«Ұсынылды» «Бекітемін» «Келісемін»
Қаратөбе орта мектебінің Маңғыстау аудандық Маңғыстау облыстық
директоры: білім үйлестіру орталығының оқу әдістемелік және
--------------- Ж. Керелбаева директоры: қосымша білім беру
«--------»----------- 2017 жыл ------------------ Т. Бусаханова орталығының
«----------»------------2017 жыл директоры:
------- Б.Т Құсайынова
«------»------- 2017 жыл
Ұлы ақын Абай Құнанбаев
Он-лайн сабақ, 8-сынып
Пән мұғалімі: Батырова А.С
Шебір ауылы, 2017 жыл
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Ұлы ақын Абай Құнанбаев |
Мектеп: Қаратөбе орта мектебі |
|||
|
Күні: 17.05.2017 |
Мұғалім: Батырова Анжела Сьезовна |
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) |
Қазақ халқының көрнекті қоғам қайраткері, ұлы ақын Абай Құнанбаевтың өмірі, көзқарасы, қызметі туралы білімдерін арттыру, жаңа ұғымдарды (термин сөздер) игерту,еңбектері туралы қосымша мәлімет алу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: XIX-XX ғасырдағы Қазақстанның ақындарының шығармаларын, білімдерін бүгінгі біліммен байланысын талдайды. Ұлы ақынның шығармаларына талдау жасайды. Оқушылардың басым бөлігі: А. Құнанбаевтың өмір жолымен, ақындық қызметімен, шығармаларымен танысып, білімін жетілдіреді. Кейбір оқушылар: Қазақ әдебиетіне қосқан еңбектері мен қатар қара сөздеріндегі философиялық ойды қорытады. |
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
|
|||
|
Пән аралық байланыс: |
Қазақ әдебиеті, өнер, музыка, математика |
|||
|
Сабақ жоспары: |
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою, топқа бөлу ІІ. Сабақ барысы: СТО-ның үш фазасы
ІІІ. Үйге тапсырма беру: |
|||
|
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
ресурстар |
||
|
Қызығушылықты ояту: * Психологиялық тренинг өткізіп, топқа бөледі. * Болжау әдісі «Кім жылдам» ойыны арқылы үй тапсырмасы сұралады |
* сабақ алдындағы психологиялық тренингке қатысады. * Абай Құнанбаевтың Ғылым таппай мақтанба, Орын таппай баптанба. Құмарланып шаттан ба, Бес асыл іс көнсеңіз Талап, еңбек, терең ой, қанағат, рахым ойлап қой өлең жолдарындағы бес асыл іс бойынша оқушылар топқа бөлінеді. Сұрақтар: 1.ХІХ ғ ақындар шығармашылықтарының негізгі бағыттары қандай болды? 2. М. Өтемісұлы шығармашылығы қандай бағыт алды? 3.ХІХ-ХХ ғғ бас кезіндегі поэзияның өкілдері? 4. «Зарзаман» деп қай кезеңді айтамыз? 5. «Үш қиян» өлеңінің авторы кім? 6. Музыка саласына үлес қосқан әншілер? 7. Күй өнерінің майталмандары кімдер? 8. ХІХ-ХХ ғғ шыққан қандай күйлер бар? 9. айтыс өнерінің шеберлері кімдер? 10. Айтыстың қандай түрлері бар? |
Интербелсенді тақта, ноутбук, оқулық Интербелсенді тақта, оқулық |
||
|
Мағынаны тану . «Джигсо» әдісі топтық жұмыс, мұғалім 5 топқа тақырыптар беру арқылы постер қорғатады. |
. «Джигсо» әдісі топтық жұмыс. Оқушылар өздеріне берілген тақырыптар бойынша постар қорғайды. «Талап» тобы – ақынның балалық шағы «Еңбек» тобы – Абай – ұлы ақын әрі ойшыл «Терең ой» тобы – Абай және халық ағарту ісі «Қанағат» тобы – Абайдың аудармашылық қызметі «Рахым» тобы – Абайдың Қазақстан тарихынан алатын орны |
А4 қағазы, оқулық Оқулық, А3, маркер, стикер, түрлі түсті қағаздар |
||
|
АВС әдісі деңгейлік тапсырмалар |
«А» деңгейі – ақынның бір өлеңін жатқа айту және сурет арқылы бейнелеу; «В» ақынның бір қара сөзіне философиялық талдау жасау; «С» ақынның бір өлеңінен берілген үзіндіні өз шумақтарымен жалғастыру; |
Оқулық, А3, маркер, стикер, түрлі түсті қағаздар |
||
|
Сергіту |
Абайдың әндерінен папури |
Наутбук, музыка |
||
|
Топтық жұмыс (шығармашылық жұмыс) 1-тапсырма: Тірек сөздерді пайдаланып,
мәтіннің әрбір бөлігін мазмұндап
беріңдер: |
«Талап» тобы – тірек сөздерді пайдаланып, мәтін жаса: әуелі, Абай, ашып, молдасынан, Ахмет Риза, үш, медресе, алады, білім. «Еңбек» тобы – берілген сандарды сөйлетіп, мәтін жаса: 1880 ж, 1895 ж, 1904 ж, 1909 ж, 1995 ж «Терең ой» тобы – Абайдың орыс достарымен кездесуі туралы диалог құрастырыңдар; «Қанағат» тобы – Х- 1841= 4 теңдеуін шешіп, шыққан санды қандай тарихи оқиғамен байланыстыратыныңды сөзбен жеткіз; «Рахым» тобы – Абайдың туған жерін картадан көрсетіп, сөзбен баянда. |
Оқулық, А3, маркер, стикер, түрлі түсті қағаздар |
||
|
Сабақты қорытындылау: Мұғалім сабақты қорытындылау сұрақтарын оқиды. |
Дұрыс жауап бір ұпаймен бағаланады
|
Интербелсенді тақта, оқулық |
||
|
Ой толғаныс «Екі жұлдыз бір тілек» |
Оқушылар өз жазғандарын оқиды |
стикерлер |
||
|
Бағалау. Мұғалім қорытынды баға шығарады. |
Топ басшылары бағалау бетшелерін толтырады |
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбаев
Абай Құнанбаев
«Ұсынылды» «Бекітемін» «Келісемін»
Қаратөбе орта мектебінің Маңғыстау аудандық Маңғыстау облыстық
директоры: білім үйлестіру орталығының оқу әдістемелік және
--------------- Ж. Керелбаева директоры: қосымша білім беру
«--------»----------- 2017 жыл ------------------ Т. Бусаханова орталығының
«----------»------------2017 жыл директоры:
------- Б.Т Құсайынова
«------»------- 2017 жыл
Ұлы ақын Абай Құнанбаев
Он-лайн сабақ, 8-сынып
Пән мұғалімі: Батырова А.С
Шебір ауылы, 2017 жыл
Сабақ жоспары
|
Сабақ: Ұлы ақын Абай Құнанбаев |
Мектеп: Қаратөбе орта мектебі |
|||
|
Күні: 17.05.2017 |
Мұғалім: Батырова Анжела Сьезовна |
|||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары) |
Қазақ халқының көрнекті қоғам қайраткері, ұлы ақын Абай Құнанбаевтың өмірі, көзқарасы, қызметі туралы білімдерін арттыру, жаңа ұғымдарды (термин сөздер) игерту,еңбектері туралы қосымша мәлімет алу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: XIX-XX ғасырдағы Қазақстанның ақындарының шығармаларын, білімдерін бүгінгі біліммен байланысын талдайды. Ұлы ақынның шығармаларына талдау жасайды. Оқушылардың басым бөлігі: А. Құнанбаевтың өмір жолымен, ақындық қызметімен, шығармаларымен танысып, білімін жетілдіреді. Кейбір оқушылар: Қазақ әдебиетіне қосқан еңбектері мен қатар қара сөздеріндегі философиялық ойды қорытады. |
|||
|
Күтілетін нәтиже: |
|
|||
|
Пән аралық байланыс: |
Қазақ әдебиеті, өнер, музыка, математика |
|||
|
Сабақ жоспары: |
І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою, топқа бөлу ІІ. Сабақ барысы: СТО-ның үш фазасы
ІІІ. Үйге тапсырма беру: |
|||
|
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының әрекеті |
ресурстар |
||
|
Қызығушылықты ояту: * Психологиялық тренинг өткізіп, топқа бөледі. * Болжау әдісі «Кім жылдам» ойыны арқылы үй тапсырмасы сұралады |
* сабақ алдындағы психологиялық тренингке қатысады. * Абай Құнанбаевтың Ғылым таппай мақтанба, Орын таппай баптанба. Құмарланып шаттан ба, Бес асыл іс көнсеңіз Талап, еңбек, терең ой, қанағат, рахым ойлап қой өлең жолдарындағы бес асыл іс бойынша оқушылар топқа бөлінеді. Сұрақтар: 1.ХІХ ғ ақындар шығармашылықтарының негізгі бағыттары қандай болды? 2. М. Өтемісұлы шығармашылығы қандай бағыт алды? 3.ХІХ-ХХ ғғ бас кезіндегі поэзияның өкілдері? 4. «Зарзаман» деп қай кезеңді айтамыз? 5. «Үш қиян» өлеңінің авторы кім? 6. Музыка саласына үлес қосқан әншілер? 7. Күй өнерінің майталмандары кімдер? 8. ХІХ-ХХ ғғ шыққан қандай күйлер бар? 9. айтыс өнерінің шеберлері кімдер? 10. Айтыстың қандай түрлері бар? |
Интербелсенді тақта, ноутбук, оқулық Интербелсенді тақта, оқулық |
||
|
Мағынаны тану . «Джигсо» әдісі топтық жұмыс, мұғалім 5 топқа тақырыптар беру арқылы постер қорғатады. |
. «Джигсо» әдісі топтық жұмыс. Оқушылар өздеріне берілген тақырыптар бойынша постар қорғайды. «Талап» тобы – ақынның балалық шағы «Еңбек» тобы – Абай – ұлы ақын әрі ойшыл «Терең ой» тобы – Абай және халық ағарту ісі «Қанағат» тобы – Абайдың аудармашылық қызметі «Рахым» тобы – Абайдың Қазақстан тарихынан алатын орны |
А4 қағазы, оқулық Оқулық, А3, маркер, стикер, түрлі түсті қағаздар |
||
|
АВС әдісі деңгейлік тапсырмалар |
«А» деңгейі – ақынның бір өлеңін жатқа айту және сурет арқылы бейнелеу; «В» ақынның бір қара сөзіне философиялық талдау жасау; «С» ақынның бір өлеңінен берілген үзіндіні өз шумақтарымен жалғастыру; |
Оқулық, А3, маркер, стикер, түрлі түсті қағаздар |
||
|
Сергіту |
Абайдың әндерінен папури |
Наутбук, музыка |
||
|
Топтық жұмыс (шығармашылық жұмыс) 1-тапсырма: Тірек сөздерді пайдаланып,
мәтіннің әрбір бөлігін мазмұндап
беріңдер: |
«Талап» тобы – тірек сөздерді пайдаланып, мәтін жаса: әуелі, Абай, ашып, молдасынан, Ахмет Риза, үш, медресе, алады, білім. «Еңбек» тобы – берілген сандарды сөйлетіп, мәтін жаса: 1880 ж, 1895 ж, 1904 ж, 1909 ж, 1995 ж «Терең ой» тобы – Абайдың орыс достарымен кездесуі туралы диалог құрастырыңдар; «Қанағат» тобы – Х- 1841= 4 теңдеуін шешіп, шыққан санды қандай тарихи оқиғамен байланыстыратыныңды сөзбен жеткіз; «Рахым» тобы – Абайдың туған жерін картадан көрсетіп, сөзбен баянда. |
Оқулық, А3, маркер, стикер, түрлі түсті қағаздар |
||
|
Сабақты қорытындылау: Мұғалім сабақты қорытындылау сұрақтарын оқиды. |
Дұрыс жауап бір ұпаймен бағаланады
|
Интербелсенді тақта, оқулық |
||
|
Ой толғаныс «Екі жұлдыз бір тілек» |
Оқушылар өз жазғандарын оқиды |
стикерлер |
||
|
Бағалау. Мұғалім қорытынды баға шығарады. |
Топ басшылары бағалау бетшелерін толтырады |
|
||
шағым қалдыра аласыз













