|
Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жомарттық пен сараңдық |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.1.Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. 5.2.1.1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу 5.3.3.1.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, шығармадағы екі нәрсені салыстыра талдау, шығармадағы кейіпкер қасиеттерін ашып жазу; Көпшілігі: «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу, шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; Кейбір оқушылар: «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу, шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту. Суреттер «Не болды?» әдісі. Суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және түсіндіріп берулері сұралады.
Жетекші сұрақтар қойылады: - Суреттен не байқадыңдар? - Бұл қандай адам? Оның бойында қандай жақсы қасиет бар деп ойлайсыз? - Бүгінгі сабақтың тақырыбы не жайлы? Болжаңыз. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар сурет бойынша сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбын айтындайды. |
ҚБ
«Жүрек» |
суреттер «Атымтай Жомарт» әңгімесі |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Ой шақыру.
Тапсырма. Топтық жұмыс. Талқылау сұрақтары: -Неліктен Атымтай Жомарт дәулетті бола тұра, шөп тасып,еңбек қылды? Себебін түсіндіріңіз. І топ. Постер дайындау ІІ топ. Рөлдік ойын көрсету ІІІ топ. Диалог, пікірталас Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. 1-топ. Шығарма авторының бейнесін анықтау мақсатында төмендегі тапсырманы орындаңдар. Өзіңізді автормын деп елестетіңіз. Шығарма бойынша пікіріңізді білдіріңіз, мына сөйлемдерден басталуы тиіс: Мен автор ретінде, әңгімені бұлай бастау себебім.... Мен автор ретінде, бұл әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер едім... Мен автор ретінде, әңгімені былайша аяқтауым.... 2-топ. Қос диаграмма. Білім алушылар жомарт адам мен сараң адамның бейнесін салыстырады.
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Жеке жұмыс.
«Автор орындығы». Үздік жұмыстар оқылады.
|
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой тұжырымдайды.
Тапсырманы топпен орындайды. Жеке жұмыс |
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
ҚБ
|
«Атымтай Жомарт» әңгімесі |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия.
|
|
|||
|
Үй жұмысы |
Атымтай Жомарт сияқты қандай кейіпкерлерді білесіздер? (Көркем шығарма. Зерттеу.) |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 8 Жомарттық пен сараңдық.docx
|
Бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Жомарттық пен сараңдық |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.1.Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. 5.2.1.1.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу 5.3.3.1.Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, шығармадағы екі нәрсені салыстыра талдау, шығармадағы кейіпкер қасиеттерін ашып жазу; Көпшілігі: «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу, шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; Кейбір оқушылар: «Атымтай Жомарт» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу, шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Қызығушылықты ояту. Суреттер «Не болды?» әдісі. Суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және түсіндіріп берулері сұралады.
Жетекші сұрақтар қойылады: - Суреттен не байқадыңдар? - Бұл қандай адам? Оның бойында қандай жақсы қасиет бар деп ойлайсыз? - Бүгінгі сабақтың тақырыбы не жайлы? Болжаңыз. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар сурет бойынша сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбын айтындайды. |
ҚБ
«Жүрек» |
суреттер «Атымтай Жомарт» әңгімесі |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану. Ой шақыру.
Тапсырма. Топтық жұмыс. Талқылау сұрақтары: -Неліктен Атымтай Жомарт дәулетті бола тұра, шөп тасып,еңбек қылды? Себебін түсіндіріңіз. І топ. Постер дайындау ІІ топ. Рөлдік ойын көрсету ІІІ топ. Диалог, пікірталас Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. 1-топ. Шығарма авторының бейнесін анықтау мақсатында төмендегі тапсырманы орындаңдар. Өзіңізді автормын деп елестетіңіз. Шығарма бойынша пікіріңізді білдіріңіз, мына сөйлемдерден басталуы тиіс: Мен автор ретінде, әңгімені бұлай бастау себебім.... Мен автор ретінде, бұл әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер едім... Мен автор ретінде, әңгімені былайша аяқтауым.... 2-топ. Қос диаграмма. Білім алушылар жомарт адам мен сараң адамның бейнесін салыстырады.
Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Жеке жұмыс.
«Автор орындығы». Үздік жұмыстар оқылады.
|
Оқушылар сұраққа жауап беру арқылы ой тұжырымдайды.
Тапсырманы топпен орындайды. Жеке жұмыс |
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
ҚБ
|
«Атымтай Жомарт» әңгімесі |
|
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия.
|
|
|||
|
Үй жұмысы |
Атымтай Жомарт сияқты қандай кейіпкерлерді білесіздер? (Көркем шығарма. Зерттеу.) |
|
|||
шағым қалдыра аласыз









