Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 4-сабақ
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім: Ғасырлық туынды |
|||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Қайтқанда |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; 11.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талда алады. Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтай алады. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -мемлекеттік тілді жетік меңгеруге және оны белсенді қолдануға ұмтылу; -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. Құндылық: заң және тәртіп -моральдық принциптер мен нормаларды және оқу-танымдық іс-әрекеттегі адал мінез-құлықты ұстану; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 10 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу Психологиялық ахуал «Атомдар мен молекулалар» Ойталқы 1.Не себепті шығарма эпопея деп аталады? 2. Неліктен эпопея әлемдік шығарма болып саналады? Неге шетел жазушылары романға жоғары баға берді? 3. М.Әуезов осындай күрделі шығарманы қандай негізге сүйеніп жазып шықты? 4. «Абай жолы» роман-эпопеясы неліктен әр шаңырақта болуы керек деп ойлайсың? 5. Не себепті Құнанбай Абайды қиын мәселелерге араластырған? Жазушы жас Абай кездескен, әке аманатын жеткізген, сөйлескен кейіпкерлері арқылы нені көрсеткісі келген? 1-тапсырма 1.М.Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясының жазылу тарихы, жанрлық ерекшелігі, тақырыбы мен негізгі ойы туралы қосымша дереккөздерге сілтеме жасай отырып, әңгімелеңдер. Топтық жұмыс 2-тапсырма Берілген тапсырманы ФИШБОУН арқылы орындаңыз.
1.Шығарманың идеясы 2.Өмірдегі мәселелер 3.Мәселенің салдары 4.Шешу жолдары 3-тапсырма Абайдың әке алдында және аналар алдында қалай ұстағанын салыстырыңдар
ЕББҚ оқушыға тапсырма Үзіндідегі айтылған ойға пікіріңді білдір.
Үйге тапсырма: «Абай жолы» роман-эпопеясының «Жолда» тарауын оқу Рефлексия
«Бір (+) плюс, бір (–) минус» стратегиясы. Тапсырмаларды орындау барысында сәтті шыққан бір мезетті, сәтсіз, түсініксіз болған бір мезетті атайды.
|
Психологиялық ахуал «Атомдар мен молекулалар» Молекулалар атомдардың жиынтығы екендігі баршаға да мәлім. Оқушылар сыныптың бос жеріне жиналады. Ойынды жүргізуші «Атомдар!» деп дауыстағанда, олар бір-бірімен араласып, әрілі-берілі жүруі керек, өйткені олар қазір броундық қозғалыстағы атомдар іспетті. Ал, жүргізуші «Молекулар!» деп айтып, бір санды атаса (мәселен, үш немесе төрт, бес, алты) оқушылар сол аталған сан құрамында топтарға жедел түрде бірігуі керек. Қалыс қалған оқушылар (топ құрамын аталған саннан кем құрғандар) айып ретінде бір тапсырма орындайды: өлең оқиды, ән айтады т.с.с. Ойынның нәтижесінде құралған топтар сол құрамда парталарға да отыруына болады: олар сабақты осы құрамда жалғастырады.
Роман мен роман-эпопеяның ерекшелігі Роман — күрделі сюжетті, көбіне қара сөзбен, кейде өлеңмен жазылған кең көлемді эпикалық түр.Романда өмір құбылыстары, адамдар арасындағы қарым-қатынастар молынан қамтылған, композициялық күрделі құрылымнан тұрады. Роман адамдар тағдырын, замана шындығын суреттеу арқылы дәуір мен қоғамды, салт пен сананы бейнелейді Эпопея – эпостық шығарманың бір түрі; белгілі бір немесе бірнеше тарихи дәуірдің типтік оқиғаларын кең көлемде суреттейтін, бірнеше ұрпақ өкілдерінің іс-әрекеттерін ортақ идея мен бір тақырыптың арнасында, көркемдік тұтастықта баяндайтын поэзиялық не прозалық кесек туынды. Эпопеяға тән ортақ қасиет – тарихи тақырыптың терең әлеум. идея арнасында баяндалуы, оқиғаның реалистікпен суреттелуі, кейіпкер сипатының байсалды түрде даралануы, тіл нәрлілігі. Берілген тапсырманы ФИШБОУН арқылы шығарманың идеясын анықтайды. Өмірдегі мәселелермен байланыстырып, салдарын анықтайды.
Абайдың әке алдында және аналар алдында қалай ұстағанын шығармадан мысал келтіре отырып, салыстырады.
Үзіндідегі айтылған ойға пікір білдіреді. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы - шығарманың идеясын анықтайды; - өмірдегі мәселелермен байланысты рады; - мәселелердің салдарын анықтайды; - шешу жолдарын ұсынады.
Дескриптор Білім алушы
-үзіндідегі негізгі ойды түсінгенін көрсетеді; - Абайдың әке алдындағы және ана алдындағы қалай ұстағанын салыстырады; - көзқарасы мен пікірін дәлелдейді; - ойын жүйелі жеткізеді.
Бағалау Дарабоз 1) сабаққа қатысуы; 2) оған даярлығы; 3) тапсырманы орындауы; 4) өзіндік жұмысы; 5) ынтасы; 6) сабақтағы жауабы.
Жетон арқылы бағалау
|
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 11-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Қайтқанда бөлімі
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Қайтқанда бөлімі
Бекітемін__________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 4-сабақ
|
Бөлім: |
ІІІ бөлім: Ғасырлық туынды |
|||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Абай жолы» роман-эпопеясы. Қайтқанда |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
11.1.2.1 әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; 11.2.2.1 шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талда алады. Шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтай алады. |
|||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық -мемлекеттік тілді жетік меңгеруге және оны белсенді қолдануға ұмтылу; -отандық және әлемдік мәдениетті танудың құралы ретінде оқуға деген тұрақты қызығушылық; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. Құндылық: заң және тәртіп -моральдық принциптер мен нормаларды және оқу-танымдық іс-әрекеттегі адал мінез-құлықты ұстану; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 10 минут 10 минут 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу Психологиялық ахуал «Атомдар мен молекулалар» Ойталқы 1.Не себепті шығарма эпопея деп аталады? 2. Неліктен эпопея әлемдік шығарма болып саналады? Неге шетел жазушылары романға жоғары баға берді? 3. М.Әуезов осындай күрделі шығарманы қандай негізге сүйеніп жазып шықты? 4. «Абай жолы» роман-эпопеясы неліктен әр шаңырақта болуы керек деп ойлайсың? 5. Не себепті Құнанбай Абайды қиын мәселелерге араластырған? Жазушы жас Абай кездескен, әке аманатын жеткізген, сөйлескен кейіпкерлері арқылы нені көрсеткісі келген? 1-тапсырма 1.М.Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясының жазылу тарихы, жанрлық ерекшелігі, тақырыбы мен негізгі ойы туралы қосымша дереккөздерге сілтеме жасай отырып, әңгімелеңдер. Топтық жұмыс 2-тапсырма Берілген тапсырманы ФИШБОУН арқылы орындаңыз.
1.Шығарманың идеясы 2.Өмірдегі мәселелер 3.Мәселенің салдары 4.Шешу жолдары 3-тапсырма Абайдың әке алдында және аналар алдында қалай ұстағанын салыстырыңдар
ЕББҚ оқушыға тапсырма Үзіндідегі айтылған ойға пікіріңді білдір.
Үйге тапсырма: «Абай жолы» роман-эпопеясының «Жолда» тарауын оқу Рефлексия
«Бір (+) плюс, бір (–) минус» стратегиясы. Тапсырмаларды орындау барысында сәтті шыққан бір мезетті, сәтсіз, түсініксіз болған бір мезетті атайды.
|
Психологиялық ахуал «Атомдар мен молекулалар» Молекулалар атомдардың жиынтығы екендігі баршаға да мәлім. Оқушылар сыныптың бос жеріне жиналады. Ойынды жүргізуші «Атомдар!» деп дауыстағанда, олар бір-бірімен араласып, әрілі-берілі жүруі керек, өйткені олар қазір броундық қозғалыстағы атомдар іспетті. Ал, жүргізуші «Молекулар!» деп айтып, бір санды атаса (мәселен, үш немесе төрт, бес, алты) оқушылар сол аталған сан құрамында топтарға жедел түрде бірігуі керек. Қалыс қалған оқушылар (топ құрамын аталған саннан кем құрғандар) айып ретінде бір тапсырма орындайды: өлең оқиды, ән айтады т.с.с. Ойынның нәтижесінде құралған топтар сол құрамда парталарға да отыруына болады: олар сабақты осы құрамда жалғастырады.
Роман мен роман-эпопеяның ерекшелігі Роман — күрделі сюжетті, көбіне қара сөзбен, кейде өлеңмен жазылған кең көлемді эпикалық түр.Романда өмір құбылыстары, адамдар арасындағы қарым-қатынастар молынан қамтылған, композициялық күрделі құрылымнан тұрады. Роман адамдар тағдырын, замана шындығын суреттеу арқылы дәуір мен қоғамды, салт пен сананы бейнелейді Эпопея – эпостық шығарманың бір түрі; белгілі бір немесе бірнеше тарихи дәуірдің типтік оқиғаларын кең көлемде суреттейтін, бірнеше ұрпақ өкілдерінің іс-әрекеттерін ортақ идея мен бір тақырыптың арнасында, көркемдік тұтастықта баяндайтын поэзиялық не прозалық кесек туынды. Эпопеяға тән ортақ қасиет – тарихи тақырыптың терең әлеум. идея арнасында баяндалуы, оқиғаның реалистікпен суреттелуі, кейіпкер сипатының байсалды түрде даралануы, тіл нәрлілігі. Берілген тапсырманы ФИШБОУН арқылы шығарманың идеясын анықтайды. Өмірдегі мәселелермен байланыстырып, салдарын анықтайды.
Абайдың әке алдында және аналар алдында қалай ұстағанын шығармадан мысал келтіре отырып, салыстырады.
Үзіндідегі айтылған ойға пікір білдіреді. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор Білім алушы - шығарманың идеясын анықтайды; - өмірдегі мәселелермен байланысты рады; - мәселелердің салдарын анықтайды; - шешу жолдарын ұсынады.
Дескриптор Білім алушы
-үзіндідегі негізгі ойды түсінгенін көрсетеді; - Абайдың әке алдындағы және ана алдындағы қалай ұстағанын салыстырады; - көзқарасы мен пікірін дәлелдейді; - ойын жүйелі жеткізеді.
Бағалау Дарабоз 1) сабаққа қатысуы; 2) оған даярлығы; 3) тапсырманы орындауы; 4) өзіндік жұмысы; 5) ынтасы; 6) сабақтағы жауабы.
Жетон арқылы бағалау
|
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
Қалыптас тырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 11-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР
Оқулық 11-сынып «Атамұра» баспасы 2020жыл
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















