|
Бөлім: Заман шындығы |
Мектеп: |
||||
|
Сынып : 11ЖМБ |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Өмірзая» романы және менің шығармашылығым |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.3.1.1 Шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Өмірзая» романы бойынша алынған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
||||
|
Алдыңғы білім |
Б.Мұқай шығармашылығы |
||||
|
Сабақ барысы |
|
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау, топқа бөлу) ІІ.Қызығыушылықты ояту https://www.youtube.com/watch?v=Qatg1a0QET0&t=1754s 02: 05:00- ге дейін көрсетіледі. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын тұжырымдап дәптерге жазып алады. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару |
|
https://www.youtube.com/watch?v=Qatg1a0QET0&t=1754s |
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану 1 тапсырма Топтық жұмыс. 1 топ Ұрпақтар алшақтығы: әке мен баланың мақсат-мүддесі, өмірлік ұстанымына байланысты туындаған келіспеушіліктер көрінетін эпизодтарды (Мұсахан, Алдияр, Қуат, Ес ақсақалдар мен балалары) мысалға келтіріп, заман көрінісіне баға беріңіздер.
2 топ Мына эпизодты шығармадан тауып, бүгінгі өмірмен байланыстырыңыз: бүгінде өзектілігі бар мәселе ме? - Жетпіс жеті жыл ғұмыр кештім. Біздің ғұмыр құлдықпен өтті. Өмір – зая... Ұлыиіс деген жалғыз немерем бар. Қазақпын деуге намыстанады. Ол – менің болашағым. Бөтен. Мен де оған бөтенмін... Жатпын.
3 топ «Соғыс: сөнген шоқ, өшкен арман»: қазақ ерлерінің басқа елдегі соғыстарға қатысуы туралы автордың көзқарасы қандай?
4 топ Келесі үзіндіде қандай мәселе көтерілген? Бұл мәселе бүгінгі таңда шешімін қалай тауып жатыр: – Əй, əділетсіз өмір-ай!– деп күйіне сөйледі жігіт пəтеріне қарай кетіп бара жатып. – Ата-бабамның қаны сіңген ұлан-ғайыр мекеннен алақандай жер тимеді-ау бізге. Əлі күнге көрінгеннің есігінде жүрміз. Дескриптор:
Тапсырма. Тарихтың шындығы кез келген әлем әдебиетінде кездеседі. Шығарманың әлем әдебиеті үлгілерімен үндестігі осында. Бүгінгі сабақта біз «Өмірзая» шығармасының басқа шығармалармен ұқсастығы мен айырмашылығына тоқталатын боламыз. Сабақ «Блум таксономиясының» 6 сатысы бойынша жүргізіледі. 1.Білу сатысы. Шығарма тақырыбы мен мазмұнына шолу жасау: Шығарма тақырыбы...... Шығармадағы тарихи кезең.... 2. Түсіну.Автор идеясы.... 3.Қолдану.Шығармашылық жұмыс 2-тапсырма.Ж/ЖЖ Берілген шығарманы мазмұны ұқсас шығармамен салыстырыңыз.
3-тапсырма.Ж/ЖЖ Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы неде? Ойыңызды дәлелдермен көрсетіңіз. 4.Талдау.ТЖ Шығармадағы қоғамдық мәселелерді талқылаңыз 5.Жинақтау. Шығарманы қазіргі өмірмен байланыстырыңыз. 6.Бағалау. Шығарманың көркемдік ерекшелігіне, заманмен үндестігіне өзіндік көзқарасыңызды білдіріп,баға беріңіз. Дескриптор:
Ойтолғаныс Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына «ПОПС» формуласы арқылы баға береді. П – (ұстаным) позиция; Т – түсіндіру (дәлелдеу); Ф – мысал (факті); П – пікір. |
Оқушылар топпен жұмыс жүргізеді.
Оқушылар шығарма үзінділерімен жұмыс жүргізеді.
Оқушылар Блум таксономиясы бойынша тапсырмалар орындайды.
Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына «ПОПС» формуласы арқылы баға береді. |
ҚБ
ҚБ
|
«Өмірзая» романы |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «3-2-1» Сабақта алған 3 маңызды ақпарат Қиындық келтірген 2 мәселе Сабақта ұнаған 1 аспект |
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
Өмірзая (роман) - Баққожа Мұқайдың орыс-совет кезеңіндегі халқымыздың рухының жанышталуы, құлдық сана туралы жазылған романы. Баққожа Мұқайдың романы XX ғасырдың 80-жылдардағы қазақ идеясы турасында. Шығарма кейіпкері егер қазіргі заманда өмір сүрсе қоғамдық пікірі өзгерер ме еді? Ойыңызды 180-200 сөз көлемінде эссе түрінде жазып келу |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||
|
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 5 «Өмірзая» романы және менің шығармашылығым.docx
|
Бөлім: Заман шындығы |
Мектеп: |
||||
|
Сынып : 11ЖМБ |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Өмірзая» романы және менің шығармашылығым |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; 11.3.1.1 Шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
«Өмірзая» романы бойынша алынған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану, шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау. |
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика және терминология: Менің ойымша.....Мен келісемін… Мен келіспеймін… |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих |
||||
|
Алдыңғы білім |
Б.Мұқай шығармашылығы |
||||
|
Сабақ барысы |
|
||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау, топқа бөлу) ІІ.Қызығыушылықты ояту https://www.youtube.com/watch?v=Qatg1a0QET0&t=1754s 02: 05:00- ге дейін көрсетіледі. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын/ негізгі мақсаттарын тұжырымдап дәптерге жазып алады. |
Оқушылардың назарын сабаққа аудару |
|
https://www.youtube.com/watch?v=Qatg1a0QET0&t=1754s |
|
|
Сабақтың ортасы |
ІІІ. Мағынаны тану 1 тапсырма Топтық жұмыс. 1 топ Ұрпақтар алшақтығы: әке мен баланың мақсат-мүддесі, өмірлік ұстанымына байланысты туындаған келіспеушіліктер көрінетін эпизодтарды (Мұсахан, Алдияр, Қуат, Ес ақсақалдар мен балалары) мысалға келтіріп, заман көрінісіне баға беріңіздер.
2 топ Мына эпизодты шығармадан тауып, бүгінгі өмірмен байланыстырыңыз: бүгінде өзектілігі бар мәселе ме? - Жетпіс жеті жыл ғұмыр кештім. Біздің ғұмыр құлдықпен өтті. Өмір – зая... Ұлыиіс деген жалғыз немерем бар. Қазақпын деуге намыстанады. Ол – менің болашағым. Бөтен. Мен де оған бөтенмін... Жатпын.
3 топ «Соғыс: сөнген шоқ, өшкен арман»: қазақ ерлерінің басқа елдегі соғыстарға қатысуы туралы автордың көзқарасы қандай?
4 топ Келесі үзіндіде қандай мәселе көтерілген? Бұл мәселе бүгінгі таңда шешімін қалай тауып жатыр: – Əй, əділетсіз өмір-ай!– деп күйіне сөйледі жігіт пəтеріне қарай кетіп бара жатып. – Ата-бабамның қаны сіңген ұлан-ғайыр мекеннен алақандай жер тимеді-ау бізге. Əлі күнге көрінгеннің есігінде жүрміз. Дескриптор:
Тапсырма. Тарихтың шындығы кез келген әлем әдебиетінде кездеседі. Шығарманың әлем әдебиеті үлгілерімен үндестігі осында. Бүгінгі сабақта біз «Өмірзая» шығармасының басқа шығармалармен ұқсастығы мен айырмашылығына тоқталатын боламыз. Сабақ «Блум таксономиясының» 6 сатысы бойынша жүргізіледі. 1.Білу сатысы. Шығарма тақырыбы мен мазмұнына шолу жасау: Шығарма тақырыбы...... Шығармадағы тарихи кезең.... 2. Түсіну.Автор идеясы.... 3.Қолдану.Шығармашылық жұмыс 2-тапсырма.Ж/ЖЖ Берілген шығарманы мазмұны ұқсас шығармамен салыстырыңыз.
3-тапсырма.Ж/ЖЖ Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығы неде? Ойыңызды дәлелдермен көрсетіңіз. 4.Талдау.ТЖ Шығармадағы қоғамдық мәселелерді талқылаңыз 5.Жинақтау. Шығарманы қазіргі өмірмен байланыстырыңыз. 6.Бағалау. Шығарманың көркемдік ерекшелігіне, заманмен үндестігіне өзіндік көзқарасыңызды білдіріп,баға беріңіз. Дескриптор:
Ойтолғаныс Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына «ПОПС» формуласы арқылы баға береді. П – (ұстаным) позиция; Т – түсіндіру (дәлелдеу); Ф – мысал (факті); П – пікір. |
Оқушылар топпен жұмыс жүргізеді.
Оқушылар шығарма үзінділерімен жұмыс жүргізеді.
Оқушылар Блум таксономиясы бойынша тапсырмалар орындайды.
Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына «ПОПС» формуласы арқылы баға береді. |
ҚБ
ҚБ
|
«Өмірзая» романы |
|
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс «3-2-1» Сабақта алған 3 маңызды ақпарат Қиындық келтірген 2 мәселе Сабақта ұнаған 1 аспект |
|
|||
|
Үй тапсырмасы |
Өмірзая (роман) - Баққожа Мұқайдың орыс-совет кезеңіндегі халқымыздың рухының жанышталуы, құлдық сана туралы жазылған романы. Баққожа Мұқайдың романы XX ғасырдың 80-жылдардағы қазақ идеясы турасында. Шығарма кейіпкері егер қазіргі заманда өмір сүрсе қоғамдық пікірі өзгерер ме еді? Ойыңызды 180-200 сөз көлемінде эссе түрінде жазып келу |
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||
|
Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.
|
|||||
шағым қалдыра аласыз




