Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / " Қ.Мырзалиевтің "Қызыл кітап" поэмасындағы әлемдік ортақ құндылықтар"
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
" Қ.Мырзалиевтің "Қызыл кітап" поэмасындағы әлемдік ортақ құндылықтар"
Материал туралы қысқаша түсінік
" Қ.Мырзалиевтің "Қызыл кітап" поэмасындағы әлемдік ортақ құндылықтар" тақырыбында ҚМЖ. Сабақ мақсаты: 11.1.5.1- ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Бөлім:Табиғат және
адам
Мектеп:
Мерзім:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:10
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандарсаны:
Сабақтың
тақырыбы
Қадыр
Мырзалиевтің «Қызыл кітап» поэмасындағы әлемдік ортақ
құндылықтар
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
11.1.5.1- ұлттық
құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен
байланыстыру.
Сабақ
мақсаты
Барлық
оқушылар: поэмадағы ұлттық
құндылықтардың маңыздылығын
анықтау.
Көпшілігі: ұлттық
құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен
байланыстыру.
Кейбір
оқушылар: ұлттық
құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен
байланыстыру.
Бағалау
критерийі
ұлттық құндылықтардың
маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстырып
талдайды.
Сабақ
барысы
Сабақтың кезеңі/
уақыт
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
І. Ұйымдастыру
кезеңі:сәлемдесу, сынып оқушыларын
түгендеу.
ІІ.
Қызығушылықты ояту.Суреттер
толғайды
Оқушылар суреттерге
қарап, төмендегі сұрақтарды талқылай отырып жауап
береді.
«Адамзаттың табиғатсыз күні
жоқ, оны айтуға табиғаттың тілі
жоқ»
дегендей, табиғаттың тілсіз
болуы мүмкін бе? «Табиғаттың да тілі бар» тақырыбында ойыңды
тарқатып айт.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын
анықтайды.
Оқушылар суреттерге
қарап, төмендегі сұрақтарды талқылай отырып жауап
береді.
Сабақ тақырыбы мен мақсатын
анықтайды.
ҚБ«Нысана»
Оқушы
ларстикер
жапсыру арқылы бағалай
ды.
11-сынып қазақ
әдебиеті
Сабақтың
ортасы
ІІІ. Мағынаны тану.
Тапсырма.«Сезімдер алгоритмі»
әдісі
ОқушыларҚ. Мырза Әлі «Қызыл кітап»
поэмасынмәнерлеп оқып, сезімдерімен
бөліседі.
1. Өлеңнің атына
қараңыз.
Алғашқы әсеріңіз қандай
болды?
Ойыңызға не келді? Не
сезіндіңіз?
2. Өлеңді оқып танысқаннан
кейін не өзгерді?
Қандай әсерде
болдыңыз?
Не ойладыңыз? Не
сезіндіңіз?
Дескриптор:
Өлеңді мәнерлеп оқып,
сезімдерімен бөліседі.
Сұрақтарға нақты жауап
береді.
ҚБ
Тапсырма.«Мағынасы қандай?»
әдісі
Оқушылартопта«Қызыл кітап» поэмасын іріктеп
оқып, астарлы ойды ашады.
1.Мәтінен оқырманға әсер
ететін сөздерді
анықтаңыз.
2. Өзгеше қолданылған сөздерді
анықтаңыз.
3. Тақырыпқа не идеяға қатысты
сөздерді анықтаңыз.
4. Авторды толғандыратын
мәселелер қай шумақта
беріледі?
Сіз анықтаған сөздер мен
шумақтардағы ойлардың астарлы мағынасын
ашыңыз.
Дескриптор:
Шығармадан алынған сөздердің
мағынасы мен идеяға қатыстылығын
анықтайды.
Мәтіндегі берілген астарлы
ойды табады
ҚБ
Тапсырма.«Еркін талқылау»
әдісі
Оқушылар топ ішінде жұпқа
бөлініп тапсырманы орындайды. Әр топтағы жұптар алғаш өз
тапсырмалары бойынша ойларын ортаға салады. Кейін басқа
топтағы сәйкес жұптармен
бірігеді.
1-жұп.
Шынтақтаған
жастықты
Көрінеді
Аққу-қазды жаныштап
жатқандайын.
Өкпелетпеу керек қой
қожайынды.
Айта алмайсың
халыңды,
Не
жайыңды.
Ұстай беріп
айырды
Шошып
кетем
Шаншығалы жатқандай дәу
жайынды!,- деген тармақтарда өрнектелген ақынның жан айқайы ма,
әлде халық үні ме?
2-жұп. Өлең үзіндісінен
ақынның азаматтық үнін, көкейкесті ойын ашып
түсіндіріңіз.
…Аяймын мен
анасыз,
Атасызды,
Аяймын мен
құлынсыз,
Ботасызды.
Хайуанатқа жасаған қиянатың
–
Бауырыңа жасаған опасыздық!
–
Ойыңызды бүгінгі өмірмен
байланыстырып айтыңыз.
3-жұп.
Өлеңдегі қай мәселе бүгінгі
таңда өзекті деп ойлайсыз? Мәселені ғаламдық мәселелермен
байланыстырып айтыңыз.
Жақсылықтың алдында бас
иетін
Бабалардың не істейміз
өсиетін?!
Жер жоғалтса, не болмақ
перзенттерін?
Ер жоғалтса, не болмақ
қасиетін?!
Одан
көріп,
Ақыры бұдан
көріп,
Таласқаннан не таппақ құлан,
керік?!
Жоғалтқанды жоқтаған жөн
болғанмен,
Жоғалтпаған жақсырақ одан
гөрі!
Дескриптор:
Мәселені көтеру мақсатына
өмірмен байланыстырып түсінік
береді;
Тақырыпты ғаламдық мәселемен
байланыстырады.
ҚБ
Бекіту. «Соңғы сөзді мен
айтайын...» әдісімен ойын
қорытындылайды.
ОқушыларҚ. Мырза Әлі «Қызыл кітап»
поэмасынмәнерлеп оқып, сезімдерімен
бөліседі.
Оқушылартопта«Қызыл кітап» поэмасын іріктеп
оқып, астарлы ойды ашады.
Оқушылар топ ішінде жұпқа
бөлініп тапсырманы орындайды. Әр топтағы жұптар алғаш өз
тапсырмалары бойынша ойларын ортаға салады. Кейін басқа
топтағы сәйкес жұптармен
бірігеді.
Өлең үзіндісінен ақынның
азаматтық үнін, көкейкесті ойын ашып
түсіндіріңіз.
«Соңғы сөзді мен айтайын...»
әдісімен ойын
қорытындылайды.
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз