№ 6 С.Мұратбеков Жусан иісі повесінің тақырыбы мен идеясы..docx

Тақырып бойынша 11 материал табылды

№ 6 С.Мұратбеков Жусан иісі повесінің тақырыбы мен идеясы..docx

Материал туралы қысқаша түсінік
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесінің тақырыбы мен идеясы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.

6.1.2.1. әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесіне сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну.

Көпшілігі: шығармадағы авторлық идеяның әлеуметтік-қоғамдық мәселемен байланысын анықтау.

Кейбір оқушылар:әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау, әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру.

Жоспар

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы






























Сабақтың ортасы




























І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

І. Қызығушылығын ояту.

«Сөзді тап» ойыны. Ортаға бір оқушы шығып, бүгінгі тақырыпқа байланысты бірнеше сөзді дене қимылы арқылы көрсетеді. Қалған оқушылар сөзді табу арқылы са- бақтың тақырыбын болжайды.

Сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.


ІІ. Мағынаны тану. «Конверттегі сұрақ» әдісі.

Конвертте жасырылатын сұрақтар:

  1. Жазушы Сайын Мұртабеков туралы қандай мәлімет алдыңдар?

  2. «Жусан иісі» әңгімесіндегі Аян ауылға кіммен, қашан көшіп келеді?

  3. Аянды ауыл балалары қалай қарсы алды?

  4. Балалардың арманы қандай еді?

  5. Балалар Аянды қалай естеріне алушыеді?

  6. Әңгімені айтып отырған балаға жусанның иісі кімді есіне түсіреді?

  7. Қаралы қағаз деген не?

  8. Аянға келген қара қағаздың басқалардан айырмашылығы неде?

  9. Аян қара қағазды қалай қабылдады? Қалай әсер етті деп ойлайсыңдар?

  10. Аян жасырынған ат қораның іші қандай?

  11. Аян кімнен, неге жасырынып жылады?

  12. Аянның қандай бала екенін байқадыңдар?

Соғыс жылдарындағы балалар өмірінің көрінісі қалай бейнеленгендігі туралы айтып беріңдер.

Дескриптор:

  • сұрақтарға жауап береді;

  • кейіпкерге сыни тұрғыда баға береді;

  • салыстырады;

  • шығарманың идеясын анықтайды.

ҚБ

2-тапсырма. Шығарма мазмұны бойынша, тапсырмаларды орындаңдар:

мәтін мазмұнына сәйкес тақырыпты анықтаңдар;

мәтінді бірнеше мағыналық бөлікке бөліңдер;

әр бөлікке атау беріңдер;

әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табыңдар

мәтіндегі барлық кейіпкерлерді кезегімен атап шығыңдар;

кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтаңдар;

кейіпкерлердің ой толғамын білдіретін сөйлемді көрсетіңдер;

шығармадағы оқиға орын алған жерлерді атаңдар;

шығарманы аяқтаудың нұсқасын ұсыныңдар.

Дескриптор:

  • мәтін мазмұнына сәйкес тақырыпты анықтайды;

  • мәтінді бірнеше мағыналық бөлікке бөледі, әр бөлікке атау береді;

  • әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табады;

  • мәтіндегі барлық кейіпкерлерді анықтайды;

  • кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтайды;

  • кейіпкерлердің ой толғамын білдіретін сөйлемді көрсетеді;

  • шығармадағы оқиға орын алған жерлерді атайды;

  • шығармадағы оқиға орын алған жерлерді анықтайды.

ҚБ

Бекіту. Әңгіменің аяқталуы туралы ойларыңмен бөлісіңдер. «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы ой-пікірлеріңмен бөлісіңдер:

Пікір. «Жусан иісі» әңгімесінің мазмұны бойынша пікірлеріңді бір сөйлеммен білдіріңдер.

Дәлел. Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер.

Мысал. Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып, мысал келтіріңдер.

Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды шығарыңдар.

Дескриптор:

  • Әңгіменің аяқталуы туралы ойларымен бөліседі;

  • «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы тақырыпты қорытындылайды;

  • әңгіме мазмұны бойынша пікірлерін бір сөйлеммен білдіреді;

  • Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді;

  • Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді;

  • Тақырып бойынша қорытынды шығарады.

ҚБ

Оқушылар түгенделіп, сабаққа назары аударылады.

Ортаға бір оқушы шығып, бүгінгі тақырыпқа байланысты бірнеше сөзді дене қимылы арқылы көрсетеді. Қалған оқушылар сөзді табу арқылы са- бақтың тақырыбын болжайды.


«Конверттегі сұрақ» әдісімен өткен сабақты еске түсіреді.

Сұрақтарға жауап береді;

Кейіпкерге сыни тұрғыда баға береді;

Салыстырады;

Шығарманың идеясын анықтайды.











Мәтін мазмұнына сәйкес тақырыпты анықтайды;

Мәтінді бірнеше мағыналық бөлікке бөледі, әр бөлікке атау береді;

Әр бөліктің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді табады;

Мәтіндегі барлық кейіпкерлерді анықтайды;

Кейіпкерлерді сипаттайтын сөз, сөз тіркесі, сөйлемдерді анықтайды;

Кейіпкерлердің ой толғамын білдіретін сөйлемді көрсетеді;

Шығармадағы оқиға орын алған жерлерді атайды;

Шығармадағы оқиға орын алған жерлерді анықтайды.


Оқушылар әңгіменің аяқталуы туралы ойларымен бөліседі;

«Төрт сөйлем» тәсілі арқылы тақырыпты қорытындылайды;

Әңгіме мазмұны бойынша пікірлерін бір сөйлеммен білдіреді;

Пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді;

Пікірлерін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді;

Тақырып бойынша қорытынды шығарады.


Қалыптастырушы бағалау

ҚБ




















ҚБ



















ҚБ

















ҚБ



6-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы






С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесі




















С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесі


























С.Мұратбеков "Жусан иісі" повесі











Сабақтың соңы


Кері байланыс.












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
26.01.2025
357
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
.
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі