|
Бөлім: |
2 – бөлім. Абайды оқы, таңырқа |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлегенова А |
|
Күні: |
26.11.2024ж |
|
Сыныбы: 6б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі. Тақырыбы мен идеясы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.2.1.1.шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 7 мин. |
І. Ұйымдастыру кезеңі -сәлемдесу -оқушылардың зейінін сабаққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жақсы көңіл- күй- жан шуағы» Топтарға бөлу. «Шаңырақ» әдісі арқылы 3 топқа біріктіремін. |
Оқушылар алдымен оң жақтағы көршісін, сосын сол жақтағы көршісін құшақтайды. Бір біріне қарап жымияды. Көңіл күйі сұралады. Күндеріне сәттілік тілейді. Сәлемдеседі. |
Белсенділікпен қатысқан оқушыларға «Жарайсыңдар!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Қима қағаздар |
|||||
|
Ой шақыру кезеңі. «Кім? Қайда? Қашан?» әдісін қолдана отырып, Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығына шолу жасаймын.
|
Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
Жарайсың! Дұрыс жауап Керемет! |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 31мин. |
Жаңа тақырыпқа байланысты аудиожазбадан Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тыңдатамын. Топтық жұмыс: «Әдеби үйірме» әдісін қолданамын. 1-топ. Баяндап берушілер. Өлеңді тыңдап, өлеңнің идеясын анықтайды. «Қосжазба күнделігін» толтырады. 2-топ. Сілтеме табушылар. Өлеңнің мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер, қанатты сөздер тауып сәйкестігін дәлелдейді 3-топ. Бейнелеуші -суретшілер. Өлең мазмұнын суретпен бейнелейді |
Аудиожазба тыңдайды.
Топтық тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор
|
Оқулық, Презентация, аудиожазба, тапсырма парақтары. |
|||||
|
Жеке жұмыс: №2-тапсырма. Өлеңді мұқият оқып, кестені дәптерге толтырыңдар. Жазғандарыңнан түсінгендеріңді айтып беріңдер. |
|
Дескриптор: Жалпы -4 балл - Өлеңді мұқият оқиды. -кестені дәптерге толтырады. -жазғандарынан түсінгендерін айтып береді. |
Оқулық, жұмыс дәптері, тапсырма парақтары. |
||||||
|
№1-тапсырма. Өлеңнің идеясы мен тақырыбына талдау жасай отырып, мұғалімнің көмегімен «нәфрәтлі», «ғибрәтлі» сөздеріне түсінік беріп, дәптерге жазыңдар. |
Өлеңнің идеясы мен тақырыбына талдау жасай отырып, мұғалімнің көмегімен «нәфрәтлі», «ғибрәтлі» сөздеріне түсінік беріп, дәптерге жазады. |
Дескриптор: Жалпы -3 балл. -«нәфрәтлі», «ғибрәтлі» сөздеріне түсінік береді. -дәптерге жазады. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||
|
Сергіту сәті: Поэзия минуты |
Оқушылар Абай өлеңдерін жатқа оқиды. |
|
|
||||||
|
|
Жұптық жұмыс: Өлеңді оқып шығып, өлеңге әдеби талдау жасаңдар. |
Өлеңді оқиды, жұптасып өлеңге әдеби талдау жасайды.
|
Дескриптор: Жалпы -3балл - Өлеңді мәнерлеп оқып, жатқа айтады. -Өлеңге әдеби талдау жасайды. |
Парақтар |
|||||
|
Жаңа сөздермен жұмыс: Сәйкестендіру Терең ой – разум Рақым – доброта Талап - упорство Еңбек – труд Қанағат – скромность Асыл іс – доброе дело Асық бол – сремись Қашық бол - остерегайся |
Оқушылар берілген сөздердің орысша баламасын тауып, тақтаға жапсырады. |
Тамаша! Дұрыс шешім! Керемет! Ақылдысың! |
Кеспе қағаздар |
||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин.
|
Рефлексия: «Білім поштасы» әдісі бойынша оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Менің ойымша Себебі Мысалы Қорыта айтқанда |
Оқушылар бағалау парақтары арқылы бағаланады. |
|
|||||
|
Үйге тапсырма: |
«Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жаттау. 4- тапсырма |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Абай Құнанбаев
Абай Құнанбаев
|
Бөлім: |
2 – бөлім. Абайды оқы, таңырқа |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлегенова А |
|
Күні: |
26.11.2024ж |
|
Сыныбы: 6б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Абай Құнанбайұлы. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі. Тақырыбы мен идеясы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.1.1.1. әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау. 6.2.1.1.шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Білім алушылар әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. Шығарма композициясындағы белгілі бір эпизодтың алатын маңызына негіздеме жасай алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 7 мин. |
І. Ұйымдастыру кезеңі -сәлемдесу -оқушылардың зейінін сабаққа аудару Психологиялық ахуал қалыптастыру «Жақсы көңіл- күй- жан шуағы» Топтарға бөлу. «Шаңырақ» әдісі арқылы 3 топқа біріктіремін. |
Оқушылар алдымен оң жақтағы көршісін, сосын сол жақтағы көршісін құшақтайды. Бір біріне қарап жымияды. Көңіл күйі сұралады. Күндеріне сәттілік тілейді. Сәлемдеседі. |
Белсенділікпен қатысқан оқушыларға «Жарайсыңдар!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Қима қағаздар |
|||||
|
Ой шақыру кезеңі. «Кім? Қайда? Қашан?» әдісін қолдана отырып, Абай Құнанбаев өмірі мен шығармашылығына шолу жасаймын.
|
Сұрақтарға жауап береді. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
Жарайсың! Дұрыс жауап Керемет! |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы 31мин. |
Жаңа тақырыпқа байланысты аудиожазбадан Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін тыңдатамын. Топтық жұмыс: «Әдеби үйірме» әдісін қолданамын. 1-топ. Баяндап берушілер. Өлеңді тыңдап, өлеңнің идеясын анықтайды. «Қосжазба күнделігін» толтырады. 2-топ. Сілтеме табушылар. Өлеңнің мазмұнына сәйкес мақал-мәтелдер, қанатты сөздер тауып сәйкестігін дәлелдейді 3-топ. Бейнелеуші -суретшілер. Өлең мазмұнын суретпен бейнелейді |
Аудиожазба тыңдайды.
Топтық тапсырмаларды орындайды. |
Дескриптор
|
Оқулық, Презентация, аудиожазба, тапсырма парақтары. |
|||||
|
Жеке жұмыс: №2-тапсырма. Өлеңді мұқият оқып, кестені дәптерге толтырыңдар. Жазғандарыңнан түсінгендеріңді айтып беріңдер. |
|
Дескриптор: Жалпы -4 балл - Өлеңді мұқият оқиды. -кестені дәптерге толтырады. -жазғандарынан түсінгендерін айтып береді. |
Оқулық, жұмыс дәптері, тапсырма парақтары. |
||||||
|
№1-тапсырма. Өлеңнің идеясы мен тақырыбына талдау жасай отырып, мұғалімнің көмегімен «нәфрәтлі», «ғибрәтлі» сөздеріне түсінік беріп, дәптерге жазыңдар. |
Өлеңнің идеясы мен тақырыбына талдау жасай отырып, мұғалімнің көмегімен «нәфрәтлі», «ғибрәтлі» сөздеріне түсінік беріп, дәптерге жазады. |
Дескриптор: Жалпы -3 балл. -«нәфрәтлі», «ғибрәтлі» сөздеріне түсінік береді. -дәптерге жазады. |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||
|
Сергіту сәті: Поэзия минуты |
Оқушылар Абай өлеңдерін жатқа оқиды. |
|
|
||||||
|
|
Жұптық жұмыс: Өлеңді оқып шығып, өлеңге әдеби талдау жасаңдар. |
Өлеңді оқиды, жұптасып өлеңге әдеби талдау жасайды.
|
Дескриптор: Жалпы -3балл - Өлеңді мәнерлеп оқып, жатқа айтады. -Өлеңге әдеби талдау жасайды. |
Парақтар |
|||||
|
Жаңа сөздермен жұмыс: Сәйкестендіру Терең ой – разум Рақым – доброта Талап - упорство Еңбек – труд Қанағат – скромность Асыл іс – доброе дело Асық бол – сремись Қашық бол - остерегайся |
Оқушылар берілген сөздердің орысша баламасын тауып, тақтаға жапсырады. |
Тамаша! Дұрыс шешім! Керемет! Ақылдысың! |
Кеспе қағаздар |
||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин.
|
Рефлексия: «Білім поштасы» әдісі бойынша оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Менің ойымша Себебі Мысалы Қорыта айтқанда |
Оқушылар бағалау парақтары арқылы бағаланады. |
|
|||||
|
Үйге тапсырма: |
«Ғылым таппай мақтанба» өлеңін жаттау. 4- тапсырма |
||||||||
шағым қалдыра аласыз















