|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің идеясы. |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсінеді. Көпшілігі: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді; Кейбір оқушылар: Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені жаһандық мәселелермен байланыстырады. |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Қолдарынан ұстап тұрып бәрі бірге Бар ғажайып мен! Бәрі менің қолымда! Бәрі маған байланысты! Қызығушылықты ояту. «Жамандық көрсең, нәфрәтлі, Суытып көңіл тыйсаңыз», деген өлең жолдарында не айтылған? «Дүние де өзі, мал да өзі, Ғылымға көңіл бөлсеңіз», деген ой нені білдіреді. Автордың өлеңдегі түйінді ойы қандай? https://www.youtube.com/watch?v=Ru7PRRikOzU Үзінді тыңдалып, бейнероликке байланысты оқушылар өз ойларын айту Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар өлең үзінділеріне байланысты өз пікірлерін білдіреді, бейнероликті тыңдап, бейнероликке байланысты өз ойларын айтады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=Ru7PRRikOzU |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап береді. 1. Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? 2. Ақын қандай нәрседен қашық, қандай нәрсеге асық болуға шақырады? 3. Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек? 4. Ғалым болу үшін не істеу керек? Ғылымның құндылығы неде? 5. Өлең қандай тақырыпқа жазылған? Абай жастарды қандай болуға шақырады? Өлеңде қандай адамдарға мінездеме берілген? Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай әлеуметтік-қоғамдық мәселені көтерген? Сол мәселелер қазіргі заманда кездесе ме? Өз ойыңызды дәлелдеп жазыңыз. Дескриптор:
ҚБ «Бас бармақ» 3-тапсырма. Өлеңнің негізгі идеясы қандай және ол өлеңнің қай бөлігінде ерекше көрініс тапқан?
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. «Жеке пікір алаңы» «ПОПС» формуласы Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... ». Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін… ». Үшінші сөйлем «Оны мен мына факт, мысалдармен дәлелдей аламын… ». Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мынадай қорытынды шешімге келдім». Дескрипторлар:
Оқушылардың бірін-бірі бағалау. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқушылар «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап береді.
Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай әлеуметтік-қоғамдық мәселені көтерген? Сол мәселелер қазіргі заманда кездесе ме? Өз ойыңызды дәлелдеп жазыңыз. Өлеңнің негізгі идеясы қандай және ол өлеңнің қай бөлігінде ерекше көрініс тапқан?
Сабақ «ПОПС» формуласымен түйінделеді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия.
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 6 Ғылым таппай мақтанба өлеңінің идеясы.docx
|
Бөлім: Абайды оқы, таңырқа |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
"Ғылым таппай мақтанба" өлеңінің идеясы. |
||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені түсінеді. Көпшілігі: Шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіреді; Кейбір оқушылар: Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені жаһандық мәселелермен байланыстырады. |
||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы лебіз» оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Қолдарынан ұстап тұрып бәрі бірге Бар ғажайып мен! Бәрі менің қолымда! Бәрі маған байланысты! Қызығушылықты ояту. «Жамандық көрсең, нәфрәтлі, Суытып көңіл тыйсаңыз», деген өлең жолдарында не айтылған? «Дүние де өзі, мал да өзі, Ғылымға көңіл бөлсеңіз», деген ой нені білдіреді. Автордың өлеңдегі түйінді ойы қандай? https://www.youtube.com/watch?v=Ru7PRRikOzU Үзінді тыңдалып, бейнероликке байланысты оқушылар өз ойларын айту Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді. Оқушылар өлең үзінділеріне байланысты өз пікірлерін білдіреді, бейнероликті тыңдап, бейнероликке байланысты өз ойларын айтады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы https://www.youtube.com/watch?v=Ru7PRRikOzU |
|||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. 1-тапсырма. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап береді. 1. Абай «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай өсиет айтады? 2. Ақын қандай нәрседен қашық, қандай нәрсеге асық болуға шақырады? 3. Неден жиреніп, неден ғибрат алу керек? 4. Ғалым болу үшін не істеу керек? Ғылымның құндылығы неде? 5. Өлең қандай тақырыпқа жазылған? Абай жастарды қандай болуға шақырады? Өлеңде қандай адамдарға мінездеме берілген? Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай әлеуметтік-қоғамдық мәселені көтерген? Сол мәселелер қазіргі заманда кездесе ме? Өз ойыңызды дәлелдеп жазыңыз. Дескриптор:
ҚБ «Бас бармақ» 3-тапсырма. Өлеңнің негізгі идеясы қандай және ол өлеңнің қай бөлігінде ерекше көрініс тапқан?
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. «Жеке пікір алаңы» «ПОПС» формуласы Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... ». Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін… ». Үшінші сөйлем «Оны мен мына факт, мысалдармен дәлелдей аламын… ». Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мынадай қорытынды шешімге келдім». Дескрипторлар:
Оқушылардың бірін-бірі бағалау. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқушылар «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің мазмұнына байланысты сұрақтарға жауап береді.
Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінде қандай әлеуметтік-қоғамдық мәселені көтерген? Сол мәселелер қазіргі заманда кездесе ме? Өз ойыңызды дәлелдеп жазыңыз. Өлеңнің негізгі идеясы қандай және ол өлеңнің қай бөлігінде ерекше көрініс тапқан?
Сабақ «ПОПС» формуласымен түйінделеді. |
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
6-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия.
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз





