Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
11.1.5.1.ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық
тақырыптағы контекстермен
байланыстыру;
11.2.4.1.әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік
көз қарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе,әңгіме, өлең , әдеби
және еркін тақырыптарға шығарма)
жазу;
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы
контекстермен байланыстыру; «Абай жолы» роман-
эпопеясындағы үзінділерді тапсырмалар орындау барысында орынды
қолдану; көркем шығармалардан алған
үзінділерді, шығармашылық жұмыстарда қолдану, өз көзқарасын
таныту.
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру.
Қызығушылығын
ояту. Айтылған ойға байланысты
пікірлеріңді білдіріңдер.
Абай – еліміздің маңдайына
біткен бақ. Абай болмысы дара және салып кеткен жолы сара. Дана да
дара тұлғамыздың бұлағынан әлі де сусындап келеміз. Туғанына 175
жыл болса да сан ғасырға жетерлік баға жетпес мұрасы халық тарихы,
мәдениеті, әдебиеті, ұлттық құндылықтарымен біте қайнасып, астасып
жатыр. Ал осы Абайды елге, дүние жүзіне паш еткен, насихаттаушы –
Мұхтар Әуезов. Саналы ғұмырын Абайға арнап, халқымыздың шамшырағы
іспетті «Абай жолы» роман-эпопеясын жазды. Қай жолмен, қалай жүру
керек? деген сұрақтың шешімін осы шығармасында жазып қалдырды.
Ұлттық құндылықтар тақырыбы сөз болса, осы романды оқып шығып,
рухани байып, ұлттық құндылықтарымыздан сусындап алуға әбден
болады.
Мұғалім сабақтың тақырыбы мен
мақсатын сынып оқушыларымен бірлесе отырып анықтайды. Сабақ
барысында мақсатты нәтижеге жету үшін тапсырмалар бойынша бағалау
критерийін жасайды.
|
Оқушылар назары сабаққа
аударылады.
Оқушылар айтылған ойға
байланысты пікірлерін
білдіреді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
анықталады.
|
Бағалау. «Дауыс беру»
әдісі.
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті»
оқулығы.
|
Сабақтың
ортасы
35
минут
|
2. Мағынаны тану. Шығарма
үзінділерімен жұмыс.
1-үзінді.
Берілген
үзіндідегі көрініс тапқан құндылықтарды анықтаңыздар. Сыбаға
дегеніміз не?
Ұлттық
құндылық
|
Жалпыадамзаттық
құндылық
|
|
|
Дескриптор:
-
Үзінділерді түсініп
оқиды;
-
Үзіндіде көрініс тапқан ұлттық
құндылықтарды талдайды;
-
Үзіндіде көрініс тапқан
жалпыадамзаттық құндылықтарды
талдайды;
-
Өз көзқарасын
танытады.
ҚБ
2-тапсырма.
Дескриптор:
ҚБ
3. Ой
толғаныс. РАФТ әдісімен « «Абай жолы»
роман-эпопеясындағы ұлттық құндылықтар» тақырыбында оқырмандарға
хат жазыңыз.
Р –
рөл –
оқушы
А –
аудитория
– оқырмандар
Ф –
форма –
хат
Т –
тақырып -
«Абай жолы» роман-эпопеясындағы ұлттық
құндылықтар»
Дескриптор:
Үздік жұмыстар «Автор
орындығында» оқылады.
|
Сынып оқушылары шығарма
үзінділерімен жұмыс
жүргізеді.
Берілген үзіндідегі көрініс
тапқан құндылықтарды
анықтаңыздар.
Үзінділерді түсініп
оқиды;
Үзіндіде көрініс тапқан ұлттық
құндылықтарды талдайды;
Үзіндіде көрініс тапқан
жалпыадамзаттық құндылықтарды
талдайды;
Өз көзқарасын
танытады.
Сұрақтарға жауап
береді;
Көтерілген мәселе бойынша
пікір білдіреді;
Қазіргі өмірмен
байланыстырады.
РАФТ әдісімен « «Абай жолы»
роман-эпопеясындағы ұлттық құндылықтар» тақырыбында оқырмандарға
хат жазыңыз.
|
Қалыптастырушы
бағалау.
Қалыптастырушы
бағалау.
Қалыптастырушы
бағалау.
|
11-сынып Әдебиет
хрестоматиясы
М. Әуезов «Абай жолы»
романы
|