Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тексерілді: Сайлауов С.
|
Сабақ: Төл сөз бен төлеудің сөздің айырмашылығы |
Мектеп: «Қосағаш» жом |
|||||||
|
Күні: 25. 04. 2017, қазақ тілі |
Мұғалімнің есімі: Тұрдалиева Айжан |
|||||||
|
Сынып: 8ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: - |
||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығы меңгерту. Өткен тақырыппен байланыстыра отырып , жеке ой- пікірінің құндылығы арттыру . |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
Төл сөз және төлеу сөздің айырмашылығын біледі. |
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Төл сөз бен төлеу сөзді бір - бірінен ажырата алады. |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: Өткен тақырыппен байланыстырады .Оқушының жеке ой- пікірінің құндылығы артады . Ақпараттарды қабылдайды, талқылайды, сабақта қолдана алады; |
||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология: төл сөз бен төлеу сөз – прямая и косвенная речь диалог |
||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын салыстыру |
||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын айта аласыз ба? |
||||||||
|
Себебі: Төл сөзде біреудің сөзінің ешбір өзгеріссіз,дәл сол айтылған күйінде жеткізсе , ал төлеу сөзде төл сөздің айналасында берілген жазушының (сөйлеушінің) өз сөздері жеткізіледі. |
||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: жаттығуларды шарты бойынша орындап, төл сөзді төлеу сөзге айналдырып , айырмашылығын талдап түсіндіру. |
||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Төл сөз бен төлеу сөз туралы түсінік. |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды топқа бөлу,топтық ережені сақтаймыз. Сыныпта жағымды атмосфера орнату мақсатында оқушыларға бойларын түзетіп , күлімдей отырып , үш шапалақ жасатамын. 1 – «Төл сөз» тобы. 2 – «Автор сөзі» тобы. 3 – «Төлеу сөз» тобы. 4 - «Диалог» тобы Әр топ өз аттарына түсініктеме береді. Үй тапсырмасын топ мүшелері бір-бірінің жұмыстарын тексеріп, талқылап, бағалау жасайды. (5 минут) |
Бағалау парақшалары |
||||||
|
Ортасы |
«Ойлан , бірік , бөліс» әдісі Слайд арқылы түсіндіріп өтемін. Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын меңгерту мақсатында 1 – 2 – топтарға «Венн диаграммасы» әдісі арқылы постер қорғату. 3 – топқа «Төл сөз» ,4 – топқа «Төлеу сөз» «РАФТ» әдісі арқылы қорғауға тапсырма беремін.(«Мен» дегенді негізге ала отырып шығармашылық жұмыс жасайды.) Постер қорғайды .Тақырыптар бойынша сыныпта талқылау жүреді. Жаттығулармен жұмыс. 162 – жаттығу. Берілген төл сөздерді төлеу сөзге айналдырыңдар. (алгоритмдік деңгей) Жоңғарды жеңген Абылай рушылдықты жеңе алмай: «Бірінші арманым - үш жүздің басын қоса алмадым.Екінші арманым - еліме мал емшегін емес , жер емшегін емізе алмадым.Сондықтан да үшінші арманым – бірлік болмаған соң ,елімнің ертеңгі еркіндігіне толық көзім жетпейді. Сол - өкініш» ,- деп кетті. Жоңғарды жеңе алмаған Абылай бірінші арманы үш жүздің басын қосу ,екінші арманы еліне мал емшегін емес , жер емшегін емізу содан кейін үшінші арманы бірлігі болмаған елінің ертеңгі еркіндігіне толық көзі жетпейтіндігін ,сол оны өкіндіретіндігін айтты. «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы көбелектерді өрмекші торынан құтқарып алады, егер сұрақтарға жауап бере алмаса құтқара алмайды. 1 – көбелек
2 –көбелек
3- көбелек
4 – көбелек
5 – көбелек
6- көбелек
екен - ау!» - деп тұншыға күбірледі.
7- көбелек
8- көбелек
|
Жұмыс дәптерлері, оқулық, карындаш, флипчарт, проектор, өрмекші торы, көбелектер
|
||||||
|
Аяқта- луы |
Кері байланыс: «4 себеп»
Табыс критерийі:
«Бас бармақ» әдісімен бағалайды. Үйге тапсырма: «Төл сөз бен төлеу сөз» тақырыбына ойтолғау жазу. |
Кері байланыс парақшалары |
||||||
|
Қосымша ақпарат: 8-сынып қазақ әдебиеті оқулығынан диалогқа құрылған тақырыптарын қосымша оқып, талдап түсінуді (қайталау жасауды) тапсырамын. |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
||||||
|
В: Төл сөз бен төлеу сөзді тауып, ажыратуды, таба алуды меңгертуді. С:сөйлемге кешенді синтаксистік талдау жасауды жоспарлаймын. |
Бағалау парақшасына бағалау критерийлерін енгіземін. Топтық жұмыстарда оқушыларға өзін-өзі бағалау жасатамын. |
8-сынып қазақ тілі оқулығы |
||||||
|
|
|
|||||||
|
5. Қорытындылау/ Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||
Қорытынды бағамдау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін нені білдім?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
: Төл сөз бен төлеудің сөздің айырмашылығы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тексерілді: Сайлауов С.
|
Сабақ: Төл сөз бен төлеудің сөздің айырмашылығы |
Мектеп: «Қосағаш» жом |
|||||||
|
Күні: 25. 04. 2017, қазақ тілі |
Мұғалімнің есімі: Тұрдалиева Айжан |
|||||||
|
Сынып: 8ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: - |
||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығы меңгерту. Өткен тақырыппен байланыстыра отырып , жеке ой- пікірінің құндылығы арттыру . |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
|
Төл сөз және төлеу сөздің айырмашылығын біледі. |
||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Төл сөз бен төлеу сөзді бір - бірінен ажырата алады. |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: Өткен тақырыппен байланыстырады .Оқушының жеке ой- пікірінің құндылығы артады . Ақпараттарды қабылдайды, талқылайды, сабақта қолдана алады; |
||||||||
|
Пәнге тән лексика мен терминология: төл сөз бен төлеу сөз – прямая и косвенная речь диалог |
||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын салыстыру |
||||||||
|
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын айта аласыз ба? |
||||||||
|
Себебі: Төл сөзде біреудің сөзінің ешбір өзгеріссіз,дәл сол айтылған күйінде жеткізсе , ал төлеу сөзде төл сөздің айналасында берілген жазушының (сөйлеушінің) өз сөздері жеткізіледі. |
||||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: жаттығуларды шарты бойынша орындап, төл сөзді төлеу сөзге айналдырып , айырмашылығын талдап түсіндіру. |
||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Төл сөз бен төлеу сөз туралы түсінік. |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Оқушыларды топқа бөлу,топтық ережені сақтаймыз. Сыныпта жағымды атмосфера орнату мақсатында оқушыларға бойларын түзетіп , күлімдей отырып , үш шапалақ жасатамын. 1 – «Төл сөз» тобы. 2 – «Автор сөзі» тобы. 3 – «Төлеу сөз» тобы. 4 - «Диалог» тобы Әр топ өз аттарына түсініктеме береді. Үй тапсырмасын топ мүшелері бір-бірінің жұмыстарын тексеріп, талқылап, бағалау жасайды. (5 минут) |
Бағалау парақшалары |
||||||
|
Ортасы |
«Ойлан , бірік , бөліс» әдісі Слайд арқылы түсіндіріп өтемін. Төл сөз бен төлеу сөздің айырмашылығын меңгерту мақсатында 1 – 2 – топтарға «Венн диаграммасы» әдісі арқылы постер қорғату. 3 – топқа «Төл сөз» ,4 – топқа «Төлеу сөз» «РАФТ» әдісі арқылы қорғауға тапсырма беремін.(«Мен» дегенді негізге ала отырып шығармашылық жұмыс жасайды.) Постер қорғайды .Тақырыптар бойынша сыныпта талқылау жүреді. Жаттығулармен жұмыс. 162 – жаттығу. Берілген төл сөздерді төлеу сөзге айналдырыңдар. (алгоритмдік деңгей) Жоңғарды жеңген Абылай рушылдықты жеңе алмай: «Бірінші арманым - үш жүздің басын қоса алмадым.Екінші арманым - еліме мал емшегін емес , жер емшегін емізе алмадым.Сондықтан да үшінші арманым – бірлік болмаған соң ,елімнің ертеңгі еркіндігіне толық көзім жетпейді. Сол - өкініш» ,- деп кетті. Жоңғарды жеңе алмаған Абылай бірінші арманы үш жүздің басын қосу ,екінші арманы еліне мал емшегін емес , жер емшегін емізу содан кейін үшінші арманы бірлігі болмаған елінің ертеңгі еркіндігіне толық көзі жетпейтіндігін ,сол оны өкіндіретіндігін айтты. «Өрмекшінің торы» әдісі арқылы оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы көбелектерді өрмекші торынан құтқарып алады, егер сұрақтарға жауап бере алмаса құтқара алмайды. 1 – көбелек
2 –көбелек
3- көбелек
4 – көбелек
5 – көбелек
6- көбелек
екен - ау!» - деп тұншыға күбірледі.
7- көбелек
8- көбелек
|
Жұмыс дәптерлері, оқулық, карындаш, флипчарт, проектор, өрмекші торы, көбелектер
|
||||||
|
Аяқта- луы |
Кері байланыс: «4 себеп»
Табыс критерийі:
«Бас бармақ» әдісімен бағалайды. Үйге тапсырма: «Төл сөз бен төлеу сөз» тақырыбына ойтолғау жазу. |
Кері байланыс парақшалары |
||||||
|
Қосымша ақпарат: 8-сынып қазақ әдебиеті оқулығынан диалогқа құрылған тақырыптарын қосымша оқып, талдап түсінуді (қайталау жасауды) тапсырамын. |
||||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
||||||
|
В: Төл сөз бен төлеу сөзді тауып, ажыратуды, таба алуды меңгертуді. С:сөйлемге кешенді синтаксистік талдау жасауды жоспарлаймын. |
Бағалау парақшасына бағалау критерийлерін енгіземін. Топтық жұмыстарда оқушыларға өзін-өзі бағалау жасатамын. |
8-сынып қазақ тілі оқулығы |
||||||
|
|
|
|||||||
|
5. Қорытындылау/ Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||
Қорытынды бағамдау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін нені білдім?
шағым қалдыра аласыз


