Бекітемін ________
|
Күні: |
23.04.2025 ж |
|||||
|
Пән: Қазақ әдебиеті |
Сынып: 6 «В» |
Оқушы саны: |
||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Көркемдік әлемі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
6.2.3.1- шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, теңеу, эпитет) анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, теңеу, эпитет) анықтайды. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жазылым, айтылым, оқылым. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- Шығарманың идеясын және тақырыбын анықтайды - Шығармадан алған әсерін жеткізе алады - Шығарманың мазмұнын біледі |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Метафора, кейіптеу, теңеу, эпитет |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отанға деген патриоттық сезімді баланың бойына дарыту. |
|||||
|
Алдағы тақырып |
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Автор бейнесі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт: |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин
10 мин |
1. Оқушылырмен амандасып, бүгінгі көңіл-күйлерін сұрау. 2. Сабаққа икемдеу мақсатында «Мен қандаймын» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу. 3. Сабақты бастамас бұрын, өткен сабақта берілген үй жұмысын тексеру. 4. Қызығушылықты ояту «Миға шабуыл» әдісі. Wordwall платформасында сұрақтар беріледі. Тапсырма – 1. (ӨЖ) «Шығармаға шолу бланкі» әдісі. Шығарманы еске түсіріп, берілген кестені толтыру. |
1. Орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады. Бүгінгі көңіл-күйлерімен бөліседі. 2. Әр қатысушы қасында отырған адам туралы керемет сөздер айтады. 3. Өткен сабақта берілген үй жұмысын оқып шығады. 4. Қызығушылықты ояту Wordwall платформасында сұрақтарға жауап береді. Тапсырма – 1. (ӨЖ) Шығарма бойынша кестені толтырады. Дескриптор: - Шығарманың идеясын және тақырыбын анықтайды 1 б - Шығармадан алған әсерін жеткізе алады 1 б - Шығарманың мазмұнын біледі 1 б Жалпы – 3б |
Мадақтау әдісі Шапалақ Әдісі
Смайлик әдісі
|
Дәптер https://wordwall.net/ru/resource/60105761 Кесте, слайд 2-3 |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Тапсырма – 2 (Ұ) «Концептуалдық кесте» әдісі арқылы шығарманың көркемдік əлеміне талдау жасау. Шығармадан берілген үзіндідегі көркемдеу тәсілдерін кестеге орналастыру. |
Тапсырма – 2. (Ұ) Шығарманың көркемдік əлеміне талдау жасайды және кестеге орналастырады. Дескриптор: - Көркемдеу тәсілдерін ажырата алады 2 б - Шығарма үзіндісінен көркемдегіш құралды табады 1 б Жалпы – 3 б |
Стикер әдісі
|
Дәптер, слайд 4-5 |
||
|
9 мин |
Тапсырма – 3. (Ж) Шығармашылық тапсырма "Көркемдік тәсіл жәрмеңкесі" әдісі. Әр жұп бір көркемдік тәсіл алуы керек (мысалы: 1-жұп — метафора, 2-жұп — теңеу). Әңгімеден өз тәсілдері не мысал тауып, оны әдемі сөзбен «жарнамалап» (қорғап) беру. |
Тапсырма – 3. (Ж) Әр жұп бір көркемдік тәсілді таңдап алады, шығармадан мысал табады және оны түсіндіріп, сынып алдында қорғайды Дескриптор: - Шығарма ішінен мысал таңдайды 1 б - Өз ойларын көркем, әсерлі тілмен жеткізе алады 1 б - Жұппен көркемдік тәсілді таңдайды 1 б Жалпы – 3 б |
Фигура әдісі
|
Дәптер, А4, слайд 6 |
||
|
Сабақтың соңы (4 мин) |
ІІІ. Ой толғаныс «Рефлексиялық шеңбер» Шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап беру. 1. Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? 2. Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? 3. Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? 4. Сабақта қандай қиындықтар туындады? «3-2-1» әдісі. Padlet платформасы арқылы кері байланысты ұсыну. |
Шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді. Padlet платформасы арқылы кері байланысты жасайды. |
|
https://padlet.com/amiwnxz/3-2-1-janj6nh1p8yk1chh |
||
|
Үй жұмысы: Теңеу, эпитет, кейіптеу қолданылған 5 сөйлем құрастыру. |
||||||
|
Шығарма атауы: |
|
|
Авторы: |
|
|
Шығарма жанры: |
|
|
Тақырыбы: |
|
|
Идеясы: |
|
|
Ұнаған және ұнамаған кейіпкерлер |
|
|
Шығармада көтерілген өзекті мәселе |
|
|
Шығарманың ұнаған тұсы... Досыңа оқуға кеңес берер ме едің? |
|
Тапсырма – 2 (Ұ) «Концептуалдық кесте» әдісі
|
Теңеу |
Эпитет |
Метафора |
Кейіптеу |
|
|
|
|
|
Шығармадан үзінді:
Далада бөрідей ышқына ұлыған боран, іште ызғарлы аяз. Архатты үзік-үзік ойлар жайлаған...
...Автобус оталалмай ызың-дызың етіп тұрды да, тауды жаңғырықтыра оқыс құлаған жартастай дүр ете түсті... Үш жас жігіт жиналмалы есікті айқара аштыра бере тыста құтырынған қарлы құйын ішке қарай қотарыла құйылсын...
Боран бақсыдай автобусты айнала асыр салып үйіріледі. Әйтпесе төрт ай бойы тепсе темір үзетін бұл сергелдеңге түсер ме, осы бейнетті кешер ме? Жас балалы келіншек пен үш-төрт қартаң әйелдерден басқалардың бәрі де шофердің айтуымен автобусты аяғынан тік тұрғызуға кірісті...
Ақтұмсық Алтайдың танауына әлі сірге жүгірмепті. Маңай мұрты бұзылмаған сере-сере қар. Алты ай қыс ағыл-тегіл аспаннан саулаған ақ тасқын қымтаған қалпы. Өлі дүниедей. Бойында бірақ белгісіз бір сес бар... Өзі кеше ғана аттанған Алматыны еске алды. Көкек астанада күшіне еніп, қызуы қоламтадай жүз шарпығалы Алатаудың да биік бауырындағы қалың қар лас лайсаңмен апыл-құпыл аттанып кеткен еді ғой. Биыл биік Алтайдың басындағы ұшпа бөркі тұрмақ, етегіндегі жел қағып, қар тоқтамайтын тастақ қыраттары да наурыздың ақша қарын жамылып, самарқау жатыр. Сырбаз Алтай тәрізі көктемге жонын бергісі жоқ
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Көркемдік әлемі
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Көркемдік әлемі
Бекітемін ________
|
Күні: |
23.04.2025 ж |
|||||
|
Пән: Қазақ әдебиеті |
Сынып: 6 «В» |
Оқушы саны: |
||||
|
Бөлім: |
Тәуелсіздік – қасиет тұнған ұлы ұғым |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Көркемдік әлемі |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
6.2.3.1- шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, теңеу, эпитет) анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадағы көркем ауыстыруларды (троптарды: метафора, кейіптеу, теңеу, эпитет) анықтайды. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жазылым, айтылым, оқылым. |
|||||
|
Бағалау критерийлері |
- Шығарманың идеясын және тақырыбын анықтайды - Шығармадан алған әсерін жеткізе алады - Шығарманың мазмұнын біледі |
|||||
|
Тілдік мақсат |
Метафора, кейіптеу, теңеу, эпитет |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Отанға деген патриоттық сезімді баланың бойына дарыту. |
|||||
|
Алдағы тақырып |
А.Алтай «Прописка» әңгімесі. Автор бейнесі |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт: |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 7 мин
10 мин |
1. Оқушылырмен амандасып, бүгінгі көңіл-күйлерін сұрау. 2. Сабаққа икемдеу мақсатында «Мен қандаймын» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу. 3. Сабақты бастамас бұрын, өткен сабақта берілген үй жұмысын тексеру. 4. Қызығушылықты ояту «Миға шабуыл» әдісі. Wordwall платформасында сұрақтар беріледі. Тапсырма – 1. (ӨЖ) «Шығармаға шолу бланкі» әдісі. Шығарманы еске түсіріп, берілген кестені толтыру. |
1. Орындарынан тұрып, мұғаліммен амандасады. Бүгінгі көңіл-күйлерімен бөліседі. 2. Әр қатысушы қасында отырған адам туралы керемет сөздер айтады. 3. Өткен сабақта берілген үй жұмысын оқып шығады. 4. Қызығушылықты ояту Wordwall платформасында сұрақтарға жауап береді. Тапсырма – 1. (ӨЖ) Шығарма бойынша кестені толтырады. Дескриптор: - Шығарманың идеясын және тақырыбын анықтайды 1 б - Шығармадан алған әсерін жеткізе алады 1 б - Шығарманың мазмұнын біледі 1 б Жалпы – 3б |
Мадақтау әдісі Шапалақ Әдісі
Смайлик әдісі
|
Дәптер https://wordwall.net/ru/resource/60105761 Кесте, слайд 2-3 |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
Тапсырма – 2 (Ұ) «Концептуалдық кесте» әдісі арқылы шығарманың көркемдік əлеміне талдау жасау. Шығармадан берілген үзіндідегі көркемдеу тәсілдерін кестеге орналастыру. |
Тапсырма – 2. (Ұ) Шығарманың көркемдік əлеміне талдау жасайды және кестеге орналастырады. Дескриптор: - Көркемдеу тәсілдерін ажырата алады 2 б - Шығарма үзіндісінен көркемдегіш құралды табады 1 б Жалпы – 3 б |
Стикер әдісі
|
Дәптер, слайд 4-5 |
||
|
9 мин |
Тапсырма – 3. (Ж) Шығармашылық тапсырма "Көркемдік тәсіл жәрмеңкесі" әдісі. Әр жұп бір көркемдік тәсіл алуы керек (мысалы: 1-жұп — метафора, 2-жұп — теңеу). Әңгімеден өз тәсілдері не мысал тауып, оны әдемі сөзбен «жарнамалап» (қорғап) беру. |
Тапсырма – 3. (Ж) Әр жұп бір көркемдік тәсілді таңдап алады, шығармадан мысал табады және оны түсіндіріп, сынып алдында қорғайды Дескриптор: - Шығарма ішінен мысал таңдайды 1 б - Өз ойларын көркем, әсерлі тілмен жеткізе алады 1 б - Жұппен көркемдік тәсілді таңдайды 1 б Жалпы – 3 б |
Фигура әдісі
|
Дәптер, А4, слайд 6 |
||
|
Сабақтың соңы (4 мин) |
ІІІ. Ой толғаныс «Рефлексиялық шеңбер» Шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап беру. 1. Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен? 2. Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды? 3. Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз? 4. Сабақта қандай қиындықтар туындады? «3-2-1» әдісі. Padlet платформасы арқылы кері байланысты ұсыну. |
Шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді. Padlet платформасы арқылы кері байланысты жасайды. |
|
https://padlet.com/amiwnxz/3-2-1-janj6nh1p8yk1chh |
||
|
Үй жұмысы: Теңеу, эпитет, кейіптеу қолданылған 5 сөйлем құрастыру. |
||||||
|
Шығарма атауы: |
|
|
Авторы: |
|
|
Шығарма жанры: |
|
|
Тақырыбы: |
|
|
Идеясы: |
|
|
Ұнаған және ұнамаған кейіпкерлер |
|
|
Шығармада көтерілген өзекті мәселе |
|
|
Шығарманың ұнаған тұсы... Досыңа оқуға кеңес берер ме едің? |
|
Тапсырма – 2 (Ұ) «Концептуалдық кесте» әдісі
|
Теңеу |
Эпитет |
Метафора |
Кейіптеу |
|
|
|
|
|
Шығармадан үзінді:
Далада бөрідей ышқына ұлыған боран, іште ызғарлы аяз. Архатты үзік-үзік ойлар жайлаған...
...Автобус оталалмай ызың-дызың етіп тұрды да, тауды жаңғырықтыра оқыс құлаған жартастай дүр ете түсті... Үш жас жігіт жиналмалы есікті айқара аштыра бере тыста құтырынған қарлы құйын ішке қарай қотарыла құйылсын...
Боран бақсыдай автобусты айнала асыр салып үйіріледі. Әйтпесе төрт ай бойы тепсе темір үзетін бұл сергелдеңге түсер ме, осы бейнетті кешер ме? Жас балалы келіншек пен үш-төрт қартаң әйелдерден басқалардың бәрі де шофердің айтуымен автобусты аяғынан тік тұрғызуға кірісті...
Ақтұмсық Алтайдың танауына әлі сірге жүгірмепті. Маңай мұрты бұзылмаған сере-сере қар. Алты ай қыс ағыл-тегіл аспаннан саулаған ақ тасқын қымтаған қалпы. Өлі дүниедей. Бойында бірақ белгісіз бір сес бар... Өзі кеше ғана аттанған Алматыны еске алды. Көкек астанада күшіне еніп, қызуы қоламтадай жүз шарпығалы Алатаудың да биік бауырындағы қалың қар лас лайсаңмен апыл-құпыл аттанып кеткен еді ғой. Биыл биік Алтайдың басындағы ұшпа бөркі тұрмақ, етегіндегі жел қағып, қар тоқтамайтын тастақ қыраттары да наурыздың ақша қарын жамылып, самарқау жатыр. Сырбаз Алтай тәрізі көктемге жонын бергісі жоқ
шағым қалдыра аласыз















