Материалдар / " Табиғат - тіршілік негізі"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

" Табиғат - тіршілік негізі"

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың мақсаты: табиғаттың адам өміріндегі маңызын түсіндіру, оқушылардың экология туралы білімін тереңдету; Дамытушылық мақсаты: оқушыларды экология туралы өзінше ой түюге баулу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2018
416
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Cынып сағаты. 6-сынып

Сабақтың тақырыбы: Табиғат-тіршілік негізі

Сабақтың мақсаты: табиғаттың адам өміріндегі маңызын түсіндіру,

оқушылардың экология туралы білімін тереңдету;

Дамытушылық мақсаты: оқушыларды экология туралы өзінше ой

түюге баулу.

Тәрбиелік мақсаты: туған өлке табиғатына деген сүйіспеншілікті

қалыптастыру

Сабақтың көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, табиғат,

экология туралы слайд.

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, талдау, жинақтау, ой қозғау.

Сабақтың түрі: түсініктерін тереңдету, іскерлік дағдыны жетілдіру.

Пәнаралық байланыс: әдебиет, география, биология

Күтілетін нәтиже: экологиялық проблемалардың туындауына тікелей

адамдардың қатысы барын түсінеді, табиғатқа қатысты

жат әрекеттен бойын аулақ салады.

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру бөлімі. Оқушыларды топқа бөліп отырғызу.


І. Қызығушылықты ояту.

Мен оның күнін сүйем , түнін сүйем.

Орман, дала ,тау, тасын , гүлін сүйем.

Бар жәндігін сүйемін қыбырлаған.

Бәрі маған Отан деп сыбырлаған.

Жаным менің кеудемді жарып шық та,

Бозторғайы бол оның шырылдаған.

М.Мақатаев

Балалар, өлеңнің не туралы екенін байқадыңдар?

- Отан…

- Өлеңдегі күн, түн, орман, тау, тас, гүл ұғымдарын бір сөзбен қалай

атауға болады?

- Табиғат.

Бүгінгі тәрбие сағатымыздың тақырыбы: “ Табиғат-тіршілік негізі “депаталады.

-Ал осы табиғат дегенді қалай түсінесіңдер?

(Топпен жұмыс) Әр оқушы өз дәптерлеріне жазады. Топтан бір оқушы оқиды.

( Слайд-1)

Табиғат




І І. Мағынаны тану.

Табиғат адам үшін жаралыпты

Бар қызық табиғаттан таралыпты,-деп ақындарымыз жырлаған.

-Иә , балалар, табиғат-күллі тіршілік атаулының қоныс-мекені, үйі.

Табиғат –асыраушымыз, қамқоршымыз. Ата-бабаларымыз сондықтан да “Жер –қазына, су-алтын, мал-байлық” деп тегін айтпаған.

(Слайд-2 ) - Қандай табиғатты көріп тұрсыңдар?

- Таза, әдемі табиғат .

- Ластанған табиғат.

Мұғалім сөзі. Табиғат-тәрбие көзі. Судың сылдырын, таудың асқақтығын, құстың шуылын естіп, көріп өспеген адам, әдемілікті түсіне алмас еді, ой-өрісі тар, қиял -сезімі қанатсыз болар еді. Бүгінде көптеген себептермен табиғи сұлулық жойылып бара жатыр. Экономикамыз бен индустриямызды өркендетеміз деп жүріп, адамдардың ойланбай жасаған іс-әрекетінің себебінен табиғатқа қастандық жасадық. Бұл мемлекетіміз үшін үлкен проблема болып отыр. Халқымыздың бүгіні мен ертеңіне қауіп төніп тұр.


Үш бөлімді күнделік” (әр топ өздері орындайды)

Проблема қандай?

Критерий . Әсері не?

Туындайтын сұрақ

Не істеу керек?

Ағаштар азайды, су ластанды,т.б.

Ауа таза емес, денсаулық бұзылады. т.б.



- Апаттарды болдырмау үшін , табиғатты сақтап қалу үшін

мемлекетіміз қандай шаралар істеп жатыр?

(Оқушылар топпен жұмыстанады , өз ойларын айтады)

(Слайд-4 )

- 5 маусым- Қоршаған ортаны қорғаудың дүниежүзілік күні.

- “Жасыл ел” бағдарламасы

- 1889жылы “Невада-Семей”қозғалысы ұйымдастырылды.

О. Сүлейменов

- 1991 жылы сынақ полигоны жабылды.

- Табиғат байлықтарын қорғап қалу үшін қорықтар ашылды.

- 1978 жылы “Қызыл кітап” басылып шығарылды.

- Жыл сайын елімізде сенбіліктер өтеді.т.б.

ІІІ. Ой толғаныс

Шығармашылық жұмыс (деңгейлік тапсырма)

*

І топ

Адам- табиғатсыз өмір сүре ала ма?..

ІІ топ

Ал табиғатта барлығы бір-бірімен тығыз байланыста ма?..

ІІІ топ

Табиғат мәңгілік пе?..

- Жоқ...

- Күнделікті оқып отырған кітабымыз, киген киіміміз, ішер асымыз, тыныс алар ауамыз- бәрі табиғат сыйы.

- Табиғатта барлығы бір-бірімен тығыз байланыста болады - Су болмаса, көк өспейді. Көк жоқ жерде таза ауа да болмайды.

Жоқ.

- Табиғат та адам секілді, туады, өседі, өледі , жоғалады, таусылады. -Оны сақтауымыз керек.

*1.«Табиғат- өз үйім» 2.мақал-мәтел, 3 . “ Туған өлкем.

шағын шығарма, өлең тыйым сөз неткен көркем!”

жазу сурет салу

(оқушыларды тыңдау) . . .

* «Мен табиғат үшін, қоршаған орта үшін не істер едім? Егер…»

1.Табиғатты қорғау 2. Эколог болсам... 3.Суретші, ақын болсам...

министрі болсам...


Қорытынды: (ауызша)

Елбасымыз Н.Ә.Назарбаев: «2030-дың Қазақстаны суы мөлдір, ауасы таза, жасыл желекті елге айналады» деген болатын. Осы мақсатқа жету үшін әр қазақ өз үлесін қосу керек. Ал сендер қандай үлес қоса аласыңдар? -

Табиғат -біздің алтын бесігіміз, асыраушы анамыз. Анамызды қалай жақсы көрсек, қоршаған ортаны солай сүйе білейік. Ал біздің үлесіміз -мектебіміз бен ауылымызды таза ұстау, суымызды ластамау...

Ендеше, балалар, бүгінгі сабақтан не түйдік?

Барлығы: -Таза болса Табиғат,

Аман болар адамзат!




 


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!