|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңінің тақырыбы мен идеясы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау. 5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Адамдық диқаншысы» өлеңінің жанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі: өлеңнің жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Сөзді тап» тәсілі. Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (адамшылық, мейірімділік, диқаншы, адамдық тұқымы). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады. Кіріспе сұрақтар:
Қызығушылықты ояту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар өздері білетін адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді айтады.
|
ҚБ |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Тапсырма. «Ақыл-ой картасы» әдісі. Адамдық диқаншысы Адамдық диқаншысы қырға шықтым, Көлі жоқ, көгалы жоқ құрға шықтым. Тұқымын адамдықтың шаштым, ектім, Көңілін көгертуге құл халықтың. Қор болған босқа кетіп еңбек, бейнет, Құлдарға құлдықтан жоқ артық зейнет. Оттай бер, жануарым екі аяқты, Адамдық хайуанға қанша қажет?! Жаратқан малды Құдай не керекке- Мінуге, сою, соғу, жүндемекке. Жорта бер қамыт киіп, қамшыңды жеп, Бұйрық жоқ ұрасың деп үндемекке. Таяққа еті үйренген қойшы жайлап, Көк есек қозғала ма түрткенге айдап? Есептен алданғандай болғандар көп, Жасықты асыл ма деп білмей қайрап. Әр топ өлең шумақтарын оқып, өлеңнің тақырыбы мен идеясын табыңыздар.Сұрақтар төңірегінде ойланыңыздар.
Дескриптор:
ҚБ
Шығармадағы автор МАҢЫЗДЫ және ОНША МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Жұбыңызғ анықталған мәселелердің неліктен маңызды және маңызды емес екенін түсіндіріңіз.Мысалы: адамдық,еңбек,бейнет,зейнет... маңызды. Мал,есек,жасық... онша маңызды емес. (6 маңызды ақпарат анықтайды, 3 маңызды емес ақпарат анықтайды).
Анықталған маңызды аспектілер арқылы шығарманың идеясын ашып түсіндіріңіз. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Шығармадағы автордың «МЕН»бейнесін көрсететін тармақтарды табыңыз. Үлгі: Мен қырға шықтым,Мен құрға шықтым,Мен тұқымын шаштым,
Дескриптор:
ҚБ |
Тапсырманы топпен орындайды. Топтық жұмыс Жұптық жұмыс. Оқушылар 6 маңызды ақпарат, 3 маңызды емес ақпарат анықтайды. |
ҚБ
ҚБ ҚБ ҚБ |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
|||
|
Үй жұмысы |
Өлеңді жаттау |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 4 Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңінің тақырыбы мен идеясы.docx
|
Бөлім: «Адамгершілік-асыл қасиет» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ахмет Байтұрсынұлы «Адамдық диқаншысы» өлеңінің тақырыбы мен идеясы |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау. 5.1.2.1. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Адамдық диқаншысы» өлеңінің жанрын, сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма мазмұнын түсіну; Көпшілігі: өлеңнің жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау,шығармадағы көтерілген мәселені анықтау; Кейбір оқушылар: шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Сөзді тап» тәсілі. Қобдишаға тақырыпқа қатысты түйінді сөздер жазылған қағаз қиындылары салынады (адамшылық, мейірімділік, диқаншы, адамдық тұқымы). Бір оқушы қобдишадан қиынды қағазды алып, бір минутта ондағы сөздің атын атамай сипаттап түсіндіруі керек. Сөзді тапқан оқушы келесі сөзді түсіндіруді жалғастырады. Кіріспе сұрақтар:
Қызығушылықты ояту.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар өздері білетін адамгершілік туралы мақал-мәтелдерді айтады.
|
ҚБ |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Тапсырма. «Ақыл-ой картасы» әдісі. Адамдық диқаншысы Адамдық диқаншысы қырға шықтым, Көлі жоқ, көгалы жоқ құрға шықтым. Тұқымын адамдықтың шаштым, ектім, Көңілін көгертуге құл халықтың. Қор болған босқа кетіп еңбек, бейнет, Құлдарға құлдықтан жоқ артық зейнет. Оттай бер, жануарым екі аяқты, Адамдық хайуанға қанша қажет?! Жаратқан малды Құдай не керекке- Мінуге, сою, соғу, жүндемекке. Жорта бер қамыт киіп, қамшыңды жеп, Бұйрық жоқ ұрасың деп үндемекке. Таяққа еті үйренген қойшы жайлап, Көк есек қозғала ма түрткенге айдап? Есептен алданғандай болғандар көп, Жасықты асыл ма деп білмей қайрап. Әр топ өлең шумақтарын оқып, өлеңнің тақырыбы мен идеясын табыңыздар.Сұрақтар төңірегінде ойланыңыздар.
Дескриптор:
ҚБ
Шығармадағы автор МАҢЫЗДЫ және ОНША МАҢЫЗДЫ ЕМЕС деп санаған мәселелерді анықтаңыз. Жұбыңызғ анықталған мәселелердің неліктен маңызды және маңызды емес екенін түсіндіріңіз.Мысалы: адамдық,еңбек,бейнет,зейнет... маңызды. Мал,есек,жасық... онша маңызды емес. (6 маңызды ақпарат анықтайды, 3 маңызды емес ақпарат анықтайды).
Анықталған маңызды аспектілер арқылы шығарманың идеясын ашып түсіндіріңіз. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Шығармадағы автордың «МЕН»бейнесін көрсететін тармақтарды табыңыз. Үлгі: Мен қырға шықтым,Мен құрға шықтым,Мен тұқымын шаштым,
Дескриптор:
ҚБ |
Тапсырманы топпен орындайды. Топтық жұмыс Жұптық жұмыс. Оқушылар 6 маңызды ақпарат, 3 маңызды емес ақпарат анықтайды. |
ҚБ
ҚБ ҚБ ҚБ |
|
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия. Бүгінгі тақырып бойынша қандай ой түйдім? |
|
|||
|
Үй жұмысы |
Өлеңді жаттау |
|
|||
шағым қалдыра аласыз









