|
Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өлеңдерді көркемдік құндылығына талдау; Көптеген оқушылар: шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына талдау; Кейбір оқушылар: шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәсемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал тудыру. Қызығушылықты ояту. Оқушылар өткен тақырыппен байланыстырып, тұжырымдамалық кесте толтырады.
Тұжырымдамалық кесте
НЕ МАҚСАТПЕН? ТҰЖЫРЫМ ҚАШАН? НЕ? КІМ? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар Кім? Не? Қашан? сұрақтарына жауап беру арқылы тақырыппен байланыстырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
Оқушылар тақтадан көрінген сұрақтарға өзара ақылдаса отырып жауап береді. Бір-бірінің жауабын толықтыруға мүмкіндіктері бар. |
||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Ақын өмірдегі басты мақсат – өнер-білім үйрену, халыққа пайдалы болу деген өршіл ойын «Шәкірт ойы» деген өлеңіндетереңдете түседі.Ақын ойы қандай? Оқушылар С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңімен танысады.
Сөзмаржан Бейнет –азап,мехнат,машақат Рақат –керемет,ғажап,ғанибет деген мағынада Сарқылу –ақтарылу,барын салу. 1-тапсырма. Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетіңдер.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Берілген үзінді арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтаңыз, өз ойыңызды білдіріңіз.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. «Талдап білу» әдісі Оқушылар С. Торайғыров өлеңдерінің тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. Анықтаушы – шығарманың көркемдік құндылығын дәледейтін аргументтер дайындайды. Талқылаушы – шығарманың тарихи құндылығы бойынша 3 сұрақ дайындайды, басқа топтарға қояды. Байланыстырушы - шығармадағы тарихи шындықты өмірмен байланыстырады. Топ шешені – шығарма идеясын ашатын монолог/өлең шумақтарын/ құрастырады. Қорытындылаушы – топтық жұмысты қорытындылап, С. Торайғыров өлеңдерінің тарихи және көркем құндылығына баға береді. Дескрипторлар:
ҚБ |
Оқушылар С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңімен танысады.
Өлең мазмұны бойынша жаңа сөздермен танысады.
Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетеді; Ойларын дәлелдейді.
Берілген үзінді арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтаңыз, өз ойыңызды білдіріңіз.
Оқушылар шығарманың көркемдік құндылығын анықтайды; Шығарманың тарихи құндылығын анықтайды; Шығармалардың тарихи және көркем құндылығына баға береді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы», «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңдері |
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: оқушы өзінің жасаған жұмысы бойынша рефлексия жасайды. Менің түйгенім... Қиындық туғызған тұсы... Туындаған сұрақ... |
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 4 С.Торайғыров Шығамын тірі болсам адам болып, Шәкірт ойы өлеңдері..docx
№ 4 С.Торайғыров Шығамын тірі болсам адам болып, Шәкірт ойы өлеңдері..docx
|
Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған |
Мектеп: |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С.Торайғыров "Шығамын тірі болсам адам болып", "Шәкірт ойы" өлеңдері. |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өлеңдерді көркемдік құндылығына талдау; Көптеген оқушылар: шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына талдау; Кейбір оқушылар: шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру. |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтіңәрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен сәсемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал тудыру. Қызығушылықты ояту. Оқушылар өткен тақырыппен байланыстырып, тұжырымдамалық кесте толтырады.
Тұжырымдамалық кесте
НЕ МАҚСАТПЕН? ТҰЖЫРЫМ ҚАШАН? НЕ? КІМ? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назарын сабаққа аударады. Оқушылар Кім? Не? Қашан? сұрақтарына жауап беру арқылы тақырыппен байланыстырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Қалыптастырушы бағалаулар ҚБ
|
Оқушылар тақтадан көрінген сұрақтарға өзара ақылдаса отырып жауап береді. Бір-бірінің жауабын толықтыруға мүмкіндіктері бар. |
||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Ақын өмірдегі басты мақсат – өнер-білім үйрену, халыққа пайдалы болу деген өршіл ойын «Шәкірт ойы» деген өлеңіндетереңдете түседі.Ақын ойы қандай? Оқушылар С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңімен танысады.
Сөзмаржан Бейнет –азап,мехнат,машақат Рақат –керемет,ғажап,ғанибет деген мағынада Сарқылу –ақтарылу,барын салу. 1-тапсырма. Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетіңдер.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Берілген үзінді арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтаңыз, өз ойыңызды білдіріңіз.
Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. «Талдап білу» әдісі Оқушылар С. Торайғыров өлеңдерінің тарихи және көркемдік құндылығына баға береді. Анықтаушы – шығарманың көркемдік құндылығын дәледейтін аргументтер дайындайды. Талқылаушы – шығарманың тарихи құндылығы бойынша 3 сұрақ дайындайды, басқа топтарға қояды. Байланыстырушы - шығармадағы тарихи шындықты өмірмен байланыстырады. Топ шешені – шығарма идеясын ашатын монолог/өлең шумақтарын/ құрастырады. Қорытындылаушы – топтық жұмысты қорытындылап, С. Торайғыров өлеңдерінің тарихи және көркем құндылығына баға береді. Дескрипторлар:
ҚБ |
Оқушылар С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы» өлеңімен танысады.
Өлең мазмұны бойынша жаңа сөздермен танысады.
Өлеңдегі шәкірт ойын топтау сызбасы арқылы көрсетеді; Ойларын дәлелдейді.
Берілген үзінді арқылы әлеуметтік-қоғамдық мәселені анықтаңыз, өз ойыңызды білдіріңіз.
Оқушылар шығарманың көркемдік құндылығын анықтайды; Шығарманың тарихи құндылығын анықтайды; Шығармалардың тарихи және көркем құндылығына баға береді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
С. Торайғыровтың «Шәкірт ойы», «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңдері |
||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия: оқушы өзінің жасаған жұмысы бойынша рефлексия жасайды. Менің түйгенім... Қиындық туғызған тұсы... Туындаған сұрақ... |
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз


















