|
Бөлім: « Ғасырлық туынды» |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
|
|||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы (2-кітап) жанры мен композициясы |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; 11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясына талдау жасау. Көпшілігі: шығармадағы проблемалық фактілерді тауып,оның туындауына себеп болған идеяларды ажыратып, сұрақтар негізінде нақты шешім ұсыну; Кейбір оқушылар: шығарма тақырыбының өміршеңдігіне байланысты өз ойларын, көзқарасын білдіру. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау) ІІ.Қызығушылықты ояту «Көңілді доп» Оқушылар өз орындарында отырады. Мұғалім тақтадан тақырыпты шығарып отырады, оқушылар осы тақырыпқа қатысты жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. «Биопоэма» әдісімен суретте берілген тұлғалар туралы мәлімет жинақтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
|
11-сынып Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
|
САбақтың ортасы 35 минут
|
ІІІ. Мағынаны тану Жаңа сабақ: «М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы (2-кітап) жанры мен композициясы» «Пазл» әдісі. Шығарма мазмұнымен танысып, үзінділері арқылы шығарманың сюжеттік құрылымына талдау жасайды.
Тапсырма 1.«Абай жолы» романы (2-кітап) бойынша басты оқиғаларды атап көрсетіңіз. (Кемінде 5-6 оқиға болу керек)
2. Шығарманың сюжеті бойынша әркім 2 сұрақ ойлап жазыңыз. Сұрақ жанрлық ерекшеліктерді қамтуға бағытталу керектігін ескеріңіз. ____________________________________________________________________________________________________ «Үш бұрыш» әдісі
Ол сұрақтар сағат тілі бағыты бойынша келесі оқушыға, одан келесі оқушыға сұраққа жауап алу мақсатында жүріп отырады. Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма. «Абай жолы» романындағы автор идеясын өмір шындығымен байланыстырыңыз.
ҚБ Тапсырма. Шығарма тақырыбының өміршеңдігіне байланысты өз ойларыңды өрбіте отырып сөйлемді аяқта. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Мысалы:
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар «Джигсо» әдісі арқылы шығарма мазмұнымен танысады.
Әр топтан бір-бір оқушыдан шығарма мазмұны сұралады.
«Пазл» әдісімен шығарма үзінділері арқылы шығарманың сюжеттік құрылымына талдау жасайды.
Шығарманың сюжеті бойынша әркім 2 сұрақ ойлап жазады. Ол сұрақтар сағат тілі бағыты бойынша келесі оқушыға, одан келесі оқушыға сұраққа жауап алу мақсатында жүріп отырады.
«Абай жолы» романындағы автор идеясын өмір шындығымен байланыстырады.
Шығарма тақырыбының өміршеңдігіне байланысты өз ойларыңды өрбіте отырып сөйлемді аяқтайды.
|
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
М. Әуезов «Абай жолы» романы |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Абай жолы"роман-эпопеясы сюжеті мен композициясы
"Абай жолы"роман-эпопеясы сюжеті мен композициясы
|
Бөлім: « Ғасырлық туынды» |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: |
|||||||||||||||||
|
Сынып: 11 |
|
|||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы (2-кітап) жанры мен композициясы |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; 11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясына талдау жасау. Көпшілігі: шығармадағы проблемалық фактілерді тауып,оның туындауына себеп болған идеяларды ажыратып, сұрақтар негізінде нақты шешім ұсыну; Кейбір оқушылар: шығарма тақырыбының өміршеңдігіне байланысты өз ойларын, көзқарасын білдіру. |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І.Ұйымдастыру кезеңі (Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, сабаққа дайындығын пысықтау) ІІ.Қызығушылықты ояту «Көңілді доп» Оқушылар өз орындарында отырады. Мұғалім тақтадан тақырыпты шығарып отырады, оқушылар осы тақырыпқа қатысты жауап береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. |
Оқушылар назары сабаққа аударылады. «Биопоэма» әдісімен суретте берілген тұлғалар туралы мәлімет жинақтайды. |
Қалыптастырушы бағалау
|
11-сынып Қазақ әдебиеті |
||||||||||||||
|
САбақтың ортасы 35 минут
|
ІІІ. Мағынаны тану Жаңа сабақ: «М. Әуезовтің «Абай жолы» роман-эпопеясы (2-кітап) жанры мен композициясы» «Пазл» әдісі. Шығарма мазмұнымен танысып, үзінділері арқылы шығарманың сюжеттік құрылымына талдау жасайды.
Тапсырма 1.«Абай жолы» романы (2-кітап) бойынша басты оқиғаларды атап көрсетіңіз. (Кемінде 5-6 оқиға болу керек)
2. Шығарманың сюжеті бойынша әркім 2 сұрақ ойлап жазыңыз. Сұрақ жанрлық ерекшеліктерді қамтуға бағытталу керектігін ескеріңіз. ____________________________________________________________________________________________________ «Үш бұрыш» әдісі
Ол сұрақтар сағат тілі бағыты бойынша келесі оқушыға, одан келесі оқушыға сұраққа жауап алу мақсатында жүріп отырады. Дескриптор:
ҚБ 3- тапсырма. «Абай жолы» романындағы автор идеясын өмір шындығымен байланыстырыңыз.
ҚБ Тапсырма. Шығарма тақырыбының өміршеңдігіне байланысты өз ойларыңды өрбіте отырып сөйлемді аяқта. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі Мысалы:
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар «Джигсо» әдісі арқылы шығарма мазмұнымен танысады.
Әр топтан бір-бір оқушыдан шығарма мазмұны сұралады.
«Пазл» әдісімен шығарма үзінділері арқылы шығарманың сюжеттік құрылымына талдау жасайды.
Шығарманың сюжеті бойынша әркім 2 сұрақ ойлап жазады. Ол сұрақтар сағат тілі бағыты бойынша келесі оқушыға, одан келесі оқушыға сұраққа жауап алу мақсатында жүріп отырады.
«Абай жолы» романындағы автор идеясын өмір шындығымен байланыстырады.
Шығарма тақырыбының өміршеңдігіне байланысты өз ойларыңды өрбіте отырып сөйлемді аяқтайды.
|
Қалыптастырушы бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
М. Әуезов «Абай жолы» романы |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















