|
САБАҚ: |
Мектеп: |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі. |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау. 5.1.2.1 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: шығарманың мазмұнын түсіндіре алады, тақырыбы мен идеясын анықтайды; Көпшілігі: Шығарманың тақырыбы мен идеясын біледі, жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды; Кейбір оқушылар: Ақын үмітін қалай ақтауға болатындығы туралы өз пікірлерін білдіреді. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Әдеби шығармалардың идеяларын анықтау дағдылары бар. |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: шеңбер құрып балаларды бір- біріне тілек айтқызып, психологиялық ахуал туғызу. Қызығушылықты ояту. Ой қозғау мақсатында:
«Қанағат», «Байлық», «Еңбек», «Адалдық» «Суреттер: не болды?» әдісі. Тақтадан суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және түсіндіріп берулері сұралады. Білім алушының назарын шоғырландыру үшін қосымша жетекші сұрақтар қойылады:
- Суреттен не байқадыңдар? - Бұл қандай адам? Оның бойында қандай жақсы қасиет бар деп ойлайсыз? - Бүгінгі сабақтың тақырыбы не жайлы? Болжаңыз. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Оқушыларға берілген тірек сөздердің мағынасын ашады, жаңа тақырыпқа болжам жасайды. Тақтадан суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және түсіндіріп берулері сұралады. Тақырыпты болжайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
ҚБ
|
5-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Тұлғаны таны» әдісімен Ы. Алтынсарин туралы білетін ақпараттарын кластер әдісімен қорғайды.
Электронды оқулық арқылы Ы. Алтынсаринның «Атымтай Жомарт» әңгімесін тыңдату. 1-тапсырма. «Уақыт тізбегі» әдісі. (жеке жұмыс) Оқушылар «Атымтай Жомарт» әңгімесінің мазмұнын талдай отырып, шығармадағы оқиғаларды рет-ретімен «Уақыт тізбегі» әдісі бойынша сызбаға жазады.
Дескриптор: 1. Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді. 2. Мәтін мазмұнына анализ жасайды. 3. Шығармадағы оқиғалар тізбегін сызбаға түсіреді. ҚБ 2-тапсырма. Тапсырма. Жомарттық және сараңдық сөзінің мағынасын анықтап, осы сөздер қатысқан мақал-мәтел тауып, кестені толтырыңыз.
Дескриптор: 1. «Жомарттық» сөзінің мағынасын ашады. 2. «Сараңдық» сөзінің мағынасын ашады. 3. Мақал-мәтелді тауып жазады. 4. Кестені толтырады. ҚБ 3-тапсырма. 1. Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар. 2. Атымтай жомартқа тән қасиеттерді тірек сызба арқылы көрсетіңдер. Тақырып бойынша ойларыңды қорытындылаңдар.
Дескриптор:
ҚБ |
«Тұлғаны таны» әдісімен Ы. Алтынсарин туралы білетін ақпараттарын кластер әдісімен қорғайды.
Оқушылар «Атымтай Жомарт» әңгімесінің мазмұнын талдай отырып, шығармадағы оқиғаларды рет-ретімен «Уақыт тізбегі» әдісі бойынша сызбаға жазады. Жомарттық және сараңдық сөзінің мағынасын анықтап, осы сөздер қатысқан мақал-мәтел тауып, кестені толтырады.
Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды; Атымтай жомартқа тән қасиеттерді тірек сызба арқылы талдайды; Тақырып бойынша ойларыңды қорытындылайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Ы.Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Блоб ағашы» Оқушылар бүгінгі сабақ мақсатына сәйкес өзін-өзі бағалайды. |
|
|||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 5 Ы.Алтынсарин Атымтай жомарт» әңгімесі..docx
|
САБАҚ: |
Мектеп: |
||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі. |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау. 5.1.2.1 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: шығарманың мазмұнын түсіндіре алады, тақырыбы мен идеясын анықтайды; Көпшілігі: Шығарманың тақырыбы мен идеясын біледі, жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды; Кейбір оқушылар: Ақын үмітін қалай ақтауға болатындығы туралы өз пікірлерін білдіреді. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Әдеби шығармалардың идеяларын анықтау дағдылары бар. |
||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: шеңбер құрып балаларды бір- біріне тілек айтқызып, психологиялық ахуал туғызу. Қызығушылықты ояту. Ой қозғау мақсатында:
«Қанағат», «Байлық», «Еңбек», «Адалдық» «Суреттер: не болды?» әдісі. Тақтадан суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және түсіндіріп берулері сұралады. Білім алушының назарын шоғырландыру үшін қосымша жетекші сұрақтар қойылады:
- Суреттен не байқадыңдар? - Бұл қандай адам? Оның бойында қандай жақсы қасиет бар деп ойлайсыз? - Бүгінгі сабақтың тақырыбы не жайлы? Болжаңыз. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
Оқушыларға берілген тірек сөздердің мағынасын ашады, жаңа тақырыпқа болжам жасайды. Тақтадан суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және түсіндіріп берулері сұралады. Тақырыпты болжайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. |
ҚБ
|
5-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Тұлғаны таны» әдісімен Ы. Алтынсарин туралы білетін ақпараттарын кластер әдісімен қорғайды.
Электронды оқулық арқылы Ы. Алтынсаринның «Атымтай Жомарт» әңгімесін тыңдату. 1-тапсырма. «Уақыт тізбегі» әдісі. (жеке жұмыс) Оқушылар «Атымтай Жомарт» әңгімесінің мазмұнын талдай отырып, шығармадағы оқиғаларды рет-ретімен «Уақыт тізбегі» әдісі бойынша сызбаға жазады.
Дескриптор: 1. Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді. 2. Мәтін мазмұнына анализ жасайды. 3. Шығармадағы оқиғалар тізбегін сызбаға түсіреді. ҚБ 2-тапсырма. Тапсырма. Жомарттық және сараңдық сөзінің мағынасын анықтап, осы сөздер қатысқан мақал-мәтел тауып, кестені толтырыңыз.
Дескриптор: 1. «Жомарттық» сөзінің мағынасын ашады. 2. «Сараңдық» сөзінің мағынасын ашады. 3. Мақал-мәтелді тауып жазады. 4. Кестені толтырады. ҚБ 3-тапсырма. 1. Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтаңдар. 2. Атымтай жомартқа тән қасиеттерді тірек сызба арқылы көрсетіңдер. Тақырып бойынша ойларыңды қорытындылаңдар.
Дескриптор:
ҚБ |
«Тұлғаны таны» әдісімен Ы. Алтынсарин туралы білетін ақпараттарын кластер әдісімен қорғайды.
Оқушылар «Атымтай Жомарт» әңгімесінің мазмұнын талдай отырып, шығармадағы оқиғаларды рет-ретімен «Уақыт тізбегі» әдісі бойынша сызбаға жазады. Жомарттық және сараңдық сөзінің мағынасын анықтап, осы сөздер қатысқан мақал-мәтел тауып, кестені толтырады.
Әңгіменің тақырыбы мен идеясын анықтайды; Атымтай жомартқа тән қасиеттерді тірек сызба арқылы талдайды; Тақырып бойынша ойларыңды қорытындылайды. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Ы.Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы |
«Блоб ағашы» Оқушылар бүгінгі сабақ мақсатына сәйкес өзін-өзі бағалайды. |
|
|||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







