Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар: 5-бөлім. Саяхат Күні: 22.01.2019 Сынып: 1 «А» |
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы МГ Мұғалімнің аты-жөні: Уалиева Г.С. Қатысқандар саны: 26 Қатыспағандар саны: 0 |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғатқа саяхат. Әә дыбысы мен әрпі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1,3,8,1 Жазу жолын жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. 1.2.2.1 Мәтінде автордың кім не туралы айтқысы келгенін түсіну |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Әә дыбын ажырата алады, оны дыбыспен сәйкестендіреді Көптеген оқушылар: Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазып, мәтінді түсініп оқиды. Кейбір оқушылар: Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, мәтін мазмұны бойынша өз ойын білдіреді. |
|
|
Академиялық тіл |
Пәндік лексика және терминология: Ән, сән, дән, дәрі, тәтті |
|
|
Сабақта диалог/жазба үшін қолданылатын тіл: Қыс мезгіліне ғана тән қандай ойындарды білесің? Қыс мезгілі саған несімен ұнайды? Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? -Неліктен біз басқа адамдарға сыйлық жасаймыз? |
||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы:
|
|
|
Ойлау дағдылар |
Білу, Түсіну, Қолдану |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, топпен жұмыс істей білуге тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, музыка |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнекөрсетілім бойынша өз ойларын жеткізу арқылы айтылым және тыңдалым дағдысы артады. |
|
|
Бастапқы білім |
Дыбыс және әріп |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру Шаттық шеңбері. Армысың досым, Балалар бүгін бізге қонақтар келді. Біз өте қуаныштымыз. Бар білімімізді ортаға саламыз сөздерін хормен айтып, ортаға жиналады. Топтасу. Қыс мезгіліне тән ойындардың құралдары арқылы топтарға бөлінеді. 1-топ: «Шана» 2-топ: «Шаңғы» 3топ: «Коньки» 4-топ: «Хоккей» Топ ережесі ауызша айтылады. Бағалау парақшасын әр оқушыға таратып беру. (Ұ) «Кубизм» әдісі. Өткенді еске түсіру -Әріп дегеніміз не? -Дыбыс дегеніміз не? -Дыбыстар нешеге бөлінеді? |
Қима суреттер Шана Шаңғы Коньки Хоккей Бағалау прақшасы Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
(Ұ) Суретті
жұмбақ. «Әтеш» сөзін үш тілде айту. «Әтеш» сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз.
Дескриптор: 1.Суреттегі заттың атын атайды. 2.Алғашқы әріптерінен сөз шығарып оқиды. 3.Пайда болған сөзге дыбыстық талдау жасайды. ҚБ. «Қол шапалақтау» әдісі. (Ұ) «Жұлдыз болып тұрамыз»
Ә
Ойын
«Кім шапшаң?» №1 Оқылым. Ән, сән, дән, әке, Сәкен, тәтті, дәрі, дәрігер, тәулік, сәуір, Дәуір, Әсет. (Т) Мәтінмен жұмыс. 1-топ: Мәтінді оқу. 2-топ: Түсінік айту. 3-топ: Қысқы ойындарды ата
4-топ: Мәтіннен «Ә»
дыбысы бар сөздерді тап. 1.Мәтінді оқиды, түсінгенін айтады. 2.Қысқы ойын түрлерін атайды.
3 ҚБ. «Отшашу» әдісі. №2 «Жаңылтпашты жаңылмай айт» Келген малшы Әрі әнші, Әрі аңшы Жаңылтпашты әр топ хормен айтады. ҚБ «Бас бармақ» әдісі.
ҚБ «Смайлик» (Т) «Кім жылдам» ойыны. 1-топ. «Шана» тобы: «Сөздер банкі» «Ә» әрпі бар сөздерді табады 2-топ. «Шаңғы» тобы: «Сөз құра, тез құра» Қима әріптерден сөз құрайды. 3-топ. «Коньки» тобы: «Адасқан буындар» Буындардан сөз құрайды. 4-топ. «Хоккей» тобы. «Сөйлемді толықтыр» Берілген сөйлемді толықтырып, қалып кеткен сөзді табады. Дескриптор:
ҚБ «Бағдаршам» әдісі. |
Суретті жұмбақ Әтештің суреті Бейнероик «Сиқырлы әріп Ә» Оқулық Саралау тәсілі: «Қарқын» Жаңылтпаш Жұмыс дәптер А4 парақ Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Ойды аяқта» әдісі арқылы сабақтағы алған білімдерін қорытындылау. Б Мен үйрендім........................ Қиындық тудырды................ Қолымнан келді................... Рефлексия: «Тілек ағашы» Ж Сары алма – әлі де көп үйренуім керек Қызыл алма – түсінбедім |
«Тілек ағашы» |
|||
|
Сарлау-Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
«Қарқын» тәсілі бойынша қабілетті оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істей алуын «Мәтінмен жұмыс» топтық жұмыс арқылы көрініс табады «Диалог және қолдау көрсету» Кейбір оқушыларға «Сөз құра, тез құра» әдісі арқылы тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. |
Оқушылар сабақ барысында өзін-өзі бағалауды ұйымдастыру ҚБ Кері байланыс |
Музыка, көркем еңбек. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Мен сабақты оқу мақсатына сай жоспарладым. Бүгін оқушылар Ә дыбысы мен әрпін оқып, жазып, мәтіндегі негізгі ойды анықтап таба білді. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып, жаңа сабақты меңгеруге жағдай жасадым. Жоспарлаған сабақты берілген уақыт ішінде үлгеріп өттім. Оқушыларым сенімділікпен жұмыс жасап, өз пікірлерін ашық білдіріп, жаңа ақпараттармен толықты. |
||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды?
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақты одан да жақсарта алар еді?
|
|||||
|
Сабақ барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағымды жетілдіруге қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім. 1. Топтық жұмыстың нәтижесі жоғары болады екен. 2. Сабақ мақсаты мен критерийлерге оқушыны бағыттау дұрыс екен. 3. Оқушыларға бағалау парақшасын тарқатып беріп өзін – өзі критерийлерге сай «+» «-» белгісі арқылы бағалап отыруы өте жоғары нәтижеге қол жеткізеді. |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ә дыбысы мен әрпі
Ә дыбысы мен әрпі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пән: Сауат ашу Ұзақ мерзімді жоспар: 5-бөлім. Саяхат Күні: 22.01.2019 Сынып: 1 «А» |
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы МГ Мұғалімнің аты-жөні: Уалиева Г.С. Қатысқандар саны: 26 Қатыспағандар саны: 0 |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Табиғатқа саяхат. Әә дыбысы мен әрпі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1 Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1,3,8,1 Жазу жолын жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. 1.2.2.1 Мәтінде автордың кім не туралы айтқысы келгенін түсіну |
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Әә дыбын ажырата алады, оны дыбыспен сәйкестендіреді Көптеген оқушылар: Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазып, мәтінді түсініп оқиды. Кейбір оқушылар: Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, мәтін мазмұны бойынша өз ойын білдіреді. |
|
|
Академиялық тіл |
Пәндік лексика және терминология: Ән, сән, дән, дәрі, тәтті |
|
|
Сабақта диалог/жазба үшін қолданылатын тіл: Қыс мезгіліне ғана тән қандай ойындарды білесің? Қыс мезгілі саған несімен ұнайды? Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? -Неліктен біз басқа адамдарға сыйлық жасаймыз? |
||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушы:
|
|
|
Ойлау дағдылар |
Білу, Түсіну, Қолдану |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне, топпен жұмыс істей білуге тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, музыка |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейнекөрсетілім бойынша өз ойларын жеткізу арқылы айтылым және тыңдалым дағдысы артады. |
|
|
Бастапқы білім |
Дыбыс және әріп |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға жайлы ахуал ұйымдастыру Шаттық шеңбері. Армысың досым, Балалар бүгін бізге қонақтар келді. Біз өте қуаныштымыз. Бар білімімізді ортаға саламыз сөздерін хормен айтып, ортаға жиналады. Топтасу. Қыс мезгіліне тән ойындардың құралдары арқылы топтарға бөлінеді. 1-топ: «Шана» 2-топ: «Шаңғы» 3топ: «Коньки» 4-топ: «Хоккей» Топ ережесі ауызша айтылады. Бағалау парақшасын әр оқушыға таратып беру. (Ұ) «Кубизм» әдісі. Өткенді еске түсіру -Әріп дегеніміз не? -Дыбыс дегеніміз не? -Дыбыстар нешеге бөлінеді? |
Қима суреттер Шана Шаңғы Коньки Хоккей Бағалау прақшасы Слайд |
|||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
(Ұ) Суретті
жұмбақ. «Әтеш» сөзін үш тілде айту. «Әтеш» сөзіне дыбыстық талдау жасаймыз.
Дескриптор: 1.Суреттегі заттың атын атайды. 2.Алғашқы әріптерінен сөз шығарып оқиды. 3.Пайда болған сөзге дыбыстық талдау жасайды. ҚБ. «Қол шапалақтау» әдісі. (Ұ) «Жұлдыз болып тұрамыз»
Ә
Ойын
«Кім шапшаң?» №1 Оқылым. Ән, сән, дән, әке, Сәкен, тәтті, дәрі, дәрігер, тәулік, сәуір, Дәуір, Әсет. (Т) Мәтінмен жұмыс. 1-топ: Мәтінді оқу. 2-топ: Түсінік айту. 3-топ: Қысқы ойындарды ата
4-топ: Мәтіннен «Ә»
дыбысы бар сөздерді тап. 1.Мәтінді оқиды, түсінгенін айтады. 2.Қысқы ойын түрлерін атайды.
3 ҚБ. «Отшашу» әдісі. №2 «Жаңылтпашты жаңылмай айт» Келген малшы Әрі әнші, Әрі аңшы Жаңылтпашты әр топ хормен айтады. ҚБ «Бас бармақ» әдісі.
ҚБ «Смайлик» (Т) «Кім жылдам» ойыны. 1-топ. «Шана» тобы: «Сөздер банкі» «Ә» әрпі бар сөздерді табады 2-топ. «Шаңғы» тобы: «Сөз құра, тез құра» Қима әріптерден сөз құрайды. 3-топ. «Коньки» тобы: «Адасқан буындар» Буындардан сөз құрайды. 4-топ. «Хоккей» тобы. «Сөйлемді толықтыр» Берілген сөйлемді толықтырып, қалып кеткен сөзді табады. Дескриптор:
ҚБ «Бағдаршам» әдісі. |
Суретті жұмбақ Әтештің суреті Бейнероик «Сиқырлы әріп Ә» Оқулық Саралау тәсілі: «Қарқын» Жаңылтпаш Жұмыс дәптер А4 парақ Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету |
|||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс: «Ойды аяқта» әдісі арқылы сабақтағы алған білімдерін қорытындылау. Б Мен үйрендім........................ Қиындық тудырды................ Қолымнан келді................... Рефлексия: «Тілек ағашы» Ж Сары алма – әлі де көп үйренуім керек Қызыл алма – түсінбедім |
«Тілек ағашы» |
|||
|
Сарлау-Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||
|
«Қарқын» тәсілі бойынша қабілетті оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істей алуын «Мәтінмен жұмыс» топтық жұмыс арқылы көрініс табады «Диалог және қолдау көрсету» Кейбір оқушыларға «Сөз құра, тез құра» әдісі арқылы тапсырманы орындау барысында жан-жақты әрі нақты көмек қажет болады. |
Оқушылар сабақ барысында өзін-өзі бағалауды ұйымдастыру ҚБ Кері байланыс |
Музыка, көркем еңбек. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Мен сабақты оқу мақсатына сай жоспарладым. Бүгін оқушылар Ә дыбысы мен әрпін оқып, жазып, мәтіндегі негізгі ойды анықтап таба білді. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып, жаңа сабақты меңгеруге жағдай жасадым. Жоспарлаған сабақты берілген уақыт ішінде үлгеріп өттім. Оқушыларым сенімділікпен жұмыс жасап, өз пікірлерін ашық білдіріп, жаңа ақпараттармен толықты. |
||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды?
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақты одан да жақсарта алар еді?
|
|||||
|
Сабақ барысында барлық сынып немесе жекеленген оқушылар жөнінде келесі сабағымды жетілдіруге қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім. 1. Топтық жұмыстың нәтижесі жоғары болады екен. 2. Сабақ мақсаты мен критерийлерге оқушыны бағыттау дұрыс екен. 3. Оқушыларға бағалау парақшасын тарқатып беріп өзін – өзі критерийлерге сай «+» «-» белгісі арқылы бағалап отыруы өте жоғары нәтижеге қол жеткізеді. |
|||||
шағым қалдыра аласыз
р топ
кезекпен орындарынан тұрып құрамында ә дыбысы бар сөз айтып,
соңында қол ұстасу арқылы жұлдыз болады.
асыл
алма-жақсы түсіндім












