынып оқушылары «Мозайка» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Оқушылар шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «Нысана»
|
І. Жансұгіров «Құлагер» поэмасы |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Автор қолтаңбасы. Оқушылар бейнежазбаны тыңдайды. https://www.youtube.com/watch?v=XxVgLpqfCTE Тапсырма. Жеке жұмыс. Шығарманың тарихи қоғамдық негізі Кейіпкер портреті, іс-әрекеті, оның ішкі психологиясы Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Ақан бейнесін жан-жақты ашудағы шығармашылық ізденіс Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Венн диаграммасы
Ақан
Ілияс Дескриптор:
ҚБ 4-тапсырма. Эссе
Тарихи шындықты ақын көркем шындыққа қалай жеткізген? Оқушылар жазба жұмыстарын бастамай тұрып, олармен бағалау критерийлерін талқылау қажет Дескриптор:
«Автор орындығы». Үздік жұмыстар оқылады. |
Оқушылар бейнежазбаны тыңдайды. Шығарманың тарихи қоғамдық негізін табады; Кейіпкер портретін суреттейді. Ақан бейнесін жан-жақты талдайды. Ақан мен Ілияс бейнесін салыстырады; Ортақ қасиеттерін анықтайды. Тақырыпқа байланысты эссе жазады. |
ҚБ «Нысана»
Топтық жұмысты оқушылар бір-бірін дескрипторлар арқылы бағалайды. ҚБ «Нысана»
ҚБ «Нысана»
ҚБ «Нысана»
|
Ақын шығармаларының жинағы https://www.youtube.com/watch?v=XxVgLpqfCTE |
||
|
Рефлексия |
Оқушылардың рефлексиясы, кері байланыс. Сабақта не қиын болды? Не оңай болды? Оқушылар стикерге пікір жазып қалдырады. Мен үшін маңызды бір ақпарат... Қиындық тудырған тапсырма не сұрақ... Мен үйрендім не білдім... |
|
||||
|
Үйге тапсырма: |
Поэманы тілдік ерекшелігіне қарай талдау. |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 3 І. Жансүгіров Құлагер поэмасындағы кейіпкерлер әлеміне сипаттама..docx
№ 3 І. Жансүгіров Құлагер поэмасындағы кейіпкерлер әлеміне сипаттама..docx
|
Күні: |
Сынып: 9 |
|||||
|
Бөлім. Адам жанының құпиясы |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
І. Жансүгіров "Құлагер" поэмасындағы кейіпкерлер әлеміне сипаттама. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.3.1.Көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарма кейіпкерлер жүйесін анықтайды. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Назарын сабаққа аудару. «Жүректен-жүрекке» тренингі өткізіліп,сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. Сыныпты мозайка арқылы 6 оқушыдан үш топқа бөлу 1-топ.Ақын бейнесі 2-топ.Ақан бейнесі 3-топ.Құлагер бейнесі Қызығушылықты ояту кезеңі «Кім жылдам» әдісі Сұрақтар: 1. І.Жансүгіров "Құлагер" поэмасының кейіпкерлері? 2. Ақан сері Ермеймен тауының етегіндегі кімнің асына келді? 3. Осы кезде бәйгеге қанша ат жарысқа түсті? 4. Құлагерге өз бағасын берген кім еді? 5. Жүйрікті жарыста қалай және не себепті мерт қылады? 6.Құлагер өлімінен кейінгі Ақанның бейнесі? 7. Оған белгі орнатқан Жүсіп төре деген кім? 8. Поэма неше бөлімнен тұрады? 9.Сендерге шығарманың қай тұсы үлкен ой салды? |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Сынып оқушылары «Мозайка» әдісімен 3 топқа бөлінеді. Оқушылар шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ «Нысана»
|
І. Жансұгіров «Құлагер» поэмасы |
||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Автор қолтаңбасы. Оқушылар бейнежазбаны тыңдайды. https://www.youtube.com/watch?v=XxVgLpqfCTE Тапсырма. Жеке жұмыс. Шығарманың тарихи қоғамдық негізі Кейіпкер портреті, іс-әрекеті, оның ішкі психологиясы Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Ақан бейнесін жан-жақты ашудағы шығармашылық ізденіс Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Венн диаграммасы
Ақан
Ілияс Дескриптор:
ҚБ 4-тапсырма. Эссе
Тарихи шындықты ақын көркем шындыққа қалай жеткізген? Оқушылар жазба жұмыстарын бастамай тұрып, олармен бағалау критерийлерін талқылау қажет Дескриптор:
«Автор орындығы». Үздік жұмыстар оқылады. |
Оқушылар бейнежазбаны тыңдайды. Шығарманың тарихи қоғамдық негізін табады; Кейіпкер портретін суреттейді. Ақан бейнесін жан-жақты талдайды. Ақан мен Ілияс бейнесін салыстырады; Ортақ қасиеттерін анықтайды. Тақырыпқа байланысты эссе жазады. |
ҚБ «Нысана»
Топтық жұмысты оқушылар бір-бірін дескрипторлар арқылы бағалайды. ҚБ «Нысана»
ҚБ «Нысана»
ҚБ «Нысана»
|
Ақын шығармаларының жинағы https://www.youtube.com/watch?v=XxVgLpqfCTE |
||
|
Рефлексия |
Оқушылардың рефлексиясы, кері байланыс. Сабақта не қиын болды? Не оңай болды? Оқушылар стикерге пікір жазып қалдырады. Мен үшін маңызды бір ақпарат... Қиындық тудырған тапсырма не сұрақ... Мен үйрендім не білдім... |
|
||||
|
Үйге тапсырма: |
Поэманы тілдік ерекшелігіне қарай талдау. |
|
||||
шағым қалдыра аласыз














