Қысқа мерзімді сабақ жоспары
№12 Ф.Досымова атындағы орта мектеп
Сабақтың тақырыбы: «Абай жолы» роман-эпопеясы. «Қайтқанда» тарауы
|
Бөлім: |
Ғасырлық туынды |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Бисенова Д.Т. |
|
|
Күні: |
08.12 |
|
|
Сынып: 11(қоғамдық-гуманитарлық бағыт) |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Абай жолы» роман-эпопеясы. «Қайтқанда» тарауы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 11.2.4.1 көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе,әңгіме,өлең) жазу; |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Абай жолы» роман-эпопеясының «Қайтқанда» тарауында көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстыру. Шығармадағы көтерілген мәселені ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. Көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, эссе, өлең жазу. |
|
|
Ойлау деңгейлері |
Түсіну, қолдану, талдау. |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың қызығушылығын арттыру әрі өткен сабақты пысықтау және оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыру мақсатында «Quizizz» ойынына қосылу сұралады. Бұл ойында «Қайтқанда» тарауы бойынша оқушылардың функционалдық сауаттылығын арттыруға арналған тапсырмалар беріледі. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері талқыланады. |
Оқушылар ойынға қосылып, тапсырмаларды орындайды. Тапсырмалардағы сұрақтарға жауап береді.Тапсырманы орындау барысында оқушылардың таным деңгейі, ойлау қабілеттері қалыптасады. Санамалау арқылы оқушылар екі топқа бөлінеді.
Оқушылар сабақтың тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен танысады. |
Әр сұраққа дұрыс жауап – 1балл Барлығы -5балл Дұрыс жауабы арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды. |
№ 1 Ресурс «Quizizz» ойыны сілтемесі салынады. Ноутбук, ұялы телефондар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану кезеңі Жаңа сабақ
12 мин |
1-тапсырма Топтық жұмыс «DEAL» әдісі бойынша «Қайтқанда» тарауындағы мәселені өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашып талдау арқылы оқушының проблеманы көре алу дағдысын жетілдереді, оны шешу жолдарын қарастырады.
ЕББҚ –жұмысқа қабілеттілігі төмен, енжар, баяу қозғалады, өз-өзімен отырғанды жақсы көреді, көпке қосылмайды. ЕББҚ оқушысына тапсырма: «Пазл» әдісі арқылы топпен әрекет жасау арқылы әлеуметтенуге және рөлдерді бөлу дағдысын қалыптастыруға жетелейді. Берілген ақпараттарды сәйкестендіру тапсырмасын береді. |
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. «DEAL» әдісі «Қайтқанда» тарауындағы мәселені өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашып талдайды.
ЕББҚ оқушысы «Пазл» әдісі бойынша берілген ақпараттардың сәйкестігін табады.
|
ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы топ бір- бірін өзара бағалайды.
|
Оқулық «Қазақ әдебиеті» «Атамұра» баспасы «Қайтқанда» тарауы 10-22беттер аралығы Флипчарт, маркерлер №2 Ресурс
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10мин |
2-тапсырма Жұптық жұмыс «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы жұпта жұмыс жасауға, оқыған шығармадағы мәселені өмірмен байланыстыруға дағдыланады. 1-нұсқа тапсырмасында шығармадағы әке мен бала арасындағы қарым- қатынасты қазіргі өмірмен байланыстырып, талдау жасау тапсырылады. 2- нұсқа тапсырмасында шығармадағы ана мен бала арасындағы мейірім, құрметті қазіргі өмірмен байланыстырып, талдау жасау тапсырылады. ЕББҚ оқушысына тапсырмада берілген қажетті сөздер бойынша көркем шығармадағы Абай үйіне келген қонақтар мен бүгінгі күндегі қонақтарға тән сипаттарды сәйкестендіріп жазу жұмысы беріледі. «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы жұппен жұмыс жасауға, әлеуметтенуге дағдыландырады.
|
Тапсырманы оқушылар өзі қалаған жұбымен жұптаса отырып, жұпта талдайды. 1-нұсқа «Қайтқанда» тарауындағы Құнанбай мен бала Абай арасындағы қарым-қатынасты қазіргі өмірдегі бала мен әке арасындағы қарым-қатынаспен байланыстырып, талдайды.
2- нұсқа «Қайтқанда» тарауындағы Абайдың аналары мен бала Абай арасындағы қарым-қатынасты қазіргі өмірдегі бала мен ана арасындағы қарым-қатынаспен байланыстырып, талдайды.
ЕББҚ оқушысы жұбымен берілген қажетті сөздер бойынша көркем шығармадағы Абай үйіне келген қонақтар мен бүгінгі күндегі қонақтарға тән сипаттарды сәйкестендіріп жазады.
Қажетті сөздер: туыс, ағайын, жыршы, нағашы, ақын, өнерлі, қыдырып келген туыстар, елге сыйлы, тойға келген қонақтар, атақты адамдар. |
ЕББҚ оқушысын бағалау
|
Оқулық «Қазақ әдебиеті» «Атамұра» баспасы «Қайтқанда» тарауы 17-21 беттер аралығы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
15 мин |
3-тапсырма Жеке жұмыс Оқушылардың деңгейіне қарай саралау тапсырмалары беріледі. ІІІ деңгей тапсырмасы ойлау қабілеті ұшқыр, сыни ойлай алатын, эссе жазуға дағдыланған оқушыларға беріледі Тапсырма: Оқылған шығарма бойынша «Әке тәлімі – ұрпақ өнегесі» тақырыбына шағын эссе жазуға беріледі. (100-120сөз) «Креативті жазу» әдісі арқылы оқушының ойлау қабілетін дамыту арқылы креативті шығармашылық жұмыс жазуға дағдыландырады. ІІ деңгей тапсырмасы поэзияға құштар, өлең жазуға қабілетті оқушыларға беріледі. Тапсырма: «Буриме» әдісі бойынша берілген ұйқастарды пайдаланып ананың балаға деген махаббатының құдіреті туралы бір шумақ өлең құрастыру тапсырылады. ..................................аямаған, ..................................саялағам. ..................................жан анам, ..................................аялаған. Бұл әдіс оқушының креативті шығармашылық жұмыс жазу дағдысын қалыптастыра отырып, сыни ойлауға дағдыландырады. І деңгей тапсырмасы оқу үлгерімі төмен және ерекше білім беруді қажет ететін оқушыларды қолдау мақсатында «Синквейн» әдісі бойынша берілген сөздерді пайдаланып, бес жолды өлең жазу тапсырылады.
Бұл әдіс оқушының ойлау қабілетін жақсартуға және танымдық қабілетін жетілдіруге жетелейді. |
Эссе талаптарын сақтай отырып, шағын эссе жазады.
«Буриме» әдісі бойынша берілген ұйқастарды пайдаланып ананың балаға деген махаббатының құдіреті туралы бір шумақ өлең құрастырады.
Сөздерді ұқсас түстері бойынша сәйкестендіре отырып, бес жолды өлең жазады. 1.Зат есім 2. Сын есім (2) 3. Етістік (3) 4. Сөйлем (4сөзден тұратын) 5. Синоним
|
ІІІ деңгей тапсырмасы критериалды бағалау арқылы жүреді.
І,ІІ деңгей тапсырмалары қалыптастырушы бағалау арқылы жүреді. ҚБ «Шапалақ» әдісі |
Оқулық «Қазақ әдебиеті» «Атамұра» баспасы «Қайтқанда» тарауы 17-21 беттер аралығы
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Бисенова Динара ТемирбековнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз "Абай жолы» роман-эпопеясы. «Қайтқанда» тарауы
Тақырып бойынша 13 материал табылды
"Абай жолы» роман-эпопеясы. «Қайтқанда» тарауыМатериал туралы қысқаша түсінік
жас маманға көмек
Материалдың қысқаша нұсқасы Қысқа мерзімді сабақ жоспары №12 Ф.Досымова атындағы орта мектеп
Сабақтың тақырыбы: «Абай жолы» роман-эпопеясы. «Қайтқанда» тарауы
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















