Пән: Сауат ашу Мектеп:№100 жалпы орта мектепҰзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің отбасымКүні: 23.11.2019 Мұғалімнің аты-жөні:Исамиддинова МСынып: 2-Д Қатысқандар саны: 11Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақ тақырыбы |
« Қ қ » дыбысы мен әрпі |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.1.2. Оқудың түрлерін (буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану 1.2.4.1. мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату 1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу |
|
Сабақ мақсаттары |
Қ дыбысы мен әрпін таниды,сөздерді оқып,дыбыстық талдау жасайды Тыңдау арқылы мәтінді баяндайды Сурет атаулары бойынша сөйлем құрайды, берілген сөздерді үш тілде айтады |
|
Бағалау критерийлері |
1. Қ, қ дыбысы мен әрпін тану, ажырату және оны атайды, анықтайды. 2. Сөздердің мағынасын ажыратады, хормен, тізбектей, жекелей оқиды. 3. Сызба және сөздермен мәтін құрастырады. 4. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстырады және оларды гигиеналық талаптарға сай жазады. 5. Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды |
|
Тілдік мақсаттар |
2.1 Оқу түрлерін қолдану 3.8 Каллиграфиялық нормаларды сақтау 1.4 Оқиғаны болжау 1.2 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау |
|
Құндылықтарды дарыту |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану 1.2.3.2 |
|
АКТ қолдану дағдылары |
Аудио тыңдалым, слайд,электронды оқулық |
|
Бастапқы білім |
А,Н,Л,Р,О,Т,У,Ш,С,Ы,Д әріптерін таниды, ажыратады және оларды дыбыспен сәйкестендіреді |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3-минут 3-минут |
Ұйымдастыру кезеңі.
Алайлап таң атты алтын сәле таратты Жарқырайды күніміз жарқырайды даламыз Қайырлы күн достарым Қайырлы таң ұстаздар Жапырақтарды жинап сол арқылы өткен сабақты пысықтау ( ТЖ )Топқа біріктіру: Мозайка әдісі 1-топ Жапырақ сүретін құрастырды 2-топ Қар сүретін келтіріп шығарады. Ал балалар бүгінгі сабағымыз қай дыбыс түралы деп ойлайсыңдар?
Керемет балалар бугін «Менің отбасым» бөлімінің Қ дыбысымен танысамыз. Мынау баспа , ал мынау Қ қ дыбысынан басталған үш сүрет Электронды оқулық. (Тыңдалым) 1.Қала
Қала сөзінде Қ дыбысы сөздың
қай жерінде түр? Қанша буын бар?
2.Тақта Ал тақтадашы? 3.
Ал Балық сөзіндеші? Қ дыбысы қай жерде келген .Сөзде қанша буын қанша дыбыс бар? Дауысты, дауыссызды айтқызу. Ал енді балалар менің отбасым бөлімінің Мм дыбысы мен танысамыз.
3. Қ дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды. - Сұрақтарға жауап береді 1.Буындып оқиды, тұтастай оқиды |
Турлі қағаздар Мақтақыз мен Мысық Суреттер Смайликтер Мектеп Суреті Алмурт Қалам Сурети |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
( МК )1-«Суретті әңгімеле» әдісі (Айтылым) Отбасына байланысты суреттер іліп, әңгіме құрау.
Оқулықпен жұмыс. «Тізбектелген оқу» әдісі Қ,қ дыбысы және әрпімен таныстыру. «Қ,қ» дыбысының дауыссыз дыбыс екенін айту. Қ,қ дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру. Оның сөз басында, ортасында келу үлгілерін көрсету. Қа-ла қа-ра қа-лақ қа-лта Қо-ла қо-ра қо-нақ тақ-та А-сық қар-мақ тал-қан Қа-нат Қа-сық сыл-дыр-мақ тыш-қан Қу-ат
Дескриптор 1.Буындып оқиды, тұтастай оқиды 2. Сөздердің мағынасын ажыратады 3. Қ дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды. Ойын «Құпия сөз» ойыны
( МК )Дәптермен жұмыс. Жазу кезінде кеудені тік көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз. Дескриптор-жазу жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтап, көркем жазады.-М дыбысының орнын анықтап жазады.Қ.Б: Жұптық бағалау. Смайлик Заттардың кімге тиесілі екенін тап: (Айтылым) ( ЖЖ )Жеке жұмыс.
Дескриптор: 1. Суреттегі заттарды топтарға бөледі, атын атайды. 2. Құрамында қ дыбысы бар сөздерді табады. 3. Құрамында қ дыбысы бар сөздерді буынға бөледі. 4. Қ дыбысының орналасу ретін біледі 5. Осы суреттегі заттардың атауындағы жаңа дыбыстарды табу. Кері байланыс «Бас бармақ»
Сергіту сәті. «Артығын алып таста.» ойыны ( Құрамында қ дыбысы жоқ сөзді табады.)
Дескриптор
1. Суреттегі заттарды атау. 2. Сөздердің мағынасын ажыратады 2. Сөздердің мағынасын ажыратады 2. Сөздердің мағынасын ажыратады 4. Осы суреттегі заттардың атауындағы жаңа дыбыстарды табу. 5. Әр заттың өмірде қажеттілігіне байланысты сөйлем құрау. 3. Қ дыбысы қай буында кездесетінін анықтайды. 1. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстырады және оларды гигиеналық талаптарға сай жазады. 2. Каллиграфиялық нормаларды сақтайды 3.Сауатты жазады |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
1.2.1.2. Оқудың түрлерін
(буындап оқу,жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)
қолдану
1.2.4.1. мұғалімнің көмегімен
қарама-қарсы, мәндес, көп мағыналы сөздердің мағыналарын
ажырату 1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық
кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап,әріп
элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай
жазу Сабақ
мақсаттары
Қ дыбысы мен әрпін
таниды,сөздерді оқып,дыбыстық талдау
жасайды
Тыңдау арқылы мәтінді
баяндайды
Сурет атаулары бойынша
сөйлем құрайды, берілген сөздерді үш
тілде айтады Бағалау
критерийлері
1. Қ, қ дыбысы мен
әрпін тану, ажырату және оны атайды,
анықтайды.
2. Сөздердің
мағынасын ажыратады, хормен, тізбектей, жекелей
оқиды.
3. Сызба және
сөздермен мәтін құрастырады.
4. Бас әріптер мен
кіші әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстырады және оларды
гигиеналық талаптарға сай
жазады. 5. Әріпті дыбыспен
сәйкестендіріп оқиды Тілдік
мақсаттар
2.1 Оқу түрлерін
қолдану
3.8 Каллиграфиялық
нормаларды сақтау
1.4 Оқиғаны
болжау 1.2 Мәтіннің тақырыбы мен
негізгі ойын анықтау Құндылықтарды
дарыту Пәнаралық
байланыстар Дүниетану
1.2.3.2 АКТ қолдану
дағдылары
Аудио тыңдалым,
слайд,электронды оқулық Бастапқы
білім
А,Н,Л,Р,О,Т,У,Ш,С,Ы,Д әріптерін таниды, ажыратады және
оларды дыбыспен
сәйкестендіреді
Сабақ
барысы
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет Ресурстар
Сабақтың
басы
3-минут 3-минут
Ұйымдастыру
кезеңі.
Алайлап таң атты алтын
сәле таратты Жарқырайды күніміз жарқырайды
даламыз Қайырлы күн достарым Қайырлы таң ұстаздар
Жапырақтарды жинап сол арқылы
өткен сабақты
пысықтау
( ТЖ )Топқа
біріктіру: Мозайка
әдісі
1-топ Жапырақ сүретін
құрастырды
2-топ Қар сүретін келтіріп
шығарады.
Ал балалар бүгінгі сабағымыз
қай дыбыс түралы деп
ойлайсыңдар?
Керемет балалар бугін «Менің
отбасым» бөлімінің Қ дыбысымен танысамыз. Мынау баспа , ал мынау Қ
қ дыбысынан басталған үш
сүрет
Электронды оқулық.
(Тыңдалым)
1.Қала
Қала сөзінде Қ дыбысы сөздың
қай жерінде түр? Қанша буын бар?
2.Тақта
Ал
тақтадашы?
3.
Ал Балық
сөзіндеші?
Қ дыбысы қай жерде келген
.Сөзде қанша буын қанша дыбыс
бар?
Дауысты, дауыссызды
айтқызу.
Ал енді балалар менің отбасым
бөлімінің Мм дыбысы мен
танысамыз.
3. Қ дыбысы қай буында
кездесетінін анықтайды.
- Сұрақтарға жауап
береді
1.Буындып оқиды,
тұтастай оқиды
Турлі
қағаздар
Мақтақыз
мен
Мысық
Суреттер
Смайликтер
Мектеп
Суреті
Алмурт
Қалам
Сурети Сабақтың
ортасы
( МК )1-«Суретті
әңгімеле» әдісі
(Айтылым)
Отбасына байланысты суреттер
іліп, әңгіме құрау.
Оқулықпен
жұмыс. «Тізбектелген оқу»
әдісі
Қ,қ дыбысы және әрпімен
таныстыру. «Қ,қ» дыбысының дауыссыз дыбыс екенін айту. Қ,қ
дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру. Оның сөз басында,
ортасында келу үлгілерін
көрсету.
Қа-ла қа-ра қа-лақ
қа-лта
Қо-ла қо-ра қо-нақ
тақ-та
А-сық қар-мақ тал-қан
Қа-нат
Қа-сық сыл-дыр-мақ тыш-қан
Қу-ат
Дескриптор
1.Буындып оқиды, тұтастай
оқиды
2. Сөздердің мағынасын
ажыратады
3. Қ дыбысы қай буында
кездесетінін
анықтайды.
Ойын
«Құпия сөз»
ойыны
( МК )Дәптермен
жұмыс. Жазу кезінде кеудені тік
көтеріп дәптерді қиғаштап, қаламды дұрыс ұстап жазамыз.
Дескриптор-жазу жолының сызықтары мен жоларалық кеңістікті сақтап,
көркем жазады.-М дыбысының орнын анықтап жазады.Қ.Б: Жұптық
бағалау. Смайлик
Заттардың кімге тиесілі
екенін тап:
(Айтылым)
( ЖЖ )Жеке
жұмыс.
Дескриптор:
1. Суреттегі заттарды топтарға
бөледі, атын атайды.
2. Құрамында қ дыбысы бар
сөздерді табады.
3. Құрамында қ дыбысы бар
сөздерді буынға
бөледі.
4. Қ дыбысының орналасу ретін
біледі
5. Осы суреттегі заттардың
атауындағы жаңа дыбыстарды
табу.
Кері байланыс «Бас
бармақ»
Сергіту
сәті.
«Артығын алып таста.»
ойыны
( Құрамында қ дыбысы жоқ сөзді
табады.)
Дескриптор
1. Суреттегі заттарды
атау.
2. Сөздердің мағынасын
ажыратады
2. Сөздердің мағынасын
ажыратады
2. Сөздердің мағынасын
ажыратады
4. Осы суреттегі заттардың атауындағы жаңа
дыбыстарды табу.
5. Әр заттың өмірде қажеттілігіне байланысты
сөйлем құрау.
3. Қ дыбысы қай буында кездесетінін
анықтайды. 1. Бас әріптер мен кіші
әріптерді бір – бірімен дұрыс байланыстырады және оларды гигиеналық
талаптарға сай
жазады. 2. Каллиграфиялық нормаларды
сақтайды 3.Сауатты
жазады Сабақтың
соңы
Кері
байланыс
Саралау – оқушыларға
қалай
| |||||||||||||||||||||||||||||||||

























