Бекітемін ________
|
Пән: Қазақ әдебиеті |
Сынып: |
Оқушы саны: |
||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін іс-әрекеті мен сөзіне талдау жасау арқылы, тек тұрғысынан сипаттайды. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Барлық оқу дағдылары |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- Кейіпкерді таңдап, сипаттама бере алады - Кейіпкердің іс-әрекеті не сүйене отырып, логикалық болжам жасай алады - Кейіпкердің әрекетіне өз көзқарасын білдіре алады |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Термин сөздер: Кейіпкер, прописка. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отанға деген патриоттық сезімді баланың бойына дарыту. |
|||||
|
Алдағы тақырып |
А.Алтай. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі көркем проза. Шығарманың идеясы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт: |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин
Сабақтың ортасы 10 мин |
1. Оқушылырмен амандасып, бүгінгі көңіл-күйлерін сұрау. 2. Сабаққа икемдеу мақсатында ««Менің көңіл-күйім»» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу. 3. Сабақты бастамас бұрын, өткен сабақта берілген үй жұмысын тексеру. 4. Қызығушылықты ояту «Еркін жауап» әдісі. Wordwall платформасында сұрақтар беріледі. Сұрақтарға жауап беру. ІІ. Мағынаны ашу Презентация арқылы шығарма кейіпкерлерімен таныстыру. Тапсырма – 1. (ӨЖ) «Қос жазба күнделігі» әдісі. Берілген үзіндіден кейіпкерлердің әрекеттерін ескере отырып, оларды сипаттап жазу ж |
1. Орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады. Бүгінгі көңіл-күйлерімен бөліседі. 2. Өз көңіл-күйлерін айтады. 3. Өткен сабақта берілген үй жұмысын оқып шығады. 4. Қызығушылықты ояту Wordwall платформасында сұрақтарға жауап береді. Шығарма кейіпкерлерімен танысады. 1-тапсырма. (ӨЖ) Үзіндіден кейіпкерлердің әрекеттерін ескереді, сипаттап жазады. Дескриптор: - Кейіпкерді сипаттай алады 1б - Кейіпкер типін анықтай алады 1 б - Жеке пікір мен көзқарасты білдіре алады 1 б Жалпы – 3б |
Мадақтау әдісі Шапалақ Әдісі
«Гүлдер» әдісі
|
Дәптер https://wordwall.net/ru/resource/60105761 Слайд 2-3
Слайд 4 |
||
|
5 мин 7 мин |
Тапсырма – 2 (ӨЖ) «Үштік көзқарас» әдісі. Кейіпкерлердің іс -әрекетіне сүйене отырып, баға беру. Кестені толтыру. Тапсырма – 3 (ӨЖ) «Әдебиет лотосы» әдісі. Оқылған әдеби шығарма кейіпкерлері туралы кестені толтыру. |
Тапсырма – 2. (ӨЖ) Кейіпкерлердің іс -әрекетіне сүйене отырып, баға береді. Дескриптор: - Кейіпкерді таңдап, сипаттама бере алады 1 б - Кейіпкердің іс-әрекеті не сүйене отырып, логикалық болжам жасай алады 1 б - Кейіпкердің әрекетіне өз көзқарасын білдіре алады 1б Жалпы – 3 б Тапсырма – 3 (ӨЖ) Кестені толтырады. Дескриптор: - Жағымды қасиеттерін жаза алады 1 б - Ұқсағысы келетінін/келмейтінін түсіндіре алады 1 б - Кестені толық әрі түсінікті толтыра алады 1 б Жалпы - 3 б |
Стикер әдісі
«Смайлик» әдісі
|
Дәптер, слайд 5 Кесте, слайд 6 |
||
|
7 мин |
Тапсырма – 4. (Ж) Шығармашылық тапсырма «Екі рөлдегі кейіпкер» әдісі. Жұппен бірге Архат пен Қақатаев арасындағы прописка мәселесіне қатысты қысқаша диалог жазу (5–7 сөйлем). |
Тапсырма – 4. (Ж) Берілген тақырыпқа диалог құрастырады. Дескриптор: - Проблемалық жағдайды нақты сипаттай алады 1 б - Әр кейіпкерге тән сөз, мінез құлықты қолдана алады 1 б - Диалог құрылымы біледі 1 б Жалпы – 3 б |
«Фигурал» әдісі
|
Дәптер, слайд 7 |
||
|
Сабақтың соңы (4 мин) |
ІІІ. Ой толғаныс Кері байланыс «3-2-1» әдісі. Padlet платформасы арқылы кері байланысты ұсыну. Рефлексия «Рефлексиялық шеңбер» Шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап беру. 1. Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? 2. Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? 3. Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? 4. Сабақта қандай қиындықтар туындады? |
Padlet платформасы арқылы кері байланысты жасайды. Шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді. |
|
https://padlet.com/amiwnxz/3-2-1-janj6nh1p8yk1chh |
||
|
Үй жұмысы: Желтоқсан оқиғасы туралы шағын мәтін жазу. |
||||||
Тапсырма – 1. (ӨЖ) «Қос жазба күнделігі» әдісі.
|
Кейіпкер |
Шығармадан үзінді |
Кейіпкерге сипаттама |
|
Архат |
Өкініш жоқ бірақ, көтеріліске 18-і күні дәрігер жездесін әдейілеп ертіп барып тұрып қатысты. Таяқты да жеді... жегізді де! |
|
|
Подполковник |
Архаттың сөзін орнынан атып тұрған ұзын бойлы подполковник бөліп жіберді: - Легендаңның түкке де қажеті жоқ мен үшін. Отырмайсың! Қалаға кіргенше — қараспан алған сорлысыңдар, кірсеңдер — бас бұзар бұзақысыңдар... Сенсіз де қаладағы кердеңдердің лаңы аз емес. |
|
|
Ауылсовет Қақатаев |
- Өз басыңа ештеңе деп тұрғамын жоқ. Әзірге күте тұр. Армиядан енді келсең, әлі “пропискаға” уақыт бар. Астананың іргесіндегі ауылмыз. Декабристердің дүрбелеңі... — деп Қақатаев күмілжи берді. Сондықтан да сондай инструкция берілген... Тоса тұр. |
|
Тапсырма – 2. (ӨЖ). «Үштік көзқарас» әдісі.
|
Менің кейіпкерім |
|
|
Менің болжамым |
|
|
Менің пікірім |
|
Тапсырма – 3. (ӨЖ) «Әдебиет лотосы» әдісі.
|
Шығарма атауы |
Авторы |
Кейіпкері |
Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды? |
Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір. |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі
Бекітемін ________
|
Пән: Қазақ әдебиеті |
Сынып: |
Оқушы саны: |
||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Кейіпкерлер бейнесі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
6.1.3.1- әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін тек тұрғысынан сипаттау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби туындыдағы кейіпкердің типтерін іс-әрекеті мен сөзіне талдау жасау арқылы, тек тұрғысынан сипаттайды. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Барлық оқу дағдылары |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- Кейіпкерді таңдап, сипаттама бере алады - Кейіпкердің іс-әрекеті не сүйене отырып, логикалық болжам жасай алады - Кейіпкердің әрекетіне өз көзқарасын білдіре алады |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Термин сөздер: Кейіпкер, прописка. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отанға деген патриоттық сезімді баланың бойына дарыту. |
|||||
|
Алдағы тақырып |
А.Алтай. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі көркем проза. Шығарманың идеясы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт: |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин
Сабақтың ортасы 10 мин |
1. Оқушылырмен амандасып, бүгінгі көңіл-күйлерін сұрау. 2. Сабаққа икемдеу мақсатында ««Менің көңіл-күйім»» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу. 3. Сабақты бастамас бұрын, өткен сабақта берілген үй жұмысын тексеру. 4. Қызығушылықты ояту «Еркін жауап» әдісі. Wordwall платформасында сұрақтар беріледі. Сұрақтарға жауап беру. ІІ. Мағынаны ашу Презентация арқылы шығарма кейіпкерлерімен таныстыру. Тапсырма – 1. (ӨЖ) «Қос жазба күнделігі» әдісі. Берілген үзіндіден кейіпкерлердің әрекеттерін ескере отырып, оларды сипаттап жазу ж |
1. Орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады. Бүгінгі көңіл-күйлерімен бөліседі. 2. Өз көңіл-күйлерін айтады. 3. Өткен сабақта берілген үй жұмысын оқып шығады. 4. Қызығушылықты ояту Wordwall платформасында сұрақтарға жауап береді. Шығарма кейіпкерлерімен танысады. 1-тапсырма. (ӨЖ) Үзіндіден кейіпкерлердің әрекеттерін ескереді, сипаттап жазады. Дескриптор: - Кейіпкерді сипаттай алады 1б - Кейіпкер типін анықтай алады 1 б - Жеке пікір мен көзқарасты білдіре алады 1 б Жалпы – 3б |
Мадақтау әдісі Шапалақ Әдісі
«Гүлдер» әдісі
|
Дәптер https://wordwall.net/ru/resource/60105761 Слайд 2-3
Слайд 4 |
||
|
5 мин 7 мин |
Тапсырма – 2 (ӨЖ) «Үштік көзқарас» әдісі. Кейіпкерлердің іс -әрекетіне сүйене отырып, баға беру. Кестені толтыру. Тапсырма – 3 (ӨЖ) «Әдебиет лотосы» әдісі. Оқылған әдеби шығарма кейіпкерлері туралы кестені толтыру. |
Тапсырма – 2. (ӨЖ) Кейіпкерлердің іс -әрекетіне сүйене отырып, баға береді. Дескриптор: - Кейіпкерді таңдап, сипаттама бере алады 1 б - Кейіпкердің іс-әрекеті не сүйене отырып, логикалық болжам жасай алады 1 б - Кейіпкердің әрекетіне өз көзқарасын білдіре алады 1б Жалпы – 3 б Тапсырма – 3 (ӨЖ) Кестені толтырады. Дескриптор: - Жағымды қасиеттерін жаза алады 1 б - Ұқсағысы келетінін/келмейтінін түсіндіре алады 1 б - Кестені толық әрі түсінікті толтыра алады 1 б Жалпы - 3 б |
Стикер әдісі
«Смайлик» әдісі
|
Дәптер, слайд 5 Кесте, слайд 6 |
||
|
7 мин |
Тапсырма – 4. (Ж) Шығармашылық тапсырма «Екі рөлдегі кейіпкер» әдісі. Жұппен бірге Архат пен Қақатаев арасындағы прописка мәселесіне қатысты қысқаша диалог жазу (5–7 сөйлем). |
Тапсырма – 4. (Ж) Берілген тақырыпқа диалог құрастырады. Дескриптор: - Проблемалық жағдайды нақты сипаттай алады 1 б - Әр кейіпкерге тән сөз, мінез құлықты қолдана алады 1 б - Диалог құрылымы біледі 1 б Жалпы – 3 б |
«Фигурал» әдісі
|
Дәптер, слайд 7 |
||
|
Сабақтың соңы (4 мин) |
ІІІ. Ой толғаныс Кері байланыс «3-2-1» әдісі. Padlet платформасы арқылы кері байланысты ұсыну. Рефлексия «Рефлексиялық шеңбер» Шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап беру. 1. Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? 2. Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? 3. Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? 4. Сабақта қандай қиындықтар туындады? |
Padlet платформасы арқылы кері байланысты жасайды. Шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді. |
|
https://padlet.com/amiwnxz/3-2-1-janj6nh1p8yk1chh |
||
|
Үй жұмысы: Желтоқсан оқиғасы туралы шағын мәтін жазу. |
||||||
Тапсырма – 1. (ӨЖ) «Қос жазба күнделігі» әдісі.
|
Кейіпкер |
Шығармадан үзінді |
Кейіпкерге сипаттама |
|
Архат |
Өкініш жоқ бірақ, көтеріліске 18-і күні дәрігер жездесін әдейілеп ертіп барып тұрып қатысты. Таяқты да жеді... жегізді де! |
|
|
Подполковник |
Архаттың сөзін орнынан атып тұрған ұзын бойлы подполковник бөліп жіберді: - Легендаңның түкке де қажеті жоқ мен үшін. Отырмайсың! Қалаға кіргенше — қараспан алған сорлысыңдар, кірсеңдер — бас бұзар бұзақысыңдар... Сенсіз де қаладағы кердеңдердің лаңы аз емес. |
|
|
Ауылсовет Қақатаев |
- Өз басыңа ештеңе деп тұрғамын жоқ. Әзірге күте тұр. Армиядан енді келсең, әлі “пропискаға” уақыт бар. Астананың іргесіндегі ауылмыз. Декабристердің дүрбелеңі... — деп Қақатаев күмілжи берді. Сондықтан да сондай инструкция берілген... Тоса тұр. |
|
Тапсырма – 2. (ӨЖ). «Үштік көзқарас» әдісі.
|
Менің кейіпкерім |
|
|
Менің болжамым |
|
|
Менің пікірім |
|
Тапсырма – 3. (ӨЖ) «Әдебиет лотосы» әдісі.
|
Шығарма атауы |
Авторы |
Кейіпкері |
Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды? |
Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір. |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
















