Материалдар / "Абай жолы"роман-эпопеясы және менің шығармашылығым

"Абай жолы"роман-эпопеясы және менің шығармашылығым

Материал туралы қысқаша түсінік
"Абай жолы"роман-эпопеясы және менің шығармашылығым
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қаңтар 2025
49
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Мектеп

Күні :

Мұғалім:

Сынып:11

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

«Абай жолы» роман-эпопеясы және әдеби сын. БЖБ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу.

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясындағы көтерілген мәселелерді анықтау;

Көпшілігі: әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу;

Кейбір оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясындағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашып талдау, өзіндік көзқарас таныту, шығармашылық жұмыс жазу.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

3 минут



І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.

ІІ. Қызығушылықты ояту

« Бес қадам»

  1. Абай жолы шығармасында көтерілген 5 мәселе

  2. Көтерілген мәселелердің 5 себебі

  3. Мәселелердің 5 салдары

  4. Осы мәселелердің 5 өзектілігі



Оқушылар кезек-кезек шығып, табандарды басу арқылы ұсынылған тапсырманы орындайды. Шығарма мазмұнын естеріне түсіреді. Оқушыларға сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады.


Оқушылар назары сабаққа аударылады.

Оқушылар кезек-кезек шығып, табандарды басу арқылы ұсынылған тапсырманы орындайды. Шығарма мазмұнын естеріне түсіреді.

Қалыптастырушы бағалау


11-СЫНЫП «Қазақ әдебиеті» оқулығы

Сабақтың ортасы

15 минут




























ІІІ. Мағынаны тану. Проблеманы айқындау кезеңі.

  • Шығармада көтерілген мәселелердің қандай өзектілігі бар?

  • Ұрпақтар арасында көзқарас алшақтығы болады. Қалай ойлайсыздар, бұл құбылыс не себепті заңды?

  • Ұрпақтар арасында көзқарас алшақтығы кейінгі ұрпақтың дамуына және қоғамның дамуына қалай әсер етеді?

Дескриптор:

  • Сұрақтарға жауап береді.

  • Өз пікірлеріне дәлел келтіреді.

ҚБ

РАФТ стратегиясы

Бұл жұмыс түрі оқушыларға жеке ұсынылады. Оқушылар ұсынылған кесте бойынша жазылым жұмысының түрін таңдайды.

Рөл/

Кімнен?

Аудитория/

кімге?

Форма/

қандай формада?

Тақырып/не жайында?

Абай

Құнанбай

хат

Қодар оқиғасына қатысты наразылығы

Құнанбай

Абай

Монолог

Билікке араласу маңыздылығы, білімді өз мүддесіне пайдаланудың қажеттілігі

Ділдә

Абай

Диалог

Абайдың тоқал алуына қатысты өкпесі

Қодар

Құнанбай

хат

Болған оқиғаға қатысты ақталуы

Кәмшат

Бөжей

Ой толғау

Салт-дәстүрдің құрбаны болған сәби мұңы

Дескриптор:

1. Жазылымның кімнен екендігін нақты көрсетеді;

2. Жазылым аудиториясын айқын ұсынады;

3. Жазылым жанрының құрылымын сақтайды;

4. Тақырыптан ауытқымайды;

5. Жазылымды 170-180 сөзбен ұсынады;

6. Жазылым барысында кем дегенде 5 көркем тәсіл қолданады.

ҚБ

Жазылымнан кейінгі жұмыс

Жұптағы оқушылар бір-бірлерінің жұмысын кезек-кезек оқып, үздік жұмысты анықтайды. Әр жұптан бір үздік жұмыс ұсынылады. Үздік жұмыс топтық деңгейде талданып, әр топтан бір үздік жұмыс анықталады.

« Автор орындығы»

Топтан анықталған үздік жұмыс автор орындығында оқылады. Оқушылар үздік жұмысты «бес саусақ» әдісі арқылы бағалайды.



Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Өз пікірлеріне дәлел келтіреді.



























Бұл жұмыс түрі оқушыларға жеке ұсынылады. Оқушылар ұсынылған кесте бойынша жазылым жұмысының түрін таңдайды.







Қалыптастырушы бағалау
































Қалыптастырушы бағалау






«Абай жолы» романы





















































































Сабақтың соңы

2 минут



БЖБ

20-25 минут


Рефлексия.

« Блоб» ағашы

Сабақтың басындағы көңіл-күйім ....


Сабақтың ортасындағы көңіл-күйім ....


Сабақтың соңындағы көңіл-күйім ....





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!