Бекітемін: __________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 9-сабақ
|
Бөлім: |
2-бөлім: Абайды оқы, таңырқа! |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай қарасөздерінің көркемдік құндылығы. |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Т/Ж.6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру А/И. 6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алу; 3. Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарас жасау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 3 минут
8 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
15 минут
Сабақтың соңы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру “Поэзия сәті» Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін кезекпен жатқа оқу
“Миға шабуыл”әдісі арқылы Үй тапсырмасын тексеру (Вордвол платформасын пайдаланып) 1.Абай қара сөздерін қай жылдары жазған?/ 2.Қара сөздер қандай тілдерге аударылды?/ 3.Қарасөз қандай жанрға жатады? 4.Қара сөздер ең алғаш баспа бетінде қашан жарияланды? 5. Қара сөздердің тақырыптары қандай? 6.Абайдың қанша қара сөзі бар? 7. Ақын қара сөзінің идеясы
«Қара жәшік» әдісі.
Президент Қасым–Жомарт Кемелұлы Тоқаев: «Абай қарасөздері – біздің ұлт болып бірлесуімізге, ел болып дамуымызға жол ашатын қастерлі құндылық»
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Оқушылар «Тән», «Жан», «Ғылым» тобы болып үш топқа бөлінеді. Әркімге топ аттарын айтып, шығамын. Есте сақтау арқылы өз топтарына барып отырады.
Жасанды интелект арқылы Абай қарасөзін тыңдату
Мағынаны тану кезеңі 1-тапсырма Кестені толтыр.
IІ.Тапсырма. Топтық жұмыс. Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі
1-топ. «Семантикалық карта» әдісі арқылы кестені толтырады.(7 қарсөзі)
2-топ. «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы күнделікті толтырады.( 31 қарасөзі)
3-топ. «Маңызды аймақ» әдісі арқылы шеңберді толтырады.( Бірінші қарасөзі)
Жеке жұмыс Абайдың қарасөздерінде айтылған көзқарасы, пікірі қазіргі заманда өзекті ме? Жаңашылдығы неде? Ақынның шығармаларын талдай отырып, өз ойыңызды дәлелдеп жазыңыз
Жұптық жұмыс. диолог «Ия, жоқ» әдісі. Абайдың бала күнімізде жақсы екенбіз деуі дұрыс па? ИЯ-ЖОҚ 1. 2. 3. Түйін: 1. 2. 3.
Сабақты қорытындылау
ЕББҚ тапсырмасы 4-тапсырма. Адам мінезіне қатысты ойларды тауып оқы.
Сабақты қорытындылау
Абай қарасөздерінің құндылығы неде?
Үйге тапсырма: «Білім емес, байлық жиғандар саны артып келеді» деген тақырыпта Абай ізімен қарасөз жазып келу/ 120 сөз.
Рефлексия
Ойымда не қалды? қалды?
Не естідім?
Не көрдім?
Не айттым?
|
Психологиялық ахуал Оқушылар Абай өлеңін жатқа айтады.
Мақсаты: Оқушылардың Абай өлеңдеріне деген қызығушылықтарын ояту.11890-1898/ 2. орыс,ағылшын, француз,неміс,партугал,латышқытай, корей,поляк, тәжік, түрік, әзербайжан, өзбек, және өзге де әлем тілдеріне аударылды/ 3.Прозалық жанрға 4.1916 жылы Орынборда алғаш рет 1-ші қара сөзі және 7 өлеңі жарияланды 5.Арұят,адамгершілік.Дүниенің тылсым сырларын тану.Надандық пен жалқаулықты сынау.Ғылым, білім, өнер.Мінез-құлық.Қазақ мақал-мәтелдері.Еңбек. 6. 45 7.Адам баласы өз ақыл-ойын дамытып,рухани жетілуге ұмтылуы керек,қоғам мен жеке адам арасындағы байланыстың дұрыс болуы үшін білім мен тәрбие маңызды рөл атқарады.Адамды надандықтан,жамандықтан.дүниеқоңыздықтан құтқаратын жалғыз жол – ақыл мен білім.
Жәшікте жасырылған сөз арқылы сабақтың тақырыбын ашу
Рефлексия жасау арқылы сабақ барысындағы іс- әрекетке талдау жасайды. Қорытынды ой түйіндейді, сабақтан алған әсерін жазады.
|
ҚБ
Үй тапсырмасын сұрау. Дискриптор -Білім алушы қойылған сұраққа нақты, дұрыс жауап береді 1балл
Дескриптор Білім алушылар Қарасөздегі көтелілген мәселені анықтайды 1 балл Жарайсың! Керемет !деп Қалған оқушылар қол шапалақтау арқылы оқушылардың білімін бағалайды Дескриптор Жанның тамағын анықтайды. Тәннің тамағын табады
Дескриптор Мәтіндегі сөйлемдердің мәнін түсінеді.
Дескриптор Мәтіннен маңызды ақпаратты табады. Оларды маңызына қарай жіктейді.
Дескриптор 1.Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді. 2.Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.
Дескриптор: Ақын пікірін қолдайды; - Әр түрлі тәсілдермен ойларын жүйелі жеткізеді; - Екі жақты пікір бере алады.
Дескриптор Білім алушы -Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға береді. -ойларын мысалдармен дәлелдейді 2 балл
Дескриптор Білім алушылардың Ұпайлары платформада көрсеткен ұпаймен есептеледі.
Қорытындылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағалау
|
Оқулық 6-сынып Алматы «Арман ПВ»
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН
https://melimde.com/azastan-respublikasi-bilim-jene-filim-ministrligi-v155.html?page=45
.
Оқулық 6-сынып Алматы «Арман ПВ» баспасы 2018жыл
|
||||||||||||||
Абай атамыздың артынан қалған ата мұралардың бірі - қара сөздер.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай қара сөздерінің құндылықтары
Абай қара сөздерінің құндылықтары
Бекітемін: __________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 9-сабақ
|
Бөлім: |
2-бөлім: Абайды оқы, таңырқа! |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай қарасөздерінің көркемдік құндылығы. |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Т/Ж.6.1.2.1. Әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені идеясы арқылы түсіндіру А/И. 6.3.1.1 шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алу; 3. Қарасөзде көтерілген мәселенің әлеуметтік рөлі туралы сыни көзқарас жасау. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 3 минут
8 минут
Сабақтың ортасы 10 минут
15 минут
Сабақтың соңы 5 минут
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру “Поэзия сәті» Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін кезекпен жатқа оқу
“Миға шабуыл”әдісі арқылы Үй тапсырмасын тексеру (Вордвол платформасын пайдаланып) 1.Абай қара сөздерін қай жылдары жазған?/ 2.Қара сөздер қандай тілдерге аударылды?/ 3.Қарасөз қандай жанрға жатады? 4.Қара сөздер ең алғаш баспа бетінде қашан жарияланды? 5. Қара сөздердің тақырыптары қандай? 6.Абайдың қанша қара сөзі бар? 7. Ақын қара сөзінің идеясы
«Қара жәшік» әдісі.
Президент Қасым–Жомарт Кемелұлы Тоқаев: «Абай қарасөздері – біздің ұлт болып бірлесуімізге, ел болып дамуымызға жол ашатын қастерлі құндылық»
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады.
Оқушылар «Тән», «Жан», «Ғылым» тобы болып үш топқа бөлінеді. Әркімге топ аттарын айтып, шығамын. Есте сақтау арқылы өз топтарына барып отырады.
Жасанды интелект арқылы Абай қарасөзін тыңдату
Мағынаны тану кезеңі 1-тапсырма Кестені толтыр.
IІ.Тапсырма. Топтық жұмыс. Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі
1-топ. «Семантикалық карта» әдісі арқылы кестені толтырады.(7 қарсөзі)
2-топ. «Екі жақты күнделік» әдісі арқылы күнделікті толтырады.( 31 қарасөзі)
3-топ. «Маңызды аймақ» әдісі арқылы шеңберді толтырады.( Бірінші қарасөзі)
Жеке жұмыс Абайдың қарасөздерінде айтылған көзқарасы, пікірі қазіргі заманда өзекті ме? Жаңашылдығы неде? Ақынның шығармаларын талдай отырып, өз ойыңызды дәлелдеп жазыңыз
Жұптық жұмыс. диолог «Ия, жоқ» әдісі. Абайдың бала күнімізде жақсы екенбіз деуі дұрыс па? ИЯ-ЖОҚ 1. 2. 3. Түйін: 1. 2. 3.
Сабақты қорытындылау
ЕББҚ тапсырмасы 4-тапсырма. Адам мінезіне қатысты ойларды тауып оқы.
Сабақты қорытындылау
Абай қарасөздерінің құндылығы неде?
Үйге тапсырма: «Білім емес, байлық жиғандар саны артып келеді» деген тақырыпта Абай ізімен қарасөз жазып келу/ 120 сөз.
Рефлексия
Ойымда не қалды? қалды?
Не естідім?
Не көрдім?
Не айттым?
|
Психологиялық ахуал Оқушылар Абай өлеңін жатқа айтады.
Мақсаты: Оқушылардың Абай өлеңдеріне деген қызығушылықтарын ояту.11890-1898/ 2. орыс,ағылшын, француз,неміс,партугал,латышқытай, корей,поляк, тәжік, түрік, әзербайжан, өзбек, және өзге де әлем тілдеріне аударылды/ 3.Прозалық жанрға 4.1916 жылы Орынборда алғаш рет 1-ші қара сөзі және 7 өлеңі жарияланды 5.Арұят,адамгершілік.Дүниенің тылсым сырларын тану.Надандық пен жалқаулықты сынау.Ғылым, білім, өнер.Мінез-құлық.Қазақ мақал-мәтелдері.Еңбек. 6. 45 7.Адам баласы өз ақыл-ойын дамытып,рухани жетілуге ұмтылуы керек,қоғам мен жеке адам арасындағы байланыстың дұрыс болуы үшін білім мен тәрбие маңызды рөл атқарады.Адамды надандықтан,жамандықтан.дүниеқоңыздықтан құтқаратын жалғыз жол – ақыл мен білім.
Жәшікте жасырылған сөз арқылы сабақтың тақырыбын ашу
Рефлексия жасау арқылы сабақ барысындағы іс- әрекетке талдау жасайды. Қорытынды ой түйіндейді, сабақтан алған әсерін жазады.
|
ҚБ
Үй тапсырмасын сұрау. Дискриптор -Білім алушы қойылған сұраққа нақты, дұрыс жауап береді 1балл
Дескриптор Білім алушылар Қарасөздегі көтелілген мәселені анықтайды 1 балл Жарайсың! Керемет !деп Қалған оқушылар қол шапалақтау арқылы оқушылардың білімін бағалайды Дескриптор Жанның тамағын анықтайды. Тәннің тамағын табады
Дескриптор Мәтіндегі сөйлемдердің мәнін түсінеді.
Дескриптор Мәтіннен маңызды ақпаратты табады. Оларды маңызына қарай жіктейді.
Дескриптор 1.Өз пікірін бір сөйлеммен дәлелдейді. 2.Пікірін өмірмен байланыстырып, мысал келтіреді.
Дескриптор: Ақын пікірін қолдайды; - Әр түрлі тәсілдермен ойларын жүйелі жеткізеді; - Екі жақты пікір бере алады.
Дескриптор Білім алушы -Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға береді. -ойларын мысалдармен дәлелдейді 2 балл
Дескриптор Білім алушылардың Ұпайлары платформада көрсеткен ұпаймен есептеледі.
Қорытындылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағалау
|
Оқулық 6-сынып Алматы «Арман ПВ»
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН
https://melimde.com/azastan-respublikasi-bilim-jene-filim-ministrligi-v155.html?page=45
.
Оқулық 6-сынып Алматы «Арман ПВ» баспасы 2018жыл
|
||||||||||||||
Абай атамыздың артынан қалған ата мұралардың бірі - қара сөздер.
шағым қалдыра аласыз














