|
Бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны» өлеңіндегі әлеуметтік (жер) мәселелер. . |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; 9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы: автор бейнесін анықтайды; Көптеген оқушы: автор бейнесіне талдайды, шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырады; Кейбір оқушы: автор бейнесіне қатысты негізгі ойларға талдау жасайды, шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту. «6 НЕЛІКТЕН» әдісі. Әр топтан оқушы ортаға шығады, жабулы тұрған сұрақтардың біреуін суырып, сұраққа жауап береді. 1. Неліктен Махамбет өлеңін Баймағамбет сұлтанға арнады? 2. Неліктен Махамбет«онымыз атқа мінгенде, жер қайысқан қол едік»деді? 3. Неліктен Махамбет Исатайды жоқтап сөйлейді? 4. Неліктен Махамбет ханның Ақ ордасын бұзуды ойлады ? 5. Неліктен Махамбет өзін «шамдансам жығар асаумын» деп сипаттайды? 6. Неліктен Махамбет Баймағамбетті ата дұшпан деп атайды? Суреттердің бүгінгі сабаққа қандай байланысы бар? (оқушылар жауабы тыңдалады).
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Әр топтан оқушы ортаға шығады, жабулы тұрған сұрақтардың біреуін суырып, сұраққа жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
|
Тапсырма қағаздары |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану . Ендеше біз қазір оқыған өлеңіміз туралы ортақ пікірлесеміз. Оқушыларды тақтаға шығарып,үш топқа бөлемін. 1.Ізденімпаздар тобы. 2. Зерттеушілер тобы 3. Сұрақ қоюшылар тобы 1-тапсырма. 1-топ. Ізденімпаз тобының оқушылары жыр үлгісіндегі сюжеттік оқиғалардың өрбитін тұстарын жазып оқиды. 2-топ.Зертеушілер тобы.Өлеңнен Махамбеттің Баймағанбет сұлтанға айтқан зілді создерін,ақынның бітіспес өшпенділігін білдіретін батыл пікірлерін тауып оқиды. 3-топ. Сұрақ қоюшылар алдыңғы екі топтың жұмысын тыңдайды, сұрақтар қояды. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Автор стиліне сүйене отырып толғауды талдаңдар, өмірмен байланыстыра отырып тарихи маңызын дәлелдеңдер, шығарманың жаңашылдығына баға беріңдер. 1. Топ лидері – Толғаудағы Махамбеттің бейнесін ашыңдар. 2. Талқы себепшісі – Исатай қаза таппаса Махамбет тағдыры қалай болар еді? 3. Белгілеуші - өлеңнің ең маңызды эпизодтық бөлігін тауып оқиды. 4. Байланыстырушы - өлеңді өмірмен байланыстырады, дәлелдейді. 5. Қорытындылаушы: өлеңдегі автор стилін анықтайды, шығарманың жаңашылдығына баға береді. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Шығарма стиліне сүйене отырып,шығарманың жаңашылдығын бағалай отырып, «Махамбет жырлары – асқақ рухтың үні» тақырыбында ойтолғау жазыңдар. «Автор орындығы» әдісі Дескриптор:
ҚБ Қорытынды. Фариза Оңғарсынова: «Махамбет Махамбет... Білмеймін жел ме,сел ме Жырда онымен бір тұлға теңесер ме? Әділетсіз дүниенің қабырғасын Махамбетше сөгер жан кездесер ме?» |
Оқушылар топтық жұмыс жүргізеді: жыр үлгісіндегі сюжеттік оқиғалардың өрбитін тұстарын жазып оқиды; ақынның зілді создерін,ақынның бітіспес өшпенділігін білдіретін батыл пікірлерін тауып оқиды; тапсырмаларға байланысты сұрақ қояды. Сұрақтарға дәлелді жауап береді. Автор стиліне сүйене отырып толғауды талдайды, өмірмен байланыстыра отырып тарихи маңызын дәлелдейді, шығарманың жаңашылдығына баға береді.
Шығарма стиліне сүйене отырып,шығарманың жаңашылдығын бағалай отырып, «Махамбет жырлары – асқақ рухтың үні» тақырыбында ойтолғау жазады.
|
ҚБ
Өзара бағалау.
ҚБ
ҚБ
|
http://bilim-lend.kz/olen/1592-Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «SMS – хабарлама» Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады. Хабарлама ұсынылған сөйлемдердің толықтырылған немесе аяқталған нұсқасы болуы қажет. «Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім, ... ақиқатына жеттім», «Мен... орындадым»; «Мен... туралы армандаймын»; «Мені... таңқалдырды». Үйге тапсырма: Ақынға хат жазу |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
№ 8 «Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны» өлеңіндегі әлеуметтік (жер) мәселелер. .docx
№ 8 «Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны» өлеңіндегі әлеуметтік (жер) мәселелер. .docx
|
Бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: «Махамбеттің Баймағамбетке айтқаны» өлеңіндегі әлеуметтік (жер) мәселелер. . |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.2.2.1 автор бейнесінің идеялық-стилистикалық тұтастырушы ретіндегі рөліне талдау жасау; 9.3.2.1 шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру; |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы: автор бейнесін анықтайды; Көптеген оқушы: автор бейнесіне талдайды, шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырады; Кейбір оқушы: автор бейнесіне қатысты негізгі ойларға талдау жасайды, шығармадағы ұрпақтар сабақтастығы көрінісін заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді. |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту. «6 НЕЛІКТЕН» әдісі. Әр топтан оқушы ортаға шығады, жабулы тұрған сұрақтардың біреуін суырып, сұраққа жауап береді. 1. Неліктен Махамбет өлеңін Баймағамбет сұлтанға арнады? 2. Неліктен Махамбет«онымыз атқа мінгенде, жер қайысқан қол едік»деді? 3. Неліктен Махамбет Исатайды жоқтап сөйлейді? 4. Неліктен Махамбет ханның Ақ ордасын бұзуды ойлады ? 5. Неліктен Махамбет өзін «шамдансам жығар асаумын» деп сипаттайды? 6. Неліктен Махамбет Баймағамбетті ата дұшпан деп атайды? Суреттердің бүгінгі сабаққа қандай байланысы бар? (оқушылар жауабы тыңдалады).
Сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылармен сәлемдесіп, зейінін сабаққа аудару. Әр топтан оқушы ортаға шығады, жабулы тұрған сұрақтардың біреуін суырып, сұраққа жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды. |
ҚБ
|
Тапсырма қағаздары |
|||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану . Ендеше біз қазір оқыған өлеңіміз туралы ортақ пікірлесеміз. Оқушыларды тақтаға шығарып,үш топқа бөлемін. 1.Ізденімпаздар тобы. 2. Зерттеушілер тобы 3. Сұрақ қоюшылар тобы 1-тапсырма. 1-топ. Ізденімпаз тобының оқушылары жыр үлгісіндегі сюжеттік оқиғалардың өрбитін тұстарын жазып оқиды. 2-топ.Зертеушілер тобы.Өлеңнен Махамбеттің Баймағанбет сұлтанға айтқан зілді создерін,ақынның бітіспес өшпенділігін білдіретін батыл пікірлерін тауып оқиды. 3-топ. Сұрақ қоюшылар алдыңғы екі топтың жұмысын тыңдайды, сұрақтар қояды. Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Автор стиліне сүйене отырып толғауды талдаңдар, өмірмен байланыстыра отырып тарихи маңызын дәлелдеңдер, шығарманың жаңашылдығына баға беріңдер. 1. Топ лидері – Толғаудағы Махамбеттің бейнесін ашыңдар. 2. Талқы себепшісі – Исатай қаза таппаса Махамбет тағдыры қалай болар еді? 3. Белгілеуші - өлеңнің ең маңызды эпизодтық бөлігін тауып оқиды. 4. Байланыстырушы - өлеңді өмірмен байланыстырады, дәлелдейді. 5. Қорытындылаушы: өлеңдегі автор стилін анықтайды, шығарманың жаңашылдығына баға береді. Дескриптор:
ҚБ Тапсырма. Шығарма стиліне сүйене отырып,шығарманың жаңашылдығын бағалай отырып, «Махамбет жырлары – асқақ рухтың үні» тақырыбында ойтолғау жазыңдар. «Автор орындығы» әдісі Дескриптор:
ҚБ Қорытынды. Фариза Оңғарсынова: «Махамбет Махамбет... Білмеймін жел ме,сел ме Жырда онымен бір тұлға теңесер ме? Әділетсіз дүниенің қабырғасын Махамбетше сөгер жан кездесер ме?» |
Оқушылар топтық жұмыс жүргізеді: жыр үлгісіндегі сюжеттік оқиғалардың өрбитін тұстарын жазып оқиды; ақынның зілді создерін,ақынның бітіспес өшпенділігін білдіретін батыл пікірлерін тауып оқиды; тапсырмаларға байланысты сұрақ қояды. Сұрақтарға дәлелді жауап береді. Автор стиліне сүйене отырып толғауды талдайды, өмірмен байланыстыра отырып тарихи маңызын дәлелдейді, шығарманың жаңашылдығына баға береді.
Шығарма стиліне сүйене отырып,шығарманың жаңашылдығын бағалай отырып, «Махамбет жырлары – асқақ рухтың үні» тақырыбында ойтолғау жазады.
|
ҚБ
Өзара бағалау.
ҚБ
ҚБ
|
http://bilim-lend.kz/olen/1592-Махамбеттің Баймағамбет сұлтанға айтқаны
|
|||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «SMS – хабарлама» Оқушыларға қағаздан жасалған қалта телефондарынан SMS хабарлама жазу тапсырылады. Хабарлама ұсынылған сөйлемдердің толықтырылған немесе аяқталған нұсқасы болуы қажет. «Бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ... білдім, ... ақиқатына жеттім», «Мен... орындадым»; «Мен... туралы армандаймын»; «Мені... таңқалдырды». Үйге тапсырма: Ақынға хат жазу |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз















