«Абай жолы» роман-эпопеясы. Оқапта.

Тақырып бойынша 14 материал табылды

«Абай жолы» роман-эпопеясы. Оқапта.

Материал туралы қысқаша түсінік
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Оқапта.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 16-сабақ

Бөлім:

ІІІ бөлім: Ғасырлық туынды

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Күні:

Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Абай жолы» роман-эпопеясы. Оқапта.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;

Сабақтың мақсаты

Көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалай алады.

Құндылықтарға баулу

Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық

-халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау.

Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық

-ақпаратты талдау және бағалау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут







8 минут




































































15 минут



































5 минут








7 минут






Сабақтың соңы

5 минут

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу

Психологиялық ахуал

«Боди-арт»

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын хабарлау

1-тапсырма

«Оқапта» тарауында жазушының айтпақшы болған ойы не? Оны қалай қабылдайсың? Автордың маңызды түйініне өз көзқарасыңды, пікіріңді білдір.

Абай ұстанымы

Бүгінгі қазақ жастары

Тілді меңгеру


Әлемдік деңгейде білім алу


Өнерлі болу


Адамгершілік



Ықтимал жауап:


Абай ұстанымы

Бүгінгі қазақ жастары

Тілді меңгеру

Абай балаларын орыс мектебіне беріп, көп тілді меңгеруді насихаттаған.

Бүгінгі қазақ жастары арасында ағылшын, орысша және басқа тілдерді меңгеруге ұмтылыс бар.

Әлемдік деңгейде білім алу

Абай білімді болуға және әлемдік ғылымды игеруге үндейді. Абай өзінің 25-ші қара сөзінде «орыс тілі – дүниенің кілті» дейді. Ол қазақ жастарының орыс тілі арқылы ілім-білімді, мәдениетті, өнерді игеріп, орыстың, батыстың озық ойлы, демократиялық қөзқарастағы адамдарының еңбегімен танысқанын қалады, осыған шақырды.

Бүгінгі қазақ жастарына шетелде білім алуға және заманауи технологияларды меңгеруге ұмтылады және мүмкіндік мол.

Өнерлі болу

Өзі ақын әрі сазгер Абай музыканы, әдебиетті, шығармашылықты қолдаған.

Жастар арасында өнерге қызығушылық бар. Бірақ заманауи мәдениетке көбірек мән береді.

Адамгершілік

Рухани тазалық ен әділеттілікке, адамгершілікке үлкен мән берген.






Адамгершілікті ұстанатын жастар көп кездеседі. Бірақ заманауи өмір салты кейде бұл құндылықтарыды екінші орынға ысырып жібереді.


2-тапсырма

Жұптық жұмыс

Тараудағы кейіпкерлер әрекетін талдау бере отырып, автор көзқарасына баға беріңдер.

1-жұп:



Эпопеяның негізгі бөлімдері

Абайдың іс-әрекеті

Сол заман тұрғысы

нан баға беру

«Оқапта» бөлімі





Қазіргі заман тұрғысы

нан баға беру






2-жұп

Эпопеяның негізгі бөлімдері

Әбіштің іс-әрекеті

Сол заман тұрғысы

нан баға беру

«Оқапта» бөлімі





Қазіргі заман тұрғысы

нан баға беру






3-тапсырма

Жалпы көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағала.

1) Көркем шығармадағы заман көрінісін анықта

2) Айғақтар мен дәлелдер келтір.

3) Қазіргі заман көрінісімен салыстыр.

4) Қорытынды пікір жаз.



4-тапсырма

«Еркін жазу» стратегиясы бойынша азамат ақынның рухани дамуы, қайраткер ретінде өсуі төңірегінде ойыңды жазбаша жеткіз.



Үйге тапсырма: «Биікте» тарауын оқып келу



Рефлексия



Психологиялық ахуал

«Боди-арт»

Барлық қатысушылар бірінің артына бірі тұрады. Соңғы ойыншы алдыңғының арқасына өзі қалаған суретті салады, ол ойыншы ненің суретін сезінгенін өзінің алдындағы оқушыға салады. Осылайша алдыңғы қатысушыға дейін сурет салу жалғасады. Соңғы және бірінші баланың суреттері салыстырылып, кімнің тұсынан ағаттық кеткені анықталады. Жағымды ахуал туады.

Екі қатарға тұрып, қай қатардың нәтижесі әрі тез, әрі дұрыс болғандығын салыстырып, жарыстыруға да болады.




«Оқапта» тарауында жазушының айтпақшы болған ойын анықтайды. Автордың маңызды түйініне өз көзқарасын, пікірін білдіреді.


















































Жұптық жұмыста

тараудағы кейіпкерлер әрекетін талдау бере отырып, автор көзқарасына баға береді.

























Жалпы көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалайды.

Көркем шығармадағы заман көрінісін анықтайды. Айғақтар мен дәлелдер келтіреді.

Қазіргі заман көрінісімен салыстырады. Қорытынды пікір жазады.









Сабақта алған жағымды әсерлерін алдарындағы жүрек стикерлеріне жазып, тақтадағы жүрекке жабыстырады.



Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!



Дескриптор

Білім алушы

-автордың ойын анықтайды

- 1 балл,

- автордың маңызды түйініне өз көзқарасын білдіреді

1 балл.












































Дескриптор

Білім алушы

- кейіпкер әрекеті арқылы сол заман көрінісіне баға береді – 1 балл;

- кейіпкер әрекетіне қазіргі заман тұрғысынан баға береді – 1 балл.















Дескриптор

Білім алушы

-көркем шығармадағы заман көрінісін анықтайды – 1 балл,

-айғақтар мен дәлелдер келтіреді – 1 балл,

-қазіргі заман көрінісімен салыстырады

-1 балл,

-қорытынды пікір жазады

1 балл.



Дескриптор

Білім алушы

-өз ойын білдіреді

- 1 балл,

- мысалдармен дәлелдейді

-1 балл.











Оқулық

11-сынып

«Атамұра» баспасы

2020жыл



Қалыптас

тырушы бағалауға арналған


тапсырма

лар жинағы

11-сынып


















Оқулық

11-сынып

«Атамұра» баспасы

2020жыл













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
12.03.2026
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі