№ 3 М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы. «Қарашығын», Өкініште тараулары.docx ҚГБ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

№ 3 М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы. «Қарашығын», Өкініште тараулары.docx ҚГБ

Материал туралы қысқаша түсінік
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім:

Ғасырлық туынды

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар саны:

Сынып: 11

Сабақтың тақырыбы

М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы. «Қарашығын», Өкініште тараулары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;

11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: «Абай жолы» роман-эпопеясының кейіпкерлер жүйесін білу, көркем шығармадағы заман көрінісін талдау;

Көпшілігі: романдағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау, көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстыру;

Кейбір оқушылар: романдағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету, көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау.

Бағалау критерийлері

  • романдағы кейіпкерлер жүйесін жинақтап мен даралайды;

  • кейіпкерлер жүйесін талдау арқылы өмір шындығын көрсетеді;

  • көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалайды.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы















І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

Қызығушылығын ояту.

«Миға шабуыл» әдісі арқылы шығарманың мазмұнын еске түсірту. /дифференциация/


1. Күнде кешкілікте Зере бесік жырын кімге айтады?

А) Оспанға

Ә) Смағұлға

Б) Абайға

В) Кәмшатқа

2.Смағұл Абайға қалай жақын?

А) туған інісі

Ә) жақын ағасы

Б) өгей шешеден туған інісі

В) алыс туысы

3.Оспан мен Смағұлдың жас алшақтығы қанша?

А) түйедей құрдас

Ә) Смағұл үлкен

Б) Оспан кіші

В) Оспан үлкен

4.Айғыздан туған Абайдың қарындасы -

А) Айгүл

Ә) Жанагүл

Б) Гүлшат

В) Кәмшат

5.Абай Айғызды қалай атаған?

А) Кіші апа

Ә) Үлкен апа

Б) Жас апа

В) Ай апа

6. Смағұл мен Оспанның балалық жанжалына Абай Смағұлды не үшін соқты?

А) тентектігі үшін

Ә) өгей інісі болған үшін

Б әлі жететін болған үшін

В Ұлжанды балағаттағаны үшін

7. Қалел деген кім?

А) Айғыздың үлкен ұлы

Ә) Ұлжанның кіші баласы

Б) Смағұлдың егізі

В) Айғыздың кіші баласы

8. Тәкежанның мінездемесі -

А) қалжыңбас, әзілқой

Ә) білімпаз, өнерпаз

Б) батыр, ер жүрек

В) шешен

9. Әрбір кеште «Мың бір түн» оқиғасын айтуға машықтанған кім?

А) Зере

Ә) Ғабитхан

Б) Абай

В)Ұлжан

10. Ғабитхан кім?

А) ақын

Ә) орыс тілінің мұғалімі

Б) молда ұстаз

В) аудармашы

Дескриптор:

  • Шығарма мазмұны бойынша тест тапсырмасын орындайды;

  • Дұрыс жауаппен салыстырады;

  • Бірін- бірі бағалайды.

ҚБ

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері хабарланады.

Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.


Оқушылар шығарма мазмұнын еске түсіру мақсатында тест тапсырмасын орындайды.
























Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысады.

Қалыптастырушы бағалау.























Қалыптастырушы бағалау «Шапалақ»













Сабақтың ортасы

































Мағынаны тану .Тапсырма.

1-тапсырма.

«Әдеби шеңбер» стратегиясы. Әр оқушы өздеріне тиісті тапсырманы орындайды.

- белгілеуші

Белгілеуші: шығармадағы кейіпкерге қатысты ең маңызды әрекет немесе сөздерін таңдау арқылы кейіпкерлер сипатын анықтаңыздар. Кейіпкерлерге сипаттама береді.

Кейіпкер әрекеті немесе сөзі

-Мына мешіттің тойы өтіп, іс жеңілдесін. Кішкене қол босасын. Содан соң саған айтар сөзіміз бар. Бала құсап ашуланба! Өзің зіңгіттей азамат болдың... Алшынбай аулына малды текке беріп жатыр деймісің? – деген болатын.


-Дәл қасымызға келіп қонып отыр. Енді аялдасақ ағайынның бетін қайтіп көреміз? Бата оқырын қалай жасасын дейді? Және Байқошқар, Бақанастағы екі ауыл қосыла бара ма? Соны тез шешіп, жөн айтсын!- депті.


...үйдегі сөзге құлақ салып, не күліп, не қымсынса, сұлу қастары бір түйіле түсіп, бір жазылып толқып қояды. Елбіреп барып дір еткен қанат лебіндей. Самғап ұшар жанның жеңіл әсем қанатындай. Биікке, алысқа мегзейді...

"Осы жолы құдайдан соңғы қуатым құдаларым болды. Адал достықты, шын бейілді солардан көрдім деген". Атап айтқандары: Алшынбай, Тінібек. Онан соң Тобықты ішінде, тергеуге кетіп бара жатқан жолында, Тасболат руының ішінде Байтас басынан қатты тілеулестік көріпті.

Қай кейіпкерге тән?





Кейіпкердің қандай сипаты танылады?





Дескриптор:

1.Шығармадағы кейіпкерлерге қатысты маңызды әрекет пен кейіпкер сөзін анықтай алады.

2. Әрекет немесе сөзі негізінде кейіпкерге сипаттама бере алады.

ҚБ

- байланыстырушы

Байланыстырушы –шығармадағы көтерілген мәселелерді немесе кейіпкерлерге қатысты маңызды әрекеттерді немесе кейіпкер шешімін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, өзіндік көзқарастарыңызды білдіріп, постер дайындаңыздар.

Дескриптор:

1.Шығармадағы көтерілген мәселелерді немесе кейіпкерлерге қатысты маңызды әрекеттерді анықтай алады.

2.Мәселелер мен кейіпкер шешімін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, көзқарас білдіре алады.

ҚБ

- бейнелеуші

Бейнелеуші: «Абай өзіне арналған хабарды үнсіз ғана аңырып тұрып тыңдады. Іші бір суық нәрсеге қақтыққандай, тіксініп қалды. Сол сәтте Тоғжан есіне түсіп, оның алдында қылмыс жасағалы тұрғандай сезініп еді» деген сәттегі Абайдың ішкі сезімін монолог түрінде жеткізіңіздер..

Дескриптор:

1. Шығармадағы көтерілген маңызды мәселеге қатысты көзқарасын танытады.

2. Өзіндік пікірін кейіпкер образы арқылы монолог түрінде жеткізе алады.

ҚБ

- суреттеуші

Суреттеуші: шығармадағы маңызды мәселелердің біріне қатысты эпизод немесе сюжеттің суретін салып, ой қорытынды жасаңыздар.

Дескриптор:

1.Шығармадағы маңызды эпизод немесе сюжетті сурет арқылы түсіндіре алады.

2.Сурет негізінде ой қорытындысын жасай алады.

ҚБ

-қорытындылаушы

Қорытындылаушы: шығармадағы мәселелердің біріне қатысты кейіпкер әрекетіне деген көзқарастарыңызды хат түрінде жеткізіңіздер.

Дескриптор:

1. Шығармадағы мәселені шешудегі кейіпкер әрекетінің маңыздылығын түсінеді.

2. Өз көзқарасын хат түрінде жеткізе алады.

ҚБ

Бағалау.

«3+2+1»


Оқушылар белгілі бір рөлге еніп, кейіпкерлерге талдау жүргізеді.

Белгілеуші: шығармадағы кейіпкерге қатысты ең маңызды әрекет немесе сөздерін таңдау арқылы кейіпкерлер сипатын анықтаңыздар. Кейіпкерлерге сипаттама береді.





















Байланыстырушы –шығармадағы көтерілген мәселелерді немесе кейіпкерлерге қатысты маңызды әрекеттерді немесе кейіпкер шешімін қазіргі өмірмен байланыстыра отырып, өзіндік көзқарастарыңызды білдіріп, постер дайындаңыздар.



Бейнелеуші:

Абайдың ішкі сезімін монолог түрінде жеткізіңіздер.











Суреттеуші: шығармадағы маңызды мәселелердің біріне қатысты эпизод немесе сюжеттің суретін салып, ой қорытынды жасаңыздар.





Қорытындылаушы: шығармадағы мәселелердің біріне қатысты кейіпкер әрекетіне деген көзқарастарыңызды хат түрінде жеткізіңіздер.































ҚБ








ҚБ











ҚБ









ҚБ







ҚБ


Презентация



https://www.youtube.com/watch?v=HAkFPD3EHsU



















































Сабақтың соңы


Кері байланыс.

  • «Күштілер нені айтады? Күшсізге еткен зорлығын айтады. Күшсіз нені айтады? Күштіден көрген қорлығын айтады» деген Дәркембай сөзін бүгінгі күнмен байланыстырып айту.


Үйге тапсырма: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясын оқу




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.01.2025
117
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі