|
Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі қолданылған көркемдегіш тәсілдер. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1.Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау 5.2.4.1.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі көркем бейнелеулер мен суреттеулерді табу, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап жазу; Көпшілігі: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының қолданысын анықтау, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу; Кейбір оқушылар: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер) мағынасын анықтау, қолданысын талдау, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг «Мен досымды....теңеймін. Себебі....» Не үшін қолдандың ? Несімен ұқсаттың Шығармадан өзіңне қандай әсер алдың? ІІ.Қызығушылықты ояту. Тапсырма. Оқулықтағы суреттер ертегінің қай эпизодтарын бейнелейді?
(оқушылар жауабы тыңдалады). Әңгіме мазмұнын өз сөздеріңмен айтып беріңдер. Қандай мақал-мәтелдер әңгіме мазмұнын ашады деп ойлайсыңдар? Мысалдар келтіріңдер. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқулықтағы суреттерді әңгіме эпизодымен байланыстырады Әңгіме мазмұнын айтып береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
Тапсырмаларды өте жақсы орындаған оқушыларға «Сиқырлы таяқша» беріледі. |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Сәйкестендіру» стратегиясы. Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма. «Концептуалды кесте» стратегиясы Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.
Дескриптор:
3 сөйлемді табады;
ҚБ Тапсырма. «Кейіпкерге хат». Оқушылар шығармадан алған әсерлерін бөлісе отырып, кейіпкерге хат жазады. Дескриптор:
ҚБ Ой қорыту.
|
Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.
Оқушылар шығармадан алған әсерлерін бөлісе отырып, кейіпкерге хат жазады. «Серпілген сауал» әдісімен оқушылар бір біріне бөлім бойынша сұрақтар қояды. |
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
Тапсырмаларды өте жақсы орындаған оқушыларға «Сиқырлы таяқша» беріледі.
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
Тапсырмаларды өте жақсы орындаған оқушыларға «Сиқырлы таяқша» беріледі. |
Ы. Алтынсарин «Атымтай Жомарт» әңгімесі
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Атымтай жомарт бойында үлгі аларлық қасиеттерді бейнелеу құралдарын пайдалана отырып саралап жазып келу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 7 «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі қолданылған көркемдегіш тәсілдер.docx
|
Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі қолданылған көркемдегіш тәсілдер. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.3.1.Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау 5.2.4.1.Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі көркем бейнелеулер мен суреттеулерді табу, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап жазу; Көпшілігі: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының қолданысын анықтау, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу; Кейбір оқушылар: Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер) мағынасын анықтау, қолданысын талдау, көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг «Мен досымды....теңеймін. Себебі....» Не үшін қолдандың ? Несімен ұқсаттың Шығармадан өзіңне қандай әсер алдың? ІІ.Қызығушылықты ояту. Тапсырма. Оқулықтағы суреттер ертегінің қай эпизодтарын бейнелейді?
(оқушылар жауабы тыңдалады). Әңгіме мазмұнын өз сөздеріңмен айтып беріңдер. Қандай мақал-мәтелдер әңгіме мазмұнын ашады деп ойлайсыңдар? Мысалдар келтіріңдер. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқулықтағы суреттерді әңгіме эпизодымен байланыстырады Әңгіме мазмұнын айтып береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
Тапсырмаларды өте жақсы орындаған оқушыларға «Сиқырлы таяқша» беріледі. |
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. «Сәйкестендіру» стратегиясы. Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма. «Концептуалды кесте» стратегиясы Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.
Дескриптор:
3 сөйлемді табады;
ҚБ Тапсырма. «Кейіпкерге хат». Оқушылар шығармадан алған әсерлерін бөлісе отырып, кейіпкерге хат жазады. Дескриптор:
ҚБ Ой қорыту.
|
Оқушылар әдеби-теориялық ережелерді анықтамасымен сәйкестендіреді.
Шығармадан бейнелеу, суреттеу құралдары кездесетін үзінділер табыңыз. Олардың қандай көркемдегіш құрал түрі екенін ажыратыңыз. Өз сөзіңізбен мағынасын түсіндіріңіз.
Оқушылар шығармадан алған әсерлерін бөлісе отырып, кейіпкерге хат жазады. «Серпілген сауал» әдісімен оқушылар бір біріне бөлім бойынша сұрақтар қояды. |
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
Тапсырмаларды өте жақсы орындаған оқушыларға «Сиқырлы таяқша» беріледі.
ҚБ «Сиқырлы таяқша»
Тапсырмаларды өте жақсы орындаған оқушыларға «Сиқырлы таяқша» беріледі. |
Ы. Алтынсарин «Атымтай Жомарт» әңгімесі
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. Кері байланыс: «3-2-1» стратегиясы Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Атымтай жомарт бойында үлгі аларлық қасиеттерді бейнелеу құралдарын пайдалана отырып саралап жазып келу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




