|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Әлімқұлов |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дауылбаева Г |
|||||
|
Күні: |
21.01.2025 жыл |
|||||
|
Сынып: |
2 Б сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 сабақ. Элементтерінің саны бірдей жиындардың бірігуі. Көбейту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.4.1.1. Тең жиындардың бірігуін және жиыннан оның тең бөліктерін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу. 2.1.2.1 көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейту амалымен танысады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Оқушыларды 3 топқа бөліп аламын: 1 – топ «Ұшқыр ойлар» 2 – топ «Ақылды тапқырлар» 3 – топ «Дарынды үздіктер» Өткенді пысықтау «Қарлы кесек» әдісі Өткен тарау бойынша сұрақтарға жауап бер.
Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып Балалар, бүгін біз ерекше жаңа тақырыпты бастамақпыз. Біз жаңа амалмен «көбейту» алмалымен танысып, есеп шығаруды үйренеміз. Мені мұқият тыңдап, бар білетінімізді ортаға салайық! - Келістік пе? Сабақ мақсаты: көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде түсінуді үйренеміз; 1-тапсырма Практикалық жаттығу «Жиындардың бірігуі» Көбейту амалының мән-мағынасын бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде ашу және сәйкес терминдерді енгізу. 2 элементтен тұратын төрт жиынды біріктіреді. Берілген нұсқаулық негізінде жиындарды біріктіреді. •2 дөңгелекті үстелдің ортасына қарай қояды; •қалған фигураларды осылайша екі-екіден қоюды әрі қарай жалғастырады. –Екі-екіден сен неше рет қойдың? –Жоғарыда орындаған әрекеттеріңді санды өрнек түрінде жазып көреді: 2 + 2 + 2 + 2. Төрт тең жиынның бірігуін білдіретін санды өрнек жазып, мәнін табады: 2 + 2 + 2 + 2 = 8. Осы жиынның бірігуінде неше элемент бар екенін атайды. Бірдей қосылғыштардың: 2 + 2 + 2 + 2 қосындысын құрады және қосынды мәнін 2-ден үстемелеп қосу тәсілімен табады. Қосындыны және оның мәнін зерттейді: 2 + 2 + 2 + 2 = 8. Қосылғыш 2 саны мұнда 4 рет қайталанған және қосынды мәні 8-ге тең. Демек, 8 шығу үшін 2-ден 4 рет болуы керек. Бірдей қосылғыштарды қосуды басқа амалмен – көбейтумен алмастыруға болады: 2 ∙ 4 = 8. Мұндағы нүкте («∙») – көбейту таңбасы; 2 ∙ 4 жазуы – бұл көбейтінді деп аталатын өрнек; 2 және 4 сандары – көбейткіштер; 8 – көбейтіндінің мәні. 2 ∙ 4 = 8 жазуын былайша оқиды: «2 және 4 сандарының көбейтіндісінің мәні 8-ге тең немесе 2-ден 4 рет алғанда 8 шығады немесе 2-ні 4-ке көбейткенде 8 болады». 2-тапсырма Әр жиын элементтерін атайды, әр сызба бойынша санды өрнек құрады, 3 + 3 + 3 және 4 + 4 + 4 өрнектері тең жиындардың қайсысының бірігуіне сәйкес екенін анықтайды. Сонымен қатар әр өрнектегі сан мен қосындылардың мәні нені білдіретінін анықтайды. Бірінші сурет бойынша қосу амалымен (3 + 3 + 3 = 9), соңынан көбейту амалымен (3 • 3 = 9) теңдіктер құрады. Екінші сурет бойынша қосу амалымен (4 + 4 + 4 = 12), соңынан көбейту амалымен (4 • 3 = 12) теңдіктер құрады. Топтық жұмыс 3-тапсырма Бос торкөздерге тиісті сандарды қой. 5+5+5+5+5=25тг 5*5=25тг 100+100+100=300тг 100*3=300тг Жеке жұмыс 4-тапсырма Есепті шығар. Сөре-3 Әр сөреде-4доп Барлығы-? Доп 4 + 4 + 4 = 12 3 • 4 = 12. Жауабы. Барлығы 12 доп. Ағаш қасықтың сиқыры Жұптық жұмыс Кім жылдам? 5-тапсырма Өрнек құр және олардың мәнін тап. 80-35+18=45+18=63 49-35+41=14+41=55 35+25-46=60-46=14 74+25-14=99-14=85 Топтық жұмыс 6-тапсырма Теңдеуді шеш 1-топ 2-топ 3-топ Х+14=26 х-35=24 57-х=47 Х=26-14 х=35+24 х=57-47 Х=12 х= 79 х=10 8-тапсырма «Ойлан, тап!» ойыны Бірліктерін қосқанда 10, ал ондықтарын қосқанда әртүрлі бір таңбалы сан шығатындай екі таңбалы сандардың үш қосындысын жазады. Олардың мәндерін жазады, қосуды азайтумен тексереді. Мысалы, 11 + 29, 32 + 48, 44 + 26, 75 + 15. 11 + 29 = 40 тексеру: 40 – 11 = 29; 40 – 29 = 11. 32 + 48 = 80 тексеру: 80 – 32 = 48; 80 – 48 = 32. 44 + 26 = 70 тексеру: 70 – 44 = 26; 70 – 26 = 44. Үй тапсырмасы 7-тапсырма Өрнек құр және оның мәнін тап. 4+4+4+4+4=20 4*5=20 Жиында 20 зат бар
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Көбейту амалының мән-мағынасын бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде ашу және сәйкес терминдерді енгізеді Сұлбаны пайдаланып, көбейту амалының мән-мағынасын түсіндіреді. Оқушы мұғалімнің көмегімен тәжірибе жасайды Тапсырманы орындайды Окулықта берілген сызбаны зерттейді. Топтық жұмыс жасайды 4 + 4 + 4 = 12 теңдігін мынадай теңдік түрінде ықшамдап жазады: 3 • 4 = 12. Ағаш қасықтармен әуен шығару Жұптық жұмыс жасайды Теңдеу шешеді Тапсырманы орындайды Өрнек құрады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Өткен бөлім тақырыптарын меңгерген-1б Сұрақтарға толық жауап береді-1б
Дескриптор: Жиындардың бірігуіндегі элементтер санын анықтау үшін бірдей қосылғыштардың қосындысы түрінде өрнек құрады-1б Өрнектің мәнін табады-1б Бірдей қосылғыштардың қосындысын көбейту амалымен алмастырады.-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сызба бойынша өрнектер құрады-1б Әр өрнектегі санның неше рет қайталанып тұрғанын айтады.-1б
Дескриптор: Бос торкөздерге тиісті сандарды қояды-1б Жарайсың! Дескриптор: Есептің шешуін бірдей қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады-1б Оны көбейтінді түрінде шығарады, түсіндіреді.-1б
Дескриптор: Жақшасыз өрнектердің мәнін табу үшін амалдар тәртібін сақтайды-1б Екі таңбалы сандармен қосу, азайту амалдарын орындау білімін пысықтайды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Бірліктерін қосқанда 10 шығатын, ал ондықтарын қосқанда әртүрлі бір таңбалы сан шығатындай үш екі таңбалы санның қосындысын анықтайды-1б Тапсырма мазмұнын түсінеді-1б Дескриптор: Өрнек құрады және оның мәніні табады-1б Жиындарды біріктіреді, элементтер санын анықтайды. «Жұлдыздар шеруі» әдісі |
Суреттер Қар кесегі сияқты бүктелген парақшалар Оқулық
https://bilimland.kz/ kk/subject/matemati ka/2-synyp/kobejtu- kobejtu-amalynyng- komponentteri?mid= f0f06810-9ee4-11e9- a361-1f1ed251dcfe Ереже жазылған плакат
Оқулық Жұмыс дәптері
Суреттер Доптар Оқулық Оқулық Оқулық Суреттер Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
. Элементтерінің саны бірдей жиындардың бірігуі. Көбейту 2 сынып
. Элементтерінің саны бірдей жиындардың бірігуі. Көбейту 2 сынып
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Әлімқұлов |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Көбейту және бөлу. Есептер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Дауылбаева Г |
|||||
|
Күні: |
21.01.2025 жыл |
|||||
|
Сынып: |
2 Б сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№71 сабақ. Элементтерінің саны бірдей жиындардың бірігуі. Көбейту |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.4.1.1. Тең жиындардың бірігуін және жиыннан оның тең бөліктерін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу. 2.1.2.1 көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көбейту амалымен танысады |
|||||
|
Құндылықтар: Қаңтар айы: Заң және тәртіп |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Апта дәйексөзі: Әділ заң- аспан тірегі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Оқушыларды 3 топқа бөліп аламын: 1 – топ «Ұшқыр ойлар» 2 – топ «Ақылды тапқырлар» 3 – топ «Дарынды үздіктер» Өткенді пысықтау «Қарлы кесек» әдісі Өткен тарау бойынша сұрақтарға жауап бер.
Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып Балалар, бүгін біз ерекше жаңа тақырыпты бастамақпыз. Біз жаңа амалмен «көбейту» алмалымен танысып, есеп шығаруды үйренеміз. Мені мұқият тыңдап, бар білетінімізді ортаға салайық! - Келістік пе? Сабақ мақсаты: көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде түсінуді үйренеміз; 1-тапсырма Практикалық жаттығу «Жиындардың бірігуі» Көбейту амалының мән-мағынасын бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде ашу және сәйкес терминдерді енгізу. 2 элементтен тұратын төрт жиынды біріктіреді. Берілген нұсқаулық негізінде жиындарды біріктіреді. •2 дөңгелекті үстелдің ортасына қарай қояды; •қалған фигураларды осылайша екі-екіден қоюды әрі қарай жалғастырады. –Екі-екіден сен неше рет қойдың? –Жоғарыда орындаған әрекеттеріңді санды өрнек түрінде жазып көреді: 2 + 2 + 2 + 2. Төрт тең жиынның бірігуін білдіретін санды өрнек жазып, мәнін табады: 2 + 2 + 2 + 2 = 8. Осы жиынның бірігуінде неше элемент бар екенін атайды. Бірдей қосылғыштардың: 2 + 2 + 2 + 2 қосындысын құрады және қосынды мәнін 2-ден үстемелеп қосу тәсілімен табады. Қосындыны және оның мәнін зерттейді: 2 + 2 + 2 + 2 = 8. Қосылғыш 2 саны мұнда 4 рет қайталанған және қосынды мәні 8-ге тең. Демек, 8 шығу үшін 2-ден 4 рет болуы керек. Бірдей қосылғыштарды қосуды басқа амалмен – көбейтумен алмастыруға болады: 2 ∙ 4 = 8. Мұндағы нүкте («∙») – көбейту таңбасы; 2 ∙ 4 жазуы – бұл көбейтінді деп аталатын өрнек; 2 және 4 сандары – көбейткіштер; 8 – көбейтіндінің мәні. 2 ∙ 4 = 8 жазуын былайша оқиды: «2 және 4 сандарының көбейтіндісінің мәні 8-ге тең немесе 2-ден 4 рет алғанда 8 шығады немесе 2-ні 4-ке көбейткенде 8 болады». 2-тапсырма Әр жиын элементтерін атайды, әр сызба бойынша санды өрнек құрады, 3 + 3 + 3 және 4 + 4 + 4 өрнектері тең жиындардың қайсысының бірігуіне сәйкес екенін анықтайды. Сонымен қатар әр өрнектегі сан мен қосындылардың мәні нені білдіретінін анықтайды. Бірінші сурет бойынша қосу амалымен (3 + 3 + 3 = 9), соңынан көбейту амалымен (3 • 3 = 9) теңдіктер құрады. Екінші сурет бойынша қосу амалымен (4 + 4 + 4 = 12), соңынан көбейту амалымен (4 • 3 = 12) теңдіктер құрады. Топтық жұмыс 3-тапсырма Бос торкөздерге тиісті сандарды қой. 5+5+5+5+5=25тг 5*5=25тг 100+100+100=300тг 100*3=300тг Жеке жұмыс 4-тапсырма Есепті шығар. Сөре-3 Әр сөреде-4доп Барлығы-? Доп 4 + 4 + 4 = 12 3 • 4 = 12. Жауабы. Барлығы 12 доп. Ағаш қасықтың сиқыры Жұптық жұмыс Кім жылдам? 5-тапсырма Өрнек құр және олардың мәнін тап. 80-35+18=45+18=63 49-35+41=14+41=55 35+25-46=60-46=14 74+25-14=99-14=85 Топтық жұмыс 6-тапсырма Теңдеуді шеш 1-топ 2-топ 3-топ Х+14=26 х-35=24 57-х=47 Х=26-14 х=35+24 х=57-47 Х=12 х= 79 х=10 8-тапсырма «Ойлан, тап!» ойыны Бірліктерін қосқанда 10, ал ондықтарын қосқанда әртүрлі бір таңбалы сан шығатындай екі таңбалы сандардың үш қосындысын жазады. Олардың мәндерін жазады, қосуды азайтумен тексереді. Мысалы, 11 + 29, 32 + 48, 44 + 26, 75 + 15. 11 + 29 = 40 тексеру: 40 – 11 = 29; 40 – 29 = 11. 32 + 48 = 80 тексеру: 80 – 32 = 48; 80 – 48 = 32. 44 + 26 = 70 тексеру: 70 – 44 = 26; 70 – 26 = 44. Үй тапсырмасы 7-тапсырма Өрнек құр және оның мәнін тап. 4+4+4+4+4=20 4*5=20 Жиында 20 зат бар
Кері байланыс
|
Өлең жолдарын хормен оқиды Өткенді пысықтайды Көбейту амалының мән-мағынасын бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде ашу және сәйкес терминдерді енгізеді Сұлбаны пайдаланып, көбейту амалының мән-мағынасын түсіндіреді. Оқушы мұғалімнің көмегімен тәжірибе жасайды Тапсырманы орындайды Окулықта берілген сызбаны зерттейді. Топтық жұмыс жасайды 4 + 4 + 4 = 12 теңдігін мынадай теңдік түрінде ықшамдап жазады: 3 • 4 = 12. Ағаш қасықтармен әуен шығару Жұптық жұмыс жасайды Теңдеу шешеді Тапсырманы орындайды Өрнек құрады Кері байланыс жасайды |
Дескриптор: Өткен бөлім тақырыптарын меңгерген-1б Сұрақтарға толық жауап береді-1б
Дескриптор: Жиындардың бірігуіндегі элементтер санын анықтау үшін бірдей қосылғыштардың қосындысы түрінде өрнек құрады-1б Өрнектің мәнін табады-1б Бірдей қосылғыштардың қосындысын көбейту амалымен алмастырады.-1б Тамаша жұмыс!
Жарайсыңдар!
Дескриптор: Сызба бойынша өрнектер құрады-1б Әр өрнектегі санның неше рет қайталанып тұрғанын айтады.-1б
Дескриптор: Бос торкөздерге тиісті сандарды қояды-1б Жарайсың! Дескриптор: Есептің шешуін бірдей қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады-1б Оны көбейтінді түрінде шығарады, түсіндіреді.-1б
Дескриптор: Жақшасыз өрнектердің мәнін табу үшін амалдар тәртібін сақтайды-1б Екі таңбалы сандармен қосу, азайту амалдарын орындау білімін пысықтайды-1б Тамаша жұмыс орындадыңдар! Дескриптор: Бірліктерін қосқанда 10 шығатын, ал ондықтарын қосқанда әртүрлі бір таңбалы сан шығатындай үш екі таңбалы санның қосындысын анықтайды-1б Тапсырма мазмұнын түсінеді-1б Дескриптор: Өрнек құрады және оның мәніні табады-1б Жиындарды біріктіреді, элементтер санын анықтайды. «Жұлдыздар шеруі» әдісі |
Суреттер Қар кесегі сияқты бүктелген парақшалар Оқулық
https://bilimland.kz/ kk/subject/matemati ka/2-synyp/kobejtu- kobejtu-amalynyng- komponentteri?mid= f0f06810-9ee4-11e9- a361-1f1ed251dcfe Ереже жазылған плакат
Оқулық Жұмыс дәптері
Суреттер Доптар Оқулық Оқулық Оқулық Суреттер Оқулық Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз




















