«Абай мен Шәкәрім шығармаларындағы ұқсастық»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Абай мен Шәкәрім шығармаларындағы ұқсастық»

Материал туралы қысқаша түсінік
Абай мен Шәкәрім туралы мәлімет. Екеуінің ұқсастықтары туралы.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қостанай облысы әкімдігі білім басқармасының

«Бейімбет Майлин ауданы білім бөлімінің

Сапар Ерғалиев атындағы жалпы білім беретін мектебі»КММ










Сабақтың тақырыбы:

«Абай мен Шәкәрім шығармаларындағы ұқсастық»
















Қазақ әдебиеті, 8-сынып


Пән мұғалімі: М.Кабылдина













2025 жыл



Бекітемін______________ Қысқа мерзімді жоспар 21-сабақ

Бөлім:

2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Кабылдина Макпал Досымбаевна

Күні:

19.12.25

Сынып: 8

Қатысушылар саны: 9

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Абай мен Шәкәрім шығармаларындағы ұқсастық

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу

Сабақтың мақсаты

Шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жаза алады.

Құндылықтарға баулу

Құндылық: Тәуелсіздік және Отаншылдық

-азаматтық және ұлттық бірегейлікті түсіну;

-мемлекеттік тілді меңгеру;

Құндылық: әділдік және жауапкершілік

-оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту;

Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік

-өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

5 минут







Сабақтың ортасы


8 минут








15 минут














6 минут









6 минут




















































































Сабақтың аяқталуы

5 минут












Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Жақсы сөз, жарым ырыс»

Сыныпта жағымды ахуал орнатып шаттық шеңберін құру.. Білім алушылардың көңіл –күйлерін сұрау...



1-тапсырма

Шәкәрім мен Абай ұстанымындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасы арқылы көрсетіңдер.

Овал 4

Абай ұстаны

мы


Овал 5 Овал 6

Шәкәрім ұстаны

мы









2-тапсырма

Берілген пікірге сүйене отырып, ақын өлеңдеріндегі замана көрінісі жайлы сыни пікір жазыңдар.

Шәкәрім айналасында болып жатқан өмір құбылыстарын, заман өзгерістерін көңіл сүзгісінен өткізіп, өз түйгендерін қашан да көркем өлең жолдарымен кестелеп отырды. Ақынның лирикалық туындыларында өз заманының сыр-сипаты, қоғамның өткені мен бүгіні, туған халқының арманмұраты, ішкі жан дүниесі, ойы мен мұңы зерделенген.

Балтабай Әбдіғазиұлы


Шығарма тақырыбы, авторы туралы мәлімет

Шығарманың қысқаша мазмұны, өзектілігі

Шығармадан алған әсері

Шығарманың эстетикалық құндылығы

Жұмыстың құрылымына, автордың баяндау стиліне, шеберлігіне талдау,

Берген бағасы, ұсынысы


3-тапсырма

Қазіргі жастардың бойынан Шәкәрім Құдайбердіұлы айтқан кемшіліктердің қайсысын көбірек байқайсыңдар? Шәкәрімнің айтқан ақыл-кеңестерін жастарға қалай насихаттауға болады? Ұсыныстарың қандай?



Қорытындылау

Тест сұрақтары

1.«Еңлік-Кебек» шығармасында көтерілген басты мәселені анықтаңдар.

а) махаббат б) әлеуметтік теңсіздік

ә) тарихи шындық в) әйел теңсіздігі

2.«Еңлік-Кебек» дастанындағы абыздың есімі

а) Құрманбай б) Нысан

ә) Сабырбай в) Өтеміс

3.«Еңлік-Кебек» шығармасындағы оқиғаның шиеленісуі

а) Кебектің Еңлік үйіне келуі

ә) Кеңгірбайдың үкімі

б) Нысан абыздың бал ашуы

в) Еңлік пен Кебектің елден қашуы

4.«Еңлік-Кебек» шығармасындағы алғы сөзде не туралы баяндалады?

а) Кебек туралы

ә) Еңліктің әкесі туралы

б) Еңлік пен Кебектің танысу жайы

в) қазақ-қалмақ шайқасы туралы

5.Төмендегі үзіндінің мазмұнына жақын мақалды табыңдар.

Бір күн біреу жалғанмен жүр құтылып,

Біреу жүр айламенен үзіп- жұлып.

Ертең көрсең, екеуі қолға түсіп,

Кескектеген түлкідей тұр тұтылып.

а) Біреуге ор қазба, өзің түсесің.

ә)Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам.

б) Айран ішкен құтылады, шелек жалаған тұтылады.

в) Заманың түлкі болса, тазы боп шал.

6.Шәкәрімнің «Жастарға» өлеңінде «...сөз айтса, «сырым» дейді, Біліп қойсаң, «бұл да бір қырым» дейді» деген жолдар бар. Көп нүктенің орнына қажетті сөзді тауып қойыңдар.

а) талапсыз б) өтірікші

ә) білімділер в) жалғаншылар

7. Шәкәрім «Жастарға» өлеңінде кімнен үлгі алуға шақырады?

а) Ясауидан б) Абай Құнанбайұлынан

ә) жыраулардан в) Әл-Фарабиден

8. Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян» шығармасында «жаңа низамның жүріп» деген сөз нені білдіреді?

а) құбылыс б) заң

ә) дәстүр в) билік

9. Автор қолданған көркемдегіш құралды тап. Жайықтың бойы...

а) майлы қиян б) шаңды қиян

ә) қанды қиян в) Үш қиян

10. «Сарыарқа» жырының тақырыбын анықтаңдар.

а) қазақ жері туралы

ә) тарихи тұлғалар туралы

б) отаршылдық туралы

в) қазақ жайында

Үйге тапсырма: 9-тапсырма


  Рефлексия

«ҚҚҚ» кестесі


Қызық болған

1 нәрсе

Қиын болған

1 нәрсе


Құнды болған

1 нәрсе








Психологиялық ахуал


«Бір тілек» тренингі арқылы балалар  бір-біріне  өздерінің аттарының бас әріптеріне сәйкес тілек білдіреді.





Шәкәрім мен Абай ұстанымындағы ұқсастық пен айырмашылықты Венн диаграммасы арқылы салыстырады.









Берілген пікірге сүйене отырып, ақын өлеңдеріндегі замана көрінісі жайлы сыни пікір жазады. Сыни пікірдің құрылымын сақтайды.


























Қазіргі жастардың бойынан табылатын Шәкәрім Құдайбердіұлы айтқан кемшіліктерге тоқталып, талдау жасайды. Өз көзқарастарын білдіреді.




Бөлімді қайталау мақсатындағы тест сұрақтарына жауап береді.


























































Рефлексия жасау арқылы сабақтың қызықты тұстарын айта отырып, нені меңгергенін сараптайды.

Қиналған түстарын, меңгере алмаған тұстарын жеткізеді.



Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша

мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!


Дескриптор

Білім алушы

-сын-пікірге сүйеніп талдайды;

-шығармадағы әлеуметтік мәселені анықтайды;

-сыни пікірін жазады.









Алшы – (9-10 балл)

Тәйке (7-8 балл)

Бүге  (4-6 балл)

Шіге (шік) – (1-4 балл)



Оқулық

8-сынып

«Атамұра» баспасы

2018жыл




ОҚЫТУДА

ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ

ҚЫЗЫ





Қалыптас

тырушы бағалауға арналған

тапсырма

лар жинағы

8 -сынып
















Тест сұрақтары

1.«Еңлік-Кебек» шығармасында көтерілген басты мәселені анықтаңдар.

а) махаббат б) әлеуметтік теңсіздік ә) тарихи шындық в) әйел теңсіздігі


2.«Еңлік-Кебек» дастанындағы абыздың есімі

а) Құрманбай б) Нысан ә) Сабырбай в) Өтеміс


3.«Еңлік-Кебек» шығармасындағы оқиғаның шиеленісуі

а) Кебектің Еңлік үйіне келуі ә) Кеңгірбайдың үкімі б) Нысан абыздың бал ашуы в) Еңлік пен Кебектің елден қашуы

4.«Еңлік-Кебек» шығармасындағы алғы сөзде не туралы баяндалады?

а) Кебек туралы ә) Еңліктің әкесі туралы б) Еңлік пен Кебектің танысу жайы в) қазақ-қалмақ шайқасы туралы


5.Төмендегі үзіндінің мазмұнына жақын мақалды табыңдар.

Бір күн біреу жалғанмен жүр құтылып,

Біреу жүр айламенен үзіп- жұлып.

Ертең көрсең, екеуі қолға түсіп,

Кескектеген түлкідей тұр тұтылып.

а) Біреуге ор қазба, өзің түсесің.

ә)Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам.

б) Айран ішкен құтылады, шелек жалаған тұтылады.

в) Заманың түлкі болса, тазы боп шал.


6.Шәкәрімнің «Жастарға» өлеңінде «...сөз айтса, «сырым» дейді, Біліп қойсаң, «бұл да бір қырым» дейді» деген жолдар бар. Көп нүктенің орнына қажетті сөзді тауып қойыңдар.

а) талапсыз б) өтірікші

ә) білімділер в) жалғаншылар


7. Шәкәрім «Жастарға» өлеңінде кімнен үлгі алуға шақырады?

а) Ясауидан б) Абай Құнанбайұлынан

ә) жыраулардан в) Әл-Фарабиден


8. Мұрат Мөңкеұлының «Үш қиян» шығармасында «жаңа низамның жүріп» деген сөз нені білдіреді?

а) құбылыс б) заң

ә) дәстүр в) билік


9. Автор қолданған көркемдегіш құралды тап. Жайықтың бойы...

а) майлы қиян б) шаңды қиян

ә) қанды қиян в) Үш қиян


10. «Сарыарқа» жырының тақырыбын анықтаңдар.

а) қазақ жері туралы

ә) тарихи тұлғалар туралы

б) отаршылдық туралы

в) қазақ жайында



  1. б) әлеуметтік теңсіздік

  2. а) Құрманбай

  3. б) Нысан абыздың бал ашуы

  4. б) Еңлік пен Кебектің танысу жайы

  5. ә)Өтіріктің құйрығы бір-ақ тұтам.

  6. ә) білімділер

  7. б) Абай Құнанбайұлынан

  8. б) заң

  9. ә) қанды қиян

  10. а) қазақ жері туралы


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.12.2025
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі