Тақырып бойынша 11 материал табылды

№ 9 Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесіндегі әлемдік ортақ құндылықтар..docx

Материал туралы қысқаша түсінік
11.2.5.1 - әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау; 11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
Материалдың қысқаша нұсқасы

САБАҚ

Мектеп:

Пәні: қазақ әдебиеті

Мұғалімнің аты-жөні:

СЫНЫП: 11 ЖМБ

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Е.Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесіндегі әлемдік ортақ құндылықтар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.5.1 - әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;

11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;

Сабақтың

мақсаттары

Ерболат Әбікен «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесі бойынша әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау; көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;

Бағалау

критерийлері

  • әлем және қазақ әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдайды;

  • шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалайды;

Ойлау

дағдыларының

деңгейі

Талдау, жинақтау, бағалау

Құндылықтарға

баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият (3-құндылық)

Пәнаралық байланыс

тарих

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексикология мен терминология: пәтер жалдаушы, пәтерақы

Диалог пен айтылымға арналған тіркестер:

Бірінші сөйлем «Менің ойымша, ... »

Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »

Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … »

Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім

Алдыңғы білім

Авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтады.


Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




І. Ұйымдастыру кезеңі.

Қызығушылықты ояту.

«Құнды ой» стратегиясы бойынша шығарманың 7 құндылығын анықтаңыздар.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын, бағалау критерийлерін анықтау

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы оқушылар жинақтау және даралау тәсілдерін талдайды.

Жазушының өмірдегі ұсақ-түйек, кездейсоқ жайлардан аулақ биік талғамы арқылы жинақтау және даралау әрекетінен әдеби бейне туады. Әдеби бейненің өмірдегі модельдерін өзгерте, құбылта, құлпырта келгенде суреткердің шығармасындағы әр кейі пкердің болмыс-бітіміндебір адамның емес, бір алуан адамның сыр-сипаты жатады.

Типтендіру проблемасы секілді типтің өзі де тым кесек һәм күрделі нәрсе. Неге десеңіз, мінез, бітім, әрекет, ұғым, рух, парасат жағынан байыптап қарасақ, нағыз суреткердің қолынан туған әрбір әдеби тип – әрі әбден жинақталғағн, сондықтан өзі секілділердің бәріне ұқсайтын жалпы тұлға, әрі әбден дараланған, сондықтан өзінен өзге ешкімге ұқсамайтын жалқы тұлға. Демек, типтің түрі мен мазмұнында “жалпы” мен “жалқының”бірлігі жатыр. Оның көркем образ ретіндегі кесектігі де, күрделілігі де осында.

Көркем әдебиеттегі жинақтау – типке әкелсе, даралау – мінезге әкеледі. Образ осылай туады. Мұның өзі, шын мәніндегі өнер адамы үшін әрі әдемі, қызық әрекет те, әрі “инемен құдық қазғандай” қиын әрекет. Суреткерлік, шеберлік те осы әрекет үстінде көрінбек.

«Құнды ой» стратегиясы бойынша шығарманың 7 құндылығын анықтайды.

ҚБ







https://baribar.kz/student/14125/oenerdegi-tiptendiru-protsesi/

5 минут





































Мағынаны тану. «Пазл» әдісімен «Қайнаға» бөлімін оқиды.

Әр топқа «Қайнаға» бөлімінің бөліктері беріледі. Барлық топ шығарма бөліктерімен танысып алған соң, басқа топтарға өздерінен бір адам өкіл жібереді. Осылай барлық топ жасайды. Өкілдер басқа топқа барып, олардың үзіндісімен танысады, сөйтіп, өз топтарына оралып, шығарманың толық мазмұнын айтып береді.


Әңгіме бойынша талдау жүргізеді.

1-тапсырма. Типтендіру әдісі арқылы берілген бейнелерді талдаңыз.

Пәтер берушілер бейнесі

Пәтер жалдаушылар бейнесі





Өмір шындығы көрінісі




Дескриптор:

  • Кейіпкерлер жүйесінің жинақтау және даралау тәсілі арқылы жасалғанын анықтайды;(кемінде 1 кейіпкер)

  • Тәсіл арқылы өмір шындығын көрсетеді;(кемінде 2-3)


3-тапсырма. Шығармадағы кейіпкерлердің жасалу тәсілдерін талдаңыз.

Шығармадағы кейіпкер бейнесі

Жинақтау тәсілі

Даралау тәсілі

Кім анау? – деді ашуланып.

Қайнағам еді, ауылдан келіпті.

Сендердің-ақ, қайнағаларың таусылмайды екен.

Апай, ақырын сөйлеңіз, естіп кояды.

Намысшылын, өздеріңше ақша бермей қонғызбақсындар ғой.

Міне ақша, – деп екі жүз теңгені ұсына берген едім:

Керегі жок, – деді сөзін шорт түйіп, – кетіңдер ертеңнен бастап.

Кетсек кеттік, қазір-ақ кетеміз, ит байласа тұрғысыз қу молаңнан. Естіген қайнағам естіді, аянудың жөні жоқ.



Қолым дірілдеп, ішімнен иманымды үйіре түсіп, телефон құлағын бұрадым. Ар жағынан ер адамның барылдаған жуан дауысы шықты.

Ало, кім?

Ало, ассалаумағаликум, Сәкен аға ма екен?

Иә, мен.

Сұлушаш тәте жіберді. Пәтер іздеп жүр едік..

Қайдағы пәтер, өткізіп жібергенбіз үш күн бұрын.

Сұлушаш тәте он мың теңгеге үш бөлмелі пәтер бар деген болатын.

Он мың теңгеге тауық кепе де жалдай алмайсың бауырым,– деді де телефон тұтқасын тастай салды.

Ашудан жарылардай мелшиіп тұрдым да қалдым.

Әкеңнің-ай, делдал алдапты,– дедім келіншегіме.

Не деген опасыз адам еді,– дейді келіншегім дауысы дірілдеп.



Дескриптор:

  • Кейіпкерлер жүйесінің жинақтау және даралау тәсілі арқылы жасалғанын анықтайды;(кемінде 1 кейіпкер)

  • Тәсіл арқылы өмір шындығын көрсетеді;(кемінде 2-3)

Шығармашылық жұмыс

Оқушыларды өзіндік ерекшеліктеріне қарай 4-топқа бөлу

Топтарға 4 түрлі жанрда шығармашылық жұмыс беріледі. Оқушылар шығармашылық жұмысты орындау барысында алдыңғы тапсырмада көтерілген мәселені қолданулары қажет


1-топ

«Әңгімедегі әлеуметтік мәселе қазіргі таңда өзекті ме?»

Аргументативті эссе

(сөз көлемі 150 сөз)

2-топ

Берілген үзіндіні жалғастырып жазыңыз.

Алматыны алты айналып, жетім бұрышты жеті айналғанда өкшем опырылып түсті. Енді маймақ жүріске бастым, аяғым ауырды деп келіншегім отыра кетті. Пәтер іздеп жүр едік...

Сюжетті әңгіме

(сөз көлемі 150 сөз)

3-топ

Шығармашылық өлең

(3 шумақ)

4-топ

Әдеби шығарма

(сөз көлемі 150 сөз)

Дескриптор

  • Шығармашалық жұмыс жазады;

  • Жанрлық ерекшеліктерін сақтайды;

  • Мәтінде мәселе көрініс табады;

  • Сөз көлемін сақтайды;

Кері байланыс «Тазалық» әдісі арқылы алынады.

Үй тапсырмасы: «Құнды ой» стратегиясы бойынша шығарманың

көркемдік-эстетикалық маңыздылығы туралы 7 сөйлемнен тұратын құнды ой жазыңдар.


Типтендіру әдісі арқылы берілген бейнелерді талдайды.










Шығармадағы кейіпкерлердің жасалу тәсілдерін талдайды.
















































Шығармашылық жұмыс орындайды.








ҚБ














































ҚБ


















ҚБ




























http://ult.kz/post/erbolat-abikenuly-pater-izdep-zhur-edik-angime





Қосымша ақпарат

Ажырату – сіз қалай көбірек қолдау беруді жоспарлайсыз?

Басқаларына қарағанда анағұрлым қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?

Бағалау – оқушылардың оқуын қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыстар.

Денсаулық және қауіпсіздік тексерісі.

АКТ байланыстары.

Құндылықтар байланыстары.




Қорытындылау

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары жетімді болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқу атмосферасы қалай болды?

Менің жұмысым жоспарлы болды ма?

Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба?

Жоспарыма қандай өзгертулер енгіздім және неге?

Төмендегі бөлікті сабағыңыз туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңыз. Сол жақ бағаннан өз сабағыңызға қатысты ең орынды келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағалау


Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?


1:


2:


Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
05.11.2024
497
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12